Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

3 najbardziej rosnące i malejące spółki z indeksu WIG20 w sierpniu

© Petr Ciz - Fotolia.com

Sierpień przyniósł kontynuację przeceny na światowych giełdach, chociaż ostatni tydzień miesiąca pozwolił na odreagowanie. W minionym miesiącu WIG20 spadł o niemal 2,9%, a licząc dla wyznaczonego minimum blisko okrągłych 2 000 punktów przecena sięgnęła blisko 10%.

 

Sprawdziliśmy, które spółki z indeksu zyskały najwięcej, a które straciły. W przygotowaniu zestawienia posłużył serwis atskaner.pl. Z zestawieniem z lipca można zapoznać się tutaj.

 

Najbardziej rosnące w sierpniu 2015 roku

Najbardziej rosnące WIG20 - atskaner.pl
Źródło: atskaner.pl

 

1. PGNiG +7,95% 

W sierpniu z indeksu WIG20 najbardziej drożały akcje PGNiG. Wzrost kursu akcji można tłumaczyć spadkiem cen ropy naftowej i innych surowców, przez co oczekuje się, że mogą spaść również ceny gazu ziemnego. Tworzy to coraz większą presję na głównym, rosyjskim dostawcy na obniżenie cen importowych. Spółka jest w trakcie negocjacji warunków tak zwanego kontraktu jamalskiego, sprawa trafiła również do Trybunału Arbitrażowego, zgodnie z założeniami umowy. Ponadto nadzorca rynkowy w kraju obniżył ceny gazu mniej niż spodziewali się analitycy. Jak przyznał przedstawiciel spółki w wywiadzie dla kanału Inwestorzy.tv (można się z nim zapoznać w tym miejscu) największym wyzwaniem przed spółką jest postępująca liberalizacja rynku gazu.

 

Od lutego 2015 roku w ciągu 4 miesięcy akcje PGNiG wzrosły z okolic 4 zł do 6,50 zł za akcję. Od maja kurs akcji wszedł w konsolidację w przedziale 6 zł – 6,80 zł. Obecnie kurs akcji ponownie testuje górne ograniczenie tego kanału. Skuteczne wybicie górą będzie pozytywnym sygnałem płynącym z analizy technicznej, a przy tym kurs wyznaczy nowe historyczne maksimum. 

 

PGNiG - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

  

2. PKO BP +1,78%

Drugą najbardziej rosnącą spółką w sierpniu było PKO BP, akcje spółki zyskały 1,8%. Odnotowane wzrosty to prawdopodobnie odreagowanie po wcześniejszych spadkach. Wzrostom mogły sprzyjać także doniesienia, że Senat ma zamiar przywrócić w ustawie o "frankowiczach" równy podział kosztów przewalutowania, a więc obciąży on bank w 50%, a nie w 90% jak zakłada ustawa uchwalona przez Sejm. W II kw. bieżącego roku spółka zwiększyła wynik odsetkowy, który odnotowywał tendencję spadkową, a także poprawiła dochody z tytułu prowizji. Prezes spółki, Zbigniew Jagiełło, zapowiadał, że spółka zamierza w kolejnych kwartałach dalej poprawiać wyniki.

 

Z technicznego punktu widzenia akcje spółki przełamały linię trendu spadkowego, zapoczątkowaną w maju bieżącego roku. Jednak obecnie kurs akcji znajduje się przed silnym oporem na poziomie okrągłych 30 zł. Skuteczne przełamanie tego poziomu byłoby pierwszą oznaką zmiany sentymentu do spółki.

 

PKO BP - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Pełna treść artykułu dostępna za darmo po zalogowaniu się.

Zaloguj się Zarejestruj się

Zobacz również:

11.01.2018, Aktualności

Winter Capital Market Games 2018 – 9-11 marca w Czarnej Górze!

11.01.2018, Aktualności

Winter Capital Market Games 2018 – 9-11 marca w Czarnej Górze!

IV edycja Zimowych Igrzysk Rynku Kapitałowego odbędzie się w dniach 9-11 marca 2018 r. na terenie jednej z najnowocześniejszych stacji narciarskich w Czarnej Górze w Kotlinie Kłodzkiej.

Zobacz więcej

16.01.2018, Ze spółek

Trwają zapisy w wezwaniu na akcje Robyg. Co inwestor powinien zrobić, by się zapisać?

16.01.2018, Ze spółek

Trwają zapisy w wezwaniu na akcje Robyg. Co inwestor powinien zrobić, by się zapisać?

W dniu 1 grudnia 2017 r. Bricks Acquisitions Limited, podmiot pośrednio należący do Goldman Sachs Group, ogłosił wezwanie na wszystkie akcje Robyg SA („Robyg”), jednego z czołowych deweloperów mieszkaniowych w Polsce.

Zobacz więcej

3 najbardziej rosnące i malejące spółki z indeksu WIG20 w sierpniu