Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

ING uderza w górników z JSW

© yuratosno - Fotolia.com

Bank ING zażądał od JSW wcześniejszego wykupu obligacji o łącznej wartości nominalnej 26,26 mln zł i 12,95 mln dolarów. Zgodnie z żądaniem JSW jest zobowiązane do wykupu obligacji w formie zapłaty uwzględniając wartość nominalną obligacji powiększoną o odsetki wynoszące odpowiednio 280 tys. zł i 99,9 tys. dolarów do dnia 21 września 2015 roku.

 

Bankowi przysługuje prawo żądania wcześniejszego wykupu, wynikające z umowy Programu Emisji Obligacji na kwotę 700 mln zł i 163,75 mln dolarów, zawartej w dniu 30 lipca 2014 roku pomiędzy JSW a bankiem PKO BP S.A., BGK, ING oraz PZU FIZAN BIS 1. Zgodnie z tą umową JSW zobowiązało się do emisji obligacji na międzynarodowych rynkach kapitałowych do końca lipca bieżącego roku. Spółka nie wyemitowała obligacji na rynkach zagranicznych uzasadniając to niekorzystną sytuacją rynkową. W jednym z wcześniejszych komunikatów bieżących JSW poinformowało, że jest w trakcie uzgodnień z obligatariuszami  i zwróciło się do nich o wstrzymanie prawa do wcześniejszego wykupu do dnia 31 października 2015 roku. Na konferencji wynikowej po I półroczu 2015 roku przedstawiciele spółki nie chcieli mówić o szczegółach rozmów z obligatariuszami, padło jednak stwierdzenie, że zarząd spółki widzi postęp w negocjacjach.

 

Na koniec I półrocza bieżącego roku spółka wykazała 544,9 mln zł środków pieniężnych i ich ekwiwalentów. Z kolei dług netto przekraczał wartość 1,1 mld zł. W opublikowanych wynikach widoczne było pogłębianie strat. Na koniec półrocza JSW pokazało 15 mln zł wyniku EBITDA wobec 196 mln zł rok wcześniej, stratę operacyjną na poziomie 681 mln zł wobec straty 382,9 mln zł, a strata netto przypadająca akcjonariuszom jednostki dominującej wyniosła 624,3 mln zł wobec 343,2 mln zł. Pozytywnym elementem okazała się wielkość środków pieniężnych wygenerowana z działalności operacyjnej – 362,8 mln zł wobec 108,3 mln zł rok wcześniej. Więcej o wynikach pisaliśmy w tym miejscu. Przypomnijmy, że celem spółki jest zrównoważenie kosztów z przychodami.

 

W poprzednim tygodniu rezygnację z funkcji Prezesa Zarządu JSW S.A. złożył Edward Szlęk, następca Jarosława Zagórowskiego, który z kolei podał się do dymisji po strajkach górników z początku roku, aby osiągnąć porozumienie. Funkcję prezesa przejął Józef Myrczek, przewodniczący rady nadzorczej JSW, i będzie ją pełnił do momentu powołania nowego prezesa.

 

Akcje JSW spadają od początku dzisiejszej sesji. Około godziny 11:30 przecena kształtowała się w granicach 3%. Historyczne minimum wyznaczone w ostatnich tygodniach wyniosło 9,99 zł za akcję.

 

JSW - Wykres
Źródło: stooq.pl

 

Źródło: Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

Zobacz również:

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

Dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych udało się nam uzyskać wydłużony okres próbny w Legimi.

Zobacz więcej

20.06.2018, Newsroom

Mocna reakcja rynku na opublikowane sprawozdanie LiveChatu

20.06.2018, Newsroom

Mocna reakcja rynku na opublikowane sprawozdanie LiveChatu

Grupa LiveChat Software opublikowała raport za rok obrotowy zakończony 31 marca 2018 roku. W środę od rana kurs akcji spółki wyraźnie rośnie.

Zobacz więcej

ING uderza w górników z JSW
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie