Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Zarząd Bogdanki ocenił wezwanie Enei jako zgodne z interesem spółki

© sakkmesterke - Fotolia.com

Zarząd Bogdanki przedstawił swoje stanowisko w sprawie wezwania na akcje spółki, ogłoszonego we wrześniu bieżącego roku przez Eneę. W ocenie Zarządu wezwanie jest zgodne z interesem spółki, a cena zaoferowana na wezwaniu odpowiada wartości godziwej Bogdanki.

 

W wydanym komunikacie Zarząd Bogdanki powołał się na następujące argumenty:

 

„(…) Jednakże, biorąc pod uwagę: (i) pozycję Wzywającego na polskim rynku energetycznym, (ii) dotychczasową współpracę pomiędzy Wzywającym oraz Spółką, (iii) plany inwestycyjne Wzywającego, w tym w szczególności dotyczące modernizacji istniejących oraz budowy nowych bloków energetycznych oraz (iv) jego zapotrzebowanie na surowiec dostarczany m.in. przez Spółkę, a także (v) możliwe do osiągnięcia przez Wzywającego oraz Spółkę efekty synergii (w wyniku realizacji Wezwania), Zarząd stwierdza, iż Wezwanie jest zgodne z interesem Spółki.”

 

W dokumencie Wezwania Enea zaznaczyła, iż zamierza rozwijać dotychczasową działalność Bogdanki i nie planuje zmieniać zasadniczego profilu działalności spółki. Nie zostały natomiast przedstawione szczegółowe informacje na temat zatrudnienia i lokalizacji prowadzonej działalności jednak zdaniem Zarządu Bogdanki można domniemywać, że wezwanie nie będzie miało istotnego wpływu na te obszary.

 

Powołując się na opinię KPMG oraz na przesłanki przedstawione w opublikowanym komunikacie, zarząd Bogdanki ocenił, że cena zaoferowana na wezwaniu, 67,39 zł za akcję, odpowiada wartości godziwej spółki. Wspomniane przesłanki wynikają między innymi ze scenariusza, który zakłada, że spółka dalej funkcjonowałaby jako niezależny podmiot. Są one związane z trudną sytuacją markoekonomiczną oraz polityczną, niepewnością co do kształtu restrukturyzacji polskiego górnictwa, a w związku z tym z trudnościami z pełną odbudową utraconych wolumenów sprzedaży, przy czym nie można wykluczyć ryzyka dalszego ubytku wolumenu.

 

„W powyższym scenariuszu należy założyć, iż Spółka w dalszym ciągu funkcjonować będzie jako niezależny podmiot, przy czym Zarząd podejmie odpowiednie kroki, aby utrzymać aktualny poziom sprzedaży, pomimo nadpodaży węgla energetycznego i jego spadających cen, a także możliwego częściowego ubytku wolumenu sprzedaży do ENEA Wytwarzanie od 2018 roku, spowodowanego wypowiedzeniem, w dniu 21 sierpnia 2015 roku, długoterminowego kontraktu na dostawę węgla” – napisano w komunikacie wydanym przez Bogdankę.

 

Przypomnijmy, że 18 września 2015 roku Rada Nadzorcza Bogdanki poinformowała o zwołaniu Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy, na którym odbędzie się głosowanie dotyczące zmian w statucie spółki. Zgodnie z proponowanym zapisem żaden akcjonariusz nie będzie mógł posiadać więcej niż 10% głosów na Walnym Zgromadzeniu. NWZ zostało zwołane na 15 października bieżącego roku, z kolei zapisy na akcję Bogdanki w ogłoszonym przez Eneę wezwaniu będą trwały od 2 października do 16 października 2015 roku. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym miejscu. Z kolei z wczorajszych nieoficjalnych informacji, do których dotarła Gazeta Giełdy Parkiet, wynika, że Enea rozpoczęła proces badania due-diligence w KHW.

 

Bogdanka - Wykres
Źródło: stooq.pl

 

Źródło: LW Bogdanka S.A.

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

19.03.2018, Czat inwestorski

Czat inwestorski: Omówienie wyników rocznych Grupy PZU za 2017 rok

19.03.2018, Czat inwestorski

Czat inwestorski: Omówienie wyników rocznych Grupy PZU za 2017 rok

Zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z Grupą Kapitałową PZU, który odbędzie się 22 marca (czwartek) o godz. 12:00. Na pytania inwestorów odpowie Tomasz Kulik, Członek Zarządu PZU SA i PZU Życie SA.

Zobacz więcej

Zarząd Bogdanki ocenił wezwanie Enei jako zgodne z interesem spółki
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie