Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Colian nową spółką w Portfelu SII. Stop loss wyrzuca Torpol

© emily2k - Fotolia.com

Przecena na szerokim rynku uderza w Portfel SII.  Szeroki indeks WIG stracił podczas ostatnich 5 sesji blisko 3 tys. punktów. WIG20 spadając w tym czasie o ponad 6%, atakuje dołki z września 2011 roku i maja 2012 roku w okolicy 2000 punktów. Ich ewentualne przebicie będzie negatywnym sygnałem z punktu widzenia analizy technicznej.

 

Wciąż trwający krach na chińskiej giełdzie rozlewa się na parkiety innych giełd światowych. Na szczęście jak dotąd nie jesteśmy świadkami aż tak dużych spadków na GPW. Szczególnie ciężkim dniem był poniedziałek (24.08.2015), gdy indeksy zniżkowały momentami nawet o 8%, a tak wielka spółka jak KGHM zniżkowała momentami nawet o 17%. Spadki dotykają również akcje spółek z Portfela SII. Na wycenę całego naszego rachunku mocno bije szczególnie spadające PGE, które wykazało bardzo duży odpis na aktywach wytwórczych, ale na szczęście podtrzymało strategię  dotyczącą dywidendy, która będzie uzależniona od „oczyszczonego” wyniku netto. Jednak dopóki nie rozwiąże się kwestia zaangażowania PGE w sektor wydobywczy, inwestorzy nadal będą mieli wiele znaków zapytania przy wycenie akcji spółki. Do spadającego PGE dołączyło PKP Cargo, które nadal nie może dojść do porozumienia w kwestii podwyżek dla pracowników, a widmo strajku jest coraz bliższe (referendum wśród pracowników firmy dało prawie jednoznaczny wynik - prostrajkowy). Obydwie spółki należą do naszego segmentu dywidendowego i inwestycji długoterminowych. Z perspektywy kilku lat wciąż liczymy na pozytywny wynik z tych inwestycji.

 

Zlecenie bezpieczeństwa stop loss aktywowało się w przypadku akcji Torpolu, które kupiliśmy w wyniku majowej sondy. Pierwotny stop loss wynikający z założeń wyznaczony był na poziomie 11 zł. Jednak w czerwcu Torpol przyznał dywidendę w wysokości 50 groszy na akcję i tym samym o tą wartość obniżyliśmy zlecenie. Akcje sprzedaliśmy właśnie po cenie 10,50 zł, mimo, że na zamknięciu w poniedziałek i otwarciu we wtorek, kurs był poniżej 10 zł. Perspektywy dla sektora wciąż wyglądają optymistyczne patrząc przez pryzmat dużych inwestycji na infrastrukturze kolejowej, jednak nie będziemy kłócić się z rynkiem i postąpiliśmy zgodnie z założeniami przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnej. Przypomnijmy, że akcje Torpolu kupiliśmy po kursie 13,64 zł, co oznacza stratę blisko 20% uwzględniając dywidendę. Niestety po Enerdze jest to już druga spółka z segmentu „głosowanego”, na której ponosimy stratę, a akcje Integera obecnie ocierają się o zakładany stop loss. Zysk przyniosły jak dotąd tylko akcje Monnari. Internauci vs. rynek: 1-2.

 


 

Partner strategiczny

 

Biuro Maklerskie Alior Bank

 


 

Chcesz wygrać książkę o tematyce giełdowej?

Zgłoś propozycję do naszego portfela na forum SII

 


 

Nową spółką w Portfelu SII jest Colian. Spadki z ostatnich dni postanowiliśmy wykorzystać do zakupu 360 akcji po kursie 4,20 zł. Wczoraj w Newsroomie zwróciliśmy między innymi uwagę na tę spółkę w następujący sposób:

 

„Jeszcze w ubiegłym tygodniu kurs akcji Coliana atakował szczyty z 2009 roku zlokalizowane na poziomie 5 zł. Spadki na szerokim rynku wywołały sporą korektę sięgającą nawet 15% i spowodowały zejście poniżej maksimów ze stycznia 2013 roku (4,40 zł). Jednak do głównych linii trendu wzrostowego jest jeszcze daleko.

Pełna treść artykułu dostępna po zalogowaniu się i opłaceniu 25 punktów.

Zaloguj się Zarejestruj się

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Zobacz również:

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

19.06.2018, Aktualności

Okres próbny w Legimi tylko dla członków SII wydłużony do miesiąca

Dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych udało się nam uzyskać wydłużony okres próbny w Legimi.

Zobacz więcej

19.06.2018, Newsroom

WIG najniżej od lutego 2017 roku. Zobacz, jak wypada na tle innych giełd regionu

19.06.2018, Newsroom

WIG najniżej od lutego 2017 roku. Zobacz, jak wypada na tle innych giełd regionu

"Wojna handlowa" oraz zmiany stóp procentowych Fed niekorzystnie wpływają na giełdy Europy Środkowo-Wschodniej.

Zobacz więcej

Colian nową spółką w Portfelu SII. Stop loss wyrzuca Torpol
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie