Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

JSW z porozumieniem z obligatariuszami

© Photographee.eu - Fotolia.com

JSW doszło do porozumienia z wierzycielami i zawarło Umowę o Dalszej Współpracy – poinformowano w komunikacie bieżącym z dnia 25 września 2015 roku. Spółka ma czas do 1 grudnia 2015 roku na zawarcie umowy restrukturyzacyjnej.

 

W ramach zawartej ugody obligatariusze spółki zobowiązali się do niewykorzystywania swoich praw żądania wcześniejszego wykupu obligacji. Przypomnijmy, że przysługuje im taka możliwość ponieważ JSW nie wyemitowało obligacji na rynkach zagranicznych, o czym mówiła umowa Programu Emisji Obligacji na kwotę 700 mln zł i 163,75 mln dolarów, zawarta w dniu 30 lipca 2014 roku. Wierzycielami z tytułu emisji obligacji są PKO BP S.A., BGK, ING oraz PZU FIZAN BIS 1.

 

Ponad to do dnia 15 października 2015 roku spółka musi uzgodnić z obligatariuszami najistotniejsze zasady i warunki restrukturyzacji zadłużenia finansowego, a do 30 listopada 2015 roku musi zostać podpisana umowa restrukturyzacyjna, która musi wejść w życie nie później niż do 1 grudnia 2015 roku włącznie. Jeśli tak się nie stanie, JSW będzie zobowiązane do dokonania wcześniejszego wykupu części obligacji od wszystkich obligatariuszy na warunkach i terminach określonych w Umowie o Dalszej Współpracy.

 

Przypomnijmy, że dotychczas z opcji wcześniejszego wykupu skorzystało ING. Bank zażądał wykupu obligacji o łącznej wartości nominalnej 26,26 mln zł i 12,95 mln dolarów wraz z odsetkami do dnia 21 września 2015 roku. JSW nie wykupiło tych obligacji w terminie. Natomiast w Umowie o Dalszej Współpracy ING wyraził zgodę na odroczenie terminu żądania. Przewiduje ono dokonanie płatności w trzech ratach.

  

We wrześniu Zarząd JSW porozumiał się ze związkami zawodowymi, które wyraziły zgodę na ograniczenie części świadczeń na rzecz pracowników. Według szacunkowych wyliczeń, wraz z porozumieniem z lutego 2015 roku, pozwoli to na ograniczenie kosztów w latach 2016-2018 o około 2 mld zł. Porozumienie zostało zawarte na okres trzech lat. Począwszy od 2016 roku zostaje wstrzymana m.in. wypłata 14-tki i deputatu węglowego, natomiast do tzw. Nagrody Barbórkowej nie są uprawnieni pracownicy administracji oraz ci, z którymi w okresie obrachunkowym pracodawca rozwiązał umowę o pracę. Spółka poinformowała również, że podjęła decyzję o niewypłacaniu deputatu węglowego emerytom.

 

Warto także wspomnieć, że spółka poszukuje kandydata na stanowisko Prezesa Zarządu i Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Ekonomicznych. Poprzedni prezes, Pan Edward Szlęk, złożył rezygnację, a jako powód wskazał swój stan zdrowia. Niedługo później zarząd opuścił Pan Robert Kozłowski, który pełnił funkcję Zastępcy Prezesa Zarządu ds. Ekonomicznych Spółki, nie podając powodu swojej rezygnacji.

 

We wrześniu na wykresie akcji JSW pojawiła się długa, biała świeca, a kurs zyskiwał tego dnia do 40%. Była to reakcja rynku na informację o zawarciu porozumienia ze związkowcami. Pozytywnych nastrojów nie popsuła nawet informacja o niewykupieniu obligacji w terminie, których zażądało ING. Nie zmienia to jednak sytuacji technicznej na wykresie, kurs akcji wciąż znajduje się w silnym trendzie spadkowym. Ostatnie silne wzrosty zatrzymały się niemal w punkt na przyspieszonej linii trendu spadkowego, a dodatkowo na poziom ten nałożył się opór wyznaczony przez dołek z końca 2014 roku.  Z kolei najdalsza linia trendu spadkowego przebiega obecnie w okolicach 21 zł. Silnym wsparciem jest poziom historycznego minimum na poziomie 10 zł (dokładnie 9,99zł).

 

JSW - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Źródło: Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

Zobacz również:

18.04.2018, Aktualności

Podmiot powołany przez SII będzie wydawać rekomendacje inwestycyjne!

18.04.2018, Aktualności

Podmiot powołany przez SII będzie wydawać rekomendacje inwestycyjne!

Zadaniem nowego podmiotu – Domu Analiz SII – będzie dostarczanie pokrycia analitycznego emitentów, którzy do tej pory nie cieszyli się dużym zainteresowaniem instytucji finansowych.

Zobacz więcej

JSW z porozumieniem z obligatariuszami
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie