Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

3 najbardziej rosnące i malejące spółki z indeksu WIG20 w sierpniu

© Petr Ciz - Fotolia.com

Sierpień przyniósł kontynuację przeceny na światowych giełdach, chociaż ostatni tydzień miesiąca pozwolił na odreagowanie. W minionym miesiącu WIG20 spadł o niemal 2,9%, a licząc dla wyznaczonego minimum blisko okrągłych 2 000 punktów przecena sięgnęła blisko 10%.

 

Sprawdziliśmy, które spółki z indeksu zyskały najwięcej, a które straciły. W przygotowaniu zestawienia posłużył serwis atskaner.pl. Z zestawieniem z lipca można zapoznać się tutaj.

 

Najbardziej rosnące w sierpniu 2015 roku

Najbardziej rosnące WIG20 - atskaner.pl
Źródło: atskaner.pl

 

1. PGNiG +7,95% 

W sierpniu z indeksu WIG20 najbardziej drożały akcje PGNiG. Wzrost kursu akcji można tłumaczyć spadkiem cen ropy naftowej i innych surowców, przez co oczekuje się, że mogą spaść również ceny gazu ziemnego. Tworzy to coraz większą presję na głównym, rosyjskim dostawcy na obniżenie cen importowych. Spółka jest w trakcie negocjacji warunków tak zwanego kontraktu jamalskiego, sprawa trafiła również do Trybunału Arbitrażowego, zgodnie z założeniami umowy. Ponadto nadzorca rynkowy w kraju obniżył ceny gazu mniej niż spodziewali się analitycy. Jak przyznał przedstawiciel spółki w wywiadzie dla kanału Inwestorzy.tv (można się z nim zapoznać w tym miejscu) największym wyzwaniem przed spółką jest postępująca liberalizacja rynku gazu.

 

Od lutego 2015 roku w ciągu 4 miesięcy akcje PGNiG wzrosły z okolic 4 zł do 6,50 zł za akcję. Od maja kurs akcji wszedł w konsolidację w przedziale 6 zł – 6,80 zł. Obecnie kurs akcji ponownie testuje górne ograniczenie tego kanału. Skuteczne wybicie górą będzie pozytywnym sygnałem płynącym z analizy technicznej, a przy tym kurs wyznaczy nowe historyczne maksimum. 

 

PGNiG - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

  

2. PKO BP +1,78%

Drugą najbardziej rosnącą spółką w sierpniu było PKO BP, akcje spółki zyskały 1,8%. Odnotowane wzrosty to prawdopodobnie odreagowanie po wcześniejszych spadkach. Wzrostom mogły sprzyjać także doniesienia, że Senat ma zamiar przywrócić w ustawie o "frankowiczach" równy podział kosztów przewalutowania, a więc obciąży on bank w 50%, a nie w 90% jak zakłada ustawa uchwalona przez Sejm. W II kw. bieżącego roku spółka zwiększyła wynik odsetkowy, który odnotowywał tendencję spadkową, a także poprawiła dochody z tytułu prowizji. Prezes spółki, Zbigniew Jagiełło, zapowiadał, że spółka zamierza w kolejnych kwartałach dalej poprawiać wyniki.

 

Z technicznego punktu widzenia akcje spółki przełamały linię trendu spadkowego, zapoczątkowaną w maju bieżącego roku. Jednak obecnie kurs akcji znajduje się przed silnym oporem na poziomie okrągłych 30 zł. Skuteczne przełamanie tego poziomu byłoby pierwszą oznaką zmiany sentymentu do spółki.

 

PKO BP - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Pełna treść artykułu dostępna za darmo po zalogowaniu się.

Zaloguj się Zarejestruj się

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

3 najbardziej rosnące i malejące spółki z indeksu WIG20 w sierpniu
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie