Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Krew rozlewa się na parkietach

Ostatnie dni na globalnych rynkach to zmasowana wyprzedaż akcji i jednoczesny skup bezpiecznych aktywów. Oznacza to, że inwestorzy przeszli w tryb „risk-off”. Czy obecnie mamy do czynienia tylko z bardzo dynamiczną korektą, czy z początkiem dużo większej przeceny? Wskazówkę względem odpowiedzi powinniśmy poznać już w tym tygodniu. 

 

IFO, DAX30

 

Głównym powodem obecnej wyprzedaży jest sytuacja w Chinach, choć zdecydowanie skala spadków zdradza, że za tak dynamiczną przeceną kryje się coś jeszcze. Perspektywa w związku z tym na ten moment pozostaje niepewna z przewagą scenariusza negatywnego. Spadki występujące podczas jednoznacznie negatywnych danych są bardzo często wykorzystywane przez inwestorów instytucjonalnych do odkupywania akcji po niższych cenach od inwestorów indywidualnych. W takim wypadku jak teraz wygląda to niemniej jednak inaczej toteż najlepszą strategią jest przeczekanie okresu wysokiej zmienności do czasu aż nie pokaże się sygnał zatrzymania i odwrócenia. Wskakiwanie do pędzącego pociągu może okazać się bardzo kosztownym podejściem. Pierwszymi fundamentalnymi danymi, które będą mogły dać wskazówkę na temat perspektyw dla niemieckiego parkietu będzie wtorkowy odczyt indeksu IFO. Tylko lepszy odczyt od prognoz może wesprzeć notowania DAX30.

 

Wskaźnik sentymentu konsumentów Conference Board, S&P500

 

Analogicznie sytuacja wygląda z amerykańskim SP500 oraz indeksem publikowanym przez Conference Board obrazującym sentyment wśród konsumentów. Niższy od prognoz odczyt może tylko napędzić trwającą przecenę. Zależność pomiędzy dwoma indeksami widać na powyższym wykresie.

 

Rynek kredytowy w strefie euro

 

Kolejne ważne dane dla inwestorów zostaną opublikowane w czwartek, kiedy to poznamy skalę akcji kredytowej w lipcu. Są to bardzo ważne dane z punktu widzenia polityki monetarnej prowadzonej przez Europejski Bank Centralny. To właśnie z powodu zanikającego kredytowania sektora prywatnego EBC zdecydowało się m.in. na wprowadzenie programu Quantitative Easing w Strefie Euro. Obecnie rosną oczekiwania względem tego, że program QE może zostać zwiększony. Dlaczego? Za dużą część inflacji odpowiadają czynniki zewnętrzne a nie wewnętrzne. Taniejąca ropa, wyprzedaż na giełdach, czy sytuacja w Azji – wszystkie te aspekty działają na niekorzyść planu EBC stąd coraz częściej mówi się o tym, że program QE może zostać zwiększony. Niemniej jednak im częściej się program ten zwiększa tym mniejszy jest jego wpływ na gospodarkę, co widać chociażby po sytuacji w Japonii.

 

PKB USA

 

W ten sam dzień poznamy także ważne dane ze Stanów Zjednoczonych w postaci odczytu dynamiki wzrostu produktu krajowego brutto w drugim kwartale bieżącego roku. Będzie to pierwsza rewizja poznanego już wstępnego odczytu, który pokazał wynik w wysokości 2,3%. Prognozy wskazują, że zostanie on podniesiony do poziomu 3,2%, co byłoby bardzo pozytywną informacją mogącą wzmocnić oczekiwania względem podwyżki stóp procentowych już na najbliższym posiedzeniu FED.

 

Również w czwartek rozpoczyna się coroczne sympozjum w Jackson Hole, które rozpocznie wykład pt. „Dynamika inflacji i polityka monetarna”, co doskonale wpisuje się w obecną sytuację. Chociaż nie jest to teoretycznie wydarzenie bezpośrednio związane z rynkiem to należy pamiętać, że właśnie w Jackson Hole Ben Bernanke po raz pierwszy zasygnalizował wprowadzenie QE2 w 2010 roku, a Mario Draghi w 2014 roku dał wskazówkę na temat możliwości wprowadzenia QE w Strefie Euro.

 

Wielka Brytania PKB

 

W piątek zostanie opublikowanych szereg istotnych publikacji. Wśród najważniejszych można wyróżnić pierwszą rewizję dynamiki wzrostu produktu krajowego brutto w Wielkiej Brytanii. Prognozy pokazują, że sam wynik pozostanie bez zmian, lecz w tym przypadku ważniejsza będzie struktura odczytu, którą poznamy.

 

Polska PKB

 

Podobnie wygląda sytuacja z danymi o PKB z Polski za drugi kwartał bieżącego roku. W wersji wyrównanej sezonowo PKB ma wzrosnąć w pierwszej rewizji z 3,4% do 3,6%. Niemniej ważne będzie jednak struktura odczytu, która zdradzi, co odpowiada za taką skalę wzrostu gospodarczego.

 

Core CPI vs CPI

 

W piątek nie zabraknie także ważnych danych z Stanów Zjednoczonych. Będą one dotyczyć bilansu handlowego, wydatków oraz przychodów konsumentów i przede wszystkim inflacji. Inwestorzy poznają najnowszy odczyt PCE Core index, czyli preferowanego przez FED miernika inflacji, który widocznie w ostatnich okresach tracił na wartości. Według prognoz miał on pozostać w lipcu na poziomie 1,3% niemniej jednak ryzyko leży zdecydowanie po stronie negatywnej niespodzianki ze względu na globalne tendencje.

 

Biorąc pod uwagę sytuacje na globalnych parkietach, wszystkie publikowane w tym tygodniu dane mogą się przyczynić do nagłych zwrotów notowań. Szczególną uwagę należy zwrócić na rozpoczynające się w czwartek sympozjum w Jackson Hole, skąd wielokrotnie napływały ważne dla inwestorów informacje, które potrafiły wzburzyć rynkiem. 

 

 

Partner strategiczny

 

Investio

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Krew rozlewa się na parkietach