Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Enea poczeka na decyzję Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Bogdanki

© milan2099 - Fotolia.com

Na wniosek Enei prezes UOKiK zawiesił postępowanie dotyczące przejęcia Bogdanki przez energetyczną spółkę. Uzyskanie pozytywnej opinii jest jednym z koniecznych warunków, bez którego wezwanie nie będzie skuteczne.

 

Enea wskazała na plany wprowadzenia zmian w statucie Bogdanki jako przyczynę złożenia wniosku do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Chodzi tu o propozycję zgłoszoną przez Radę Nadzorczą Bogdanki, aby żaden z akcjonariuszy spółki nie mógł posiadać więcej niż 10% głosów na WZ. Z kolei wezwanie ogłoszone przez Eneę będzie skuteczne tylko w przypadku gdy pozwoli na osiągnięcie nie mniej niż 50%+1 ogólnej liczby głosów na WZ Bogdanki. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym miejscu.

 

„Leżąca na stole oferta jest bardzo atrakcyjna dla akcjonariuszy. To nie tylko nasza opinia, pozytywnie oceniają ją także analitycy oraz zarząd Bogdanki. Jest to przyjazne wezwanie, nikt inny w obecnym otoczeniu rynkowym równie atrakcyjnej oferty nie złoży” – oceniła w komunikacie spółki z dnia 29 września br. Dalida Gepfert, wiceprezes Enei.

 

Rada Nadzorcza Bogdanki zwołała NWZ na 15 października 2015 roku, czyli na dzień przed zakończeniem zapisów w wezwaniu. Te mogą być jednak wydłużone na okres konieczny do otrzymania zgody od UOKiK, nie dłuższy niż 120 dni od dnia rozpoczęcia zapisów. Tym samym Enea będzie mogła ustosunkować się do decyzji akcjonariuszy Bogdanki. Z kolei Zarząd Bogdanki w dniu 28 września 2015 roku wydał swoje stanowisko w sprawie ogłoszonego wezwania. Ocenił on, że wezwanie jest zgodne z interesem spółki, a zaoferowana cena odpowiada wartości godziwej Bogdanki. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

 

Przypomnijmy, że Enea ogłosiła wezwanie do sprzedaży 21 962 189 akcji Bogdanki, uprawniających do 64,57% ogólnej liczby głosów na WZ Bogdanki. W wyniku wezwania Enea zamierza osiągnąć do 66% akcji lubelskiej kopalni. Pakiet akcji uprawniający do 1,43% głosów na walnym zgromadzeniu posiada już poprzez podmiot zależny Enea Wytwarzanie. Cena zaoferowana w wezwaniu została ustalona na 67,39 zł, a zapisy rozpoczną się 2 października bieżącego roku.

 

Enea - Wykres
Źródło: stooq.pl

 

Źródło: Enea S.A.

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

Enea poczeka na decyzję Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Bogdanki
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie