Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Bogdanka będzie się bronić przed przejęciem

© BillionPhotos.com - Fotolia.com

W piątek, 18 września bieżącego roku, Bogdanka poinformowała o zwołaniu przez Radę Nadzorczą spółki Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia, na którym akcjonariusze będą głosować nad zmianami w statucie. Mają one dotyczyć ograniczenia prawa do głosowania tak, aby żaden z akcjonariuszy nie posiadał więcej niż 10% głosów na Walnym Zgromadzeniu.

 

Ograniczenie dotyczy również zgrupowań (akcjonariusze, których głosy podlegają kumulacji i redukcji). Gdy takie zgrupowanie po pierwszej redukcji dalej będzie posiadało ponad 10% głosów na WZ, nastąpi kolejna redukcja. NWZ zostało zwołane na 15 października 2015 roku, czyli na kilka dni przez zakończeniem ogłoszonego przez Eneę wezwania na 64,57% akcji Bogdanki (zapisy mają trwać od 2 do 16 października 2015 roku, a wezwanie będzie skuteczne tylko w przypadku gdy pozwoli na osiągnięcie nie mniej niż 50%+1 ogólnej liczby głosów na WZ Bogdanki, więcej tutaj). W proponowanej uchwale dodano, że ograniczenie prawa do głosowania nie będzie obowiązywało akcjonariuszy, którzy na dzień NWZ posiadali ponad 10% kapitału zakładowego Bogdanki.

 

Stanowisko Rady Nadzorczej do proponowanej zmiany w statucie przedstawił jej Przewodniczący, Pan Witold Daniłowicz.

 

„Podejmując tę uchwałę Rada Nadzorcza kierowała się troską o interes akcjonariuszy Spółki w kontekście wezwania do zapisywania się na sprzedaż akcji spółki, ogłoszonego przez Enea S.A. Rada Nadzorcza wzięła pod uwagę, iż wezwanie nie obejmuje wszystkich akcji spółki a cena w wezwaniu jest minimalną cena dopuszczoną przez prawo w takiej sytuacji. Rada Nadzorcza wzięła również pod uwagę fakt niedawnego wypowiedzenia przez spółkę z grupy Enea długoterminowego kontraktu na dostawę węgla przez „Bogdankę”, co miało negatywny wpływ na cenę akcji Spółki. W tej sytuacji, podejmując przedmiotową uchwałę Rada Nadzorcza chciała zabezpieczyć interesy akcjonariuszy, poprzez poprawę ich sytuacji negocjacyjnej. Decyzja co do odpowiedzenia na wezwanie jak i ewentualnego wprowadzenia zmian w statucie Spółki, zgłoszonych w projektach uchwał, leży całkowicie w rękach akcjonariuszy, którzy mogą z niej skorzystać albo nie. Proponowane zmiany w statucie Spółki są wzorowane na rozwiązaniach funkcjonujących w innych spółkach z branży energetycznej.”

 

Wypowiedzenie Bogdance umowy przez Eneę spowodowało kolejną falę przeceny górniczej spółki. Kurs Bogdanki spadł z okolic 50 zł do nieco ponad 30 zł. Jednak w kilka kolejnych sesji cena dynamicznie odbiła, odrabiając cały spadek. Po ogłoszeniu wezwania po cenie 67,39 zł cena ponownie dynamicznie wzrosła. Warto też pamiętać, że 16 września bieżącego roku miało miejsce odcięcie praw do dywidendy (3,5 zł na akcję, stopa dywidendy 5,3%). Z kolei w akcjonariacie Bogdanki duży udział mają OFE, a trzy z nich posiadają ponad 30% (zgodnie ze sprawozdaniem zarządu LW Bogdanka S.A. za I półrocze 2015 roku na dzień 20 sierpnia 2015 roku Aviva OFE Aviva BZ WBK (15,16% udziału w kapitale zakładowym), OFE PZU „Złota Jesień” (9,76%), a oddzielnym raportem bieżącym z 9 września 2015 roku spółka poinformowała, że ING OFE zwiększyło swój udział powyżej 10%).

 

LW Bogdanka - wykres
Źródło: stooq.pl

 

Źródło: LW Bogdanka S.A.

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

Spółka osiągnęła w styczniu 2018 roku przychody na poziomie około 160 mln dolarów, czyli o 73% więcej niż przed rokiem.

Zobacz więcej

Bogdanka będzie się bronić przed przejęciem