Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Chińczycy przejęli stery w Biotonie

© Sergey Nivens - Fotolia.com

Do Rady Nadzorczej Biotonu zostały powołane osoby zgłoszone przez CEE Equity Partners oraz Harbin Gloria Pharmaceuticals. Kandydatury zgłoszone przez NovoTek nie zostały przyjęte przez Walne Zgromadzenie.

 

Do nowej Rady Nadzorczej powołani zostali Jacek Ślotała i Keith Mellors (CEE Equity Partners), Jun Hu i Xue Xiang (Harbin Gloria Pharmaceuticals), Artur Gabor, Marcin Dukaczewski i Dariusz Trzeciak. Podczas spotkania z dziennikarzami Rafał Andrzejewski, dyrektor inwestycyjny CEE Equity Partners powiedział, że żaden z trzech przedstawicieli zaproponowanych przez NovoTek nie zdobył większościowego poparcia.

 

Zagraniczni inwestorzy z Chin już od kilku miesięcy zwiększają swoje zaangażowanie w Biotonie. Zaczęło się od ogłoszonego dość niespodziewanie wezwania na akcje stanowiące 33% kapitału zakładowego spółki. Zostało ono ogłoszone przez NovoTek Pharmaceuticals Limited z siedzibą w Hongkongu, po cenie 7 zł (minimalna cena ustalona jako średnia z ostatnich sześciu miesięcy wyniosła 5,21 zł, a cena rynkowa ocierała się o opór 5 zł). Niedługo później swoje zainteresowanie Biotonem pokazali inni inwestorzy zagraniczni, co wywindowało kurs akcji do ponad 10 zł w kilka dni.

 

Na dzień Walnego Zgromadzenia (21.09.2015) największym udziałowcem w Biotonie był CEE Equity Partners, który poprzez Bimeda (7,2% głosów na walnym) i AIS Investment 2 (6% głosów na walnym) posiadał ponad 13% głosów na WZ. Kolejnym akcjonariuszem pod względem ilości posiadanych głosów był Brokton Investments – 11,5%, a następnie NovoTek, który na kilka dni przed WZ dokupił pakiet akcji, przekraczając 10% głosów. Pozostałymi akcjonariuszami posiadającymi ponad 5% głosów są Yanming Wang – 6,4% głosów, i Delas Holding Limited – 3,8%.

 

Podczas spotkania z dziennikarzami Rafał Andrzejewski zwrócił uwagę, że Bioton potrzebuje silnego inwestora finansowego dla dalszego rozwoju, którym może zostać CEE Equity Partners. Powiedział on, że nie wyklucza dalszego zaangażowania w spółkę, ale po wartości godziwej, a w jego ocenie obecna cena jest wynikiem emocji i wypadkową konkurencji. Fundusz ma też swoją własną strategię wobec spółki, którą chciałby realizować. Michał Pietrucha, partner w CEE Equity Partners, przedstawił trzy filary tej strategii: (1) poprawa nadzoru właścicielskiego i wizerunku spółki na rynku, (2) pozyskania finansowania na inwestycje i kapitał obrotowy, (3) rozwój nowych produktów.

 

Po wystrzale w górę, z 5 zł do nawet ponad 12 zł, kurs akcji Biotonu wszedł w konsolidację w obszarze 9 zł – 11 zł. W trakcie ostatnich sesji obszar konsolidacji zawęził się do okolic 10 zł, i wybicie z tej mniejszej strefy konsolidacji może być pierwszym sygnałem wskazującym na dalszy kierunek ruchu. Poza tym silne wsparcie wyznacza poziom 9 zł, a opór poziom 11 zł, a powyżej ostatni szczyt na poziomie 12,50 zł, wyznaczony przez górny cień z dnia 18 sierpnia 2015 roku.

 

Bioton - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Źródło: Bioton S.A., PAP

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

Spółka osiągnęła w styczniu 2018 roku przychody na poziomie około 160 mln dolarów, czyli o 73% więcej niż przed rokiem.

Zobacz więcej

Chińczycy przejęli stery w Biotonie