Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Prairie Mining – nowa spółka węglowa na polskiej giełdzie

© eunikas - Fotolia.com

Prairie Mining opublikował prospekt emisyjny, zatwierdzony przez organy giełdy w Londynie oraz polską Komisję Nadzoru Finansowego. Notowania spółki na giełdzie w Londynie mają rozpocząć się w czwartek, 3 września 2015 roku, a dzień później w piątek na polskiej giełdzie. Akcje spółki są notowane również na giełdzie w Sydney.

 

Prairie Mining jest spółką węglową z Australii. Głównym miejscem prowadzenia działalności jest Londyn, a głównym projektem spółki jest rozwój Lubelskiego Projektu Węglowego w Polsce. Prairie Minig poinformował, że w dniu 1 lipca 2015 roku uzyskał prawo pierwszeństwa na okres 3 lat na ubieganie się o koncesję wydobywczą w ramach swojego projektu (koncesje K-4-5, K-8 i K-9). Obecnie spółka jest w trakcie przeprowadzania wstępnego studium ewaluacyjnego. Spółka szacuje nakłady na inwestycję w wysokości 684 mln USD, a planowana roczna produkcja węgla handlowego ma wynieść 6 mln ton. Spółka chce uzyskać koncesję na wydobycie węgla w 2016 roku. Wydobyty węgiel ma zamiar sprzedawać za granicą.

 

Prairie Mining wprowadzi wszystkie akcje do obrotu na giełdzie w Londynie i GPW jednak nie będzie temu towarzyszyła emisja akcji nowej emisji. W następujący sposób o notowaniach na nowych giełdach wypowiedział się CEO Prairie Mining, Ben Stoikovish:

 

„Jestem bardzo zadowolony, że udało nam się wprowadzić akcje spółki do obrotu na dwóch głównych giełdach w Europie, w Londynie i Warszawie. Nasza spółka wchodzi w nową fazę wzrostu, prowadzimy pracę nad zdobyciem koncesji wydobywczej dla obszarów w Lubelskim Projekcie Węglowym. Dodatkowo mamy silne zaplecze finansowe w postaci funduszu CD Capital, który postanowił zainwestować do 83 mln dolarów australijskich w dalszy rozwój projektu (po spełnieniu określonych warunków). Notowania na nowych giełdach mają na celu poprawę rozpoznawalności oraz zwiększenie prestiżu spółki, a także ułatwienie uczestnictwa w naszym przyszłym wzroście inwestorom z Wielkiej Brytanii i Polski, a także innych krajów europejskich.”

 

Rok obrotowy spółki trwa od lipca do czerwca. W roku zakończonym 30 czerwca 2014 roku spółka osiągnęła przychody w wysokości 131 938 AUD wobec 141 428 AUD rok wcześniej. Strata brutto wyniosła 8,66 mln AUD wobec 5,13 AUD rok wcześniej, strata netto 5,02 mln AUD w porównaniu do 5,94 mln AUD, a całkowite dochody na koniec czerwca 2014 roku wyniosły +3,53 mln AUD wobec ujemnych na poziomie 7,94 mln AUD rok wcześniej. Z tego koszty rozpoznania i ewaluacji wyniosły 6,6 mln AUD w roku obrotowym 2013/2014 (2,33 mln AUD rok wcześniej).

 

W prospekcie napisano, że w opinii spółki nie posiada ona wystarczającego kapitału obrotowego dla zaspokojenia aktualnych potrzeb, to jest do 12 miesięcy. Saldo środków pieniężnych wynosi około 1,2 mln AUD. Finansowanie spólka zamierza pozyskać od funduszu CD Capital, który zgodnie z umową ma złożyć zapis na obligację zamienną o wartości 15 mln AUD. Na podstawie innych umów fundusz ten może zasilić finansowo spółkę do kwoty 83 mln AUD. Ponadto spółka posiada papiery wartościowe notowanej spółki B2Gold Corp, których wycena na dzień prospektu (26 sierpnia 2015 roku) wyniosła 5,7 mln AUD. Sprzedaż tych akcji ma posłużyć finansowaniu bierzących potrzeb.

 

Z prospektem w języku polskim lub z rozszerzonym w języku angielskim można zapoznać się w tym miejscu.

 

Źródło: Prairie Mining Limited

Zobacz również:

18.04.2018, Aktualności

Podmiot powołany przez SII będzie wydawać rekomendacje inwestycyjne!

18.04.2018, Aktualności

Podmiot powołany przez SII będzie wydawać rekomendacje inwestycyjne!

Zadaniem nowego podmiotu – Domu Analiz SII – będzie dostarczanie pokrycia analitycznego emitentów, którzy do tej pory nie cieszyli się dużym zainteresowaniem instytucji finansowych.

Zobacz więcej

Prairie Mining – nowa spółka węglowa na polskiej giełdzie
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie