Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Orlen zainwestuje 1,65 mld zł w największą gazową elektrociepłownię w Polsce

Źródło: www.orlen.pl

Orlen poinformował o rozpoczęciu budowy  bloku gazowo-parowego na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku. Moc produkcyjna budowanej jednostki wyniesie blisko 600 MWe, a produkcja ruszy na przełomie 2017 i 2018 roku. Szacuje się, że inwestycja pochłonie 1,65 mld zł.

 

Elektrociepłownia będzie wytwarzała parę oraz energię elektryczną dla Zakładu w Płocku, a nadwyżka będzie trafiała do Krajowego Systemu Energetycznego. Do sprzedaży zewnętrznej ma trafiać wolumen energii elektrycznej o wielkości 3 TWh. Z kolei wytworzona para będzie w całości wykorzystywana przez zakłady Orlenu oraz lokalnych odbiorców. Ponad to ze względu na nowoczesną technologię opartą o gaz ziemny elektrociepłownia będzie cechowała się niskim wpływem na środowisko. Kontrakt na budowę bloku gazowo-parowego został zawarty z konsorcjum Siemens i obejmuje on również serwis głównych urządzeń bloku na okres około 12 lat od rozpoczęcia eksploatacji.

 

Budowana jednostka będzie oparta o technologię H, obecnie najbardziej sprawną technologię dostępną na świecie. W Europie Centralnej taka metoda jest wykorzystywana jeszcze tylko w Niemczech. Orlen poinformował też, że uzyskał już większość niezbędnych pozwoleń. W następujący sposób inwestycję skomentował Piotr Chełmiński, Członek Zarządu PKN Orlen ds. Rozwoju i Energetyki:

 

„W inwestycjach w energetykę przemysłową opartą o wykorzystanie gazu ziemnego widzimy przede wszystkim znaczące wzmocnienie doskonałości operacyjnej segmentu Downstream, w skład którego wchodzi zarówno produkcja rafineryjno-petrochemiczna i energetyka, jak też sprzedaż paliw i petrochemikaliów, rozszerzona o ofertę energii i ciepła. Kogeneracja gazowa to niewątpliwie również korzyści klimatyczne i wysoki stopień neutralności wobec środowiska, co jest jednym z naszych priorytetów.  Jestem przekonany, że nasze projekty to z każdego punktu widzenia optymalne rozwiązania dla Grupy ORLEN, ale także bezpieczeństwa energetycznego kraju, wspierające rozwój regionów, w których działamy. Na każdej z naszych budów w szczycie realizacji pracuje od 700 do 1000 pracowników, głównie firm podwykonawczych.”

 

Orlen posiada obecnie w Polsce, Czechach i na Litwie jednostki wytwórcze o łącznej mocy elektrycznej ponad 760 MW oraz mocy cieplnej blisko 5000 MW.  Dwa nowe projekty (w tym budowany blok CCGT) powiększą moc elektryczną o 1060 MW, a cieplną o 630 MW.

 

Warto również przypomnieć o wciąż utrzymujących się na wysokim poziomie marżach rafineryjnych spółki. W sierpniu wzrosły one do rekordowego poziomu 11,2 USD/bbl (licząc od momentu publikowania marż przez spółkę, czyli od 2008 roku). Więcej na ten temat pisaliśmy w tym miejscu.

 

Ostatnia korekta na wykresie Orlenu spowodowała przełamanie najszybszej linii trendu wzrostowego. Spadki zatrzymały się na kolejnej linii trendu, która wyznacza obecnie najbliższe wsparcie dla ruchu. Pierwszy opór można wyznaczyć przy okrągłej cenie 80 zł, a następnie na poziomie historycznego maksimum.

 

PKN Orlen - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Źródło: PKN Orlen S.A.

Zobacz również:

23.04.2018, Aktualności

Pierwsza rekomendacja Domu Analiz SII jest już dostępna!

23.04.2018, Aktualności

Pierwsza rekomendacja Domu Analiz SII jest już dostępna!

Analitycy Domu Analiz SII wydali dla akcji CDRL rekomendację "kupuj" z 12-miesięczną ceną docelową ustaloną na poziomie 42,62 zł. W momencie wydania rekomendacji giełdowy kurs tych walorów wynosił 32 zł, co oznacza potencjał wzrostu równy 33,2%.

Zobacz więcej

26.04.2018, Newsroom

Słabe wyniki Getin Noble Banku. Spółka straciła ponad pół miliarda złotych

26.04.2018, Newsroom

Słabe wyniki Getin Noble Banku. Spółka straciła ponad pół miliarda złotych

Skonsolidowana strata netto spółki przypadająca akcjonariuszom jednostki dominującej za 2017 rok była prawie 10-krotnie wyższa niż rok wcześniej.

Zobacz więcej

Orlen zainwestuje 1,65 mld zł w największą gazową elektrociepłownię w Polsce
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie