Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Enea ogłasza wezwanie na Bogdankę po cenie 67,39 zł

© Orlando Florin Rosu - Fotolia.com

Dnia 14 września 2015 roku Enea ogłosiła wezwanie do sprzedaży 21 962 189 akcji spółki Lubelski Węgiel Bogdanka S.A., uprawniający do 64,57% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu spółki. Cena w wezwaniu została ustalona na 67,39 zł.

 

W wyniku wezwania Enea zamierza osiągnąć do 66% akcji Bogdanki. Pakiet akcji uprawniający do 1,43% głosów na walnym zgromadzeniu posiada już poprzez podmiot zależny Enea Wytwarzanie. Wezwanie będzie skuteczne tylko w przypadku gdy pozwoli na osiągnięcie nie mniej niż 50%+1 ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Bogdanki. Zapisy w wezwaniu mają trwać od 2 do 16 października 2015 roku. Przy podanej liczbie akcji i cenie wezwanie opiewa na ponad 1,48 mld zł.

 

Rynek spekulował o możliwości takiego przejęcia po tym jak Enea wypowiedziała Bogdance umowę dotyczącą dostawy węgla energetycznego do elektrowni w Kozienicach. Powodem wypowiedzenia był brak ustalenia ceny w drodze negocjacji na 2016 rok. Umowa wygaśnie z dniem 1 stycznia 2018 roku. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym miejscu.

 

W następujący sposób wezwanie skomentował prezes Enei, Krzysztof Zamasz:

 

„Jesteśmy odpowiedzialni za pewne dostawy taniej energii elektrycznej do 2,5 mln. naszych klientów. Bezpośredni wpływ na cały proces produkcji i dostarczania prądu, od węgla w kopalni do gniazdka w domu, wzmocni naszą konkurencyjność. Ogłaszając wezwanie na akcje Bogdanki realizujemy naszą „strategię krokodyla”. Dzięki transakcji zwiększamy wartość Grupy i zabezpieczamy sobie dostawy węgla po korzystnej cenie.”

 

„Budujemy nowoczesną grupę paliwowo-energetyczną. Decyzję o włączeniu obszaru wydobycia i kopalni Bogdanka do Enei podjęliśmy po gruntownej analizie biznesowej wszystkich jej aspektów. Jeśli transakcja dojdzie do skutku, Bogdanka stanie się ważną częścią jednej z największych i najbardziej dynamicznych polskich firm.”

 

Zgodnie ze sprawozdaniem zarządu LW Bogdanka S.A. za I półrocze 2015 roku na dzień 20 sierpnia 2015 roku w skład akcjonariatu Bogdanki wchodzili: Aviva OFE Aviva BZ WBK (15,16% udziału w kapitale zakładowym), OFE PZU „Złota Jesień” (9,76%) i ING OFE (9,63%). Żaden z pozostałych akcjonariuszy, posiadających łącznie 65,45% udziału w kapitale zakładowym, nie przekroczył progu 5%.

 

Wraz z ogłoszeniem przez Eneę wezwania na akcje Bogdanki, spółka ogłosiła, że zaktualizowała swoją strategię. Trzy najważniejsze elementy nowej strategii Enei to zabezpieczenie dostaw paliw dla własnych aktywów wytwórczych, innowacje oraz rozszerzona polityka personalna. Z kolei nadrzędną ideą działania spółki będzie budowa wartości dla akcjonariuszy i zapewnienie klientom bezpieczeństwa dostaw energii. W latach 2015-2017 spółka ma zamiar zainwestować około 17 mld zł. Grupa będzie dążyła do rozwoju swoich mocy wytwórczych do poziomu dodatkowych 1 075 MWe w segmencie elektrowni systemowych do 2017 roku (blok nr 11 w Kozienicach), dodatkowych około 500 MWe w źródłach odnawialnych do 2020 roku i około 200 MWE i 1 000 MWt w źródłach kogeneracyjnych i sieciach ciepłowniczych.

 

Akcje Bogdanki otworzyły się po raz kolejny luką wzrostową po informacji o wezwaniu. Jeszcze do godziny 11:00 (14.09.15) akcje zyskiwały ponad 24%, a za jedną akcje płacono do 65 zł. Z kolei w piątek, 11 września bieżącego roku, w transakcjach pakietowych właściciela zmieniło 991 896 akcji (około 2,9% akcji) Bogdanki po cenie 52,33 zł. Natomiast akcje Enei podczas porannej sesji zyskiwały do 2,1%, a po godzinie 11:00 już 0,8%.

 

LW Bogdanka - wykres
Źródło: stooq.pl

 

Enea - wykres
Źródło: stooq.pl

 

Źródło: Enea S.A., Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

22.03.2018, Newsroom

7 banków z wytycznymi KNF. Na jaką dywidendę mogą liczyć akcjonariusze?

22.03.2018, Newsroom

7 banków z wytycznymi KNF. Na jaką dywidendę mogą liczyć akcjonariusze?

Komisja Nadzoru Finansowego przekazała bankom wytyczne dotyczące dywidendy z zysku za 2017 rok. Takie działanie komisji ma na celu zwiększenie funduszy własnych banków.

Zobacz więcej

Enea ogłasza wezwanie na Bogdankę po cenie 67,39 zł
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie