Chat with us, powered by LiveChat

Prairie Mining – nowa spółka węglowa na polskiej giełdzie

Skomentuj artykuł
© eunikas - Fotolia.com

Prairie Mining opublikował prospekt emisyjny, zatwierdzony przez organy giełdy w Londynie oraz polską Komisję Nadzoru Finansowego. Notowania spółki na giełdzie w Londynie mają rozpocząć się w czwartek, 3 września 2015 roku, a dzień później w piątek na polskiej giełdzie. Akcje spółki są notowane również na giełdzie w Sydney.

 

Prairie Mining jest spółką węglową z Australii. Głównym miejscem prowadzenia działalności jest Londyn, a głównym projektem spółki jest rozwój Lubelskiego Projektu Węglowego w Polsce. Prairie Minig poinformował, że w dniu 1 lipca 2015 roku uzyskał prawo pierwszeństwa na okres 3 lat na ubieganie się o koncesję wydobywczą w ramach swojego projektu (koncesje K-4-5, K-8 i K-9). Obecnie spółka jest w trakcie przeprowadzania wstępnego studium ewaluacyjnego. Spółka szacuje nakłady na inwestycję w wysokości 684 mln USD, a planowana roczna produkcja węgla handlowego ma wynieść 6 mln ton. Spółka chce uzyskać koncesję na wydobycie węgla w 2016 roku. Wydobyty węgiel ma zamiar sprzedawać za granicą.

 

Prairie Mining wprowadzi wszystkie akcje do obrotu na giełdzie w Londynie i GPW jednak nie będzie temu towarzyszyła emisja akcji nowej emisji. W następujący sposób o notowaniach na nowych giełdach wypowiedział się CEO Prairie Mining, Ben Stoikovish:

 

„Jestem bardzo zadowolony, że udało nam się wprowadzić akcje spółki do obrotu na dwóch głównych giełdach w Europie, w Londynie i Warszawie. Nasza spółka wchodzi w nową fazę wzrostu, prowadzimy pracę nad zdobyciem koncesji wydobywczej dla obszarów w Lubelskim Projekcie Węglowym. Dodatkowo mamy silne zaplecze finansowe w postaci funduszu CD Capital, który postanowił zainwestować do 83 mln dolarów australijskich w dalszy rozwój projektu (po spełnieniu określonych warunków). Notowania na nowych giełdach mają na celu poprawę rozpoznawalności oraz zwiększenie prestiżu spółki, a także ułatwienie uczestnictwa w naszym przyszłym wzroście inwestorom z Wielkiej Brytanii i Polski, a także innych krajów europejskich.”

 

Rok obrotowy spółki trwa od lipca do czerwca. W roku zakończonym 30 czerwca 2014 roku spółka osiągnęła przychody w wysokości 131 938 AUD wobec 141 428 AUD rok wcześniej. Strata brutto wyniosła 8,66 mln AUD wobec 5,13 AUD rok wcześniej, strata netto 5,02 mln AUD w porównaniu do 5,94 mln AUD, a całkowite dochody na koniec czerwca 2014 roku wyniosły +3,53 mln AUD wobec ujemnych na poziomie 7,94 mln AUD rok wcześniej. Z tego koszty rozpoznania i ewaluacji wyniosły 6,6 mln AUD w roku obrotowym 2013/2014 (2,33 mln AUD rok wcześniej).

 

W prospekcie napisano, że w opinii spółki nie posiada ona wystarczającego kapitału obrotowego dla zaspokojenia aktualnych potrzeb, to jest do 12 miesięcy. Saldo środków pieniężnych wynosi około 1,2 mln AUD. Finansowanie spólka zamierza pozyskać od funduszu CD Capital, który zgodnie z umową ma złożyć zapis na obligację zamienną o wartości 15 mln AUD. Na podstawie innych umów fundusz ten może zasilić finansowo spółkę do kwoty 83 mln AUD. Ponadto spółka posiada papiery wartościowe notowanej spółki B2Gold Corp, których wycena na dzień prospektu (26 sierpnia 2015 roku) wyniosła 5,7 mln AUD. Sprzedaż tych akcji ma posłużyć finansowaniu bierzących potrzeb.

 

Z prospektem w języku polskim lub z rozszerzonym w języku angielskim można zapoznać się w tym miejscu.

 

Źródło: Prairie Mining Limited

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie