Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

3 spółki Skarbu Państwa na historycznych maksimach

© TTstudio - Fotolia.com

Wczoraj przyjrzeliśmy się spółkom ze Skarbem Państwa w akcjonariacie, które na skutek działań polityków i nacisków na ratowanie Kompanii Węglowej już od kilku miesięcy spadają. Z artykułem można zapoznać się tutaj. Dzisiaj z kolei przyglądamy się spółkom, co do których politycy, przynajmniej jeszcze na razie, nie mają żadnych planów.

 

PKN Orlen +71% od początku 2015 roku, udział Skarbu Państwa 27,5%

Trwający silny trend wzrostowy na akcjach Orlenu zaczął się równo rok temu. Wzrostowi kursu sprzyja otoczenie makroekonomiczne i utrzymujące się wysokie marże rafineryjne. W II kw. średnia modelowa marża rafineryjna wyniosła 9,8 USD/bbl wobec 2,5 USD/bbl rok wcześniej. Zdaniem zarządu Orlenu w III kw. marża może zwiększyć się do 11,7 USD/bbl. W lipcu br. wyniosła 10,9 USD/bbl. Więcej o czynnikach mogących wpłynąć na wycenę kursu płockiego koncernu pisaliśmy tutaj.

 

Kurs akcji Orlenu wyznacza kolejne historyczne maksima. Na wykresie narysować można coraz bardziej stromo nachylone linie trendu wzrostowego, tworzące razem wachlarz. Dopiero przebicie tej najwolniejszej, która przebiega obecnie w okolicach 61,40 zł, będzie negatywnym sygnałem płynącym z analizy technicznej.

 

PKN Orlen - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

PGNiG +53,4% od początku 2015 roku, udział Skarbu Państwa 72,4%

Od stycznia do kwietnia bieżącego roku akcje PGNiG urosły o ponad 50%, wyznaczając w czerwcu historyczne maksimum, a następnie weszły w kanał boczny 6 zł – 6,80 zł. Obecnie największym wyzwaniem przed spółką jest liberalizacja rynku gazu w Polsce, o czym mówił w wywiadzie dla kanału Inwestorzy.tv analityk finansowy PGNiG, Adam Kucza. Z materiałem wideo można zapoznać się w tym miejscu. Należy też pamiętać, że wciąż toczą się negocjacje z Gazpromem w sprawie cen gazu ziemnego w kontrakcie jamalskim. Zgodnie z założeniami kontraktu PGNiG skierowało sprawę w maju br. przed Trybunał Arbitrażowy.

 

Z technicznego punktu widzenia o dalszym kierunku ruchu kursu powinien zadecydować kierunek wybicia z kanału bocznego, w jakim poruszają się walory PGNiG.

 

PGNiG - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Grupa Azoty +38,3% od początku roku 2015 roku, udział Skarbu Państwa 33%

Akcje Grupy Azoty wyznaczyły historyczne maksimum przy cenie 96,90 zł. Obecnie kurs testuje od góry poprzednie szczyty przy cenie 88 zł. Jeśli poziom ten zostanie obroniony, popyt będzie miał otwartą drogę do wyznaczenia nowego historycznego szczytu. Niedaleko poniżej przebiega przyspieszona linia trendu wzrostowego, wyznaczając kolejne wsparcie w okolicach 81 zł.

 

Grupa Azoty - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Lotos +28,2% od początku 2015 roku, udział Skarbu Państwa 53,2%

Akcje Lotosu domknęły lukę spadkową, powstałą rok temu, po czym zaczęły się poruszać w kanale wyznaczonym przez tę lukę, 28 zł – 32 zł. Podczas ostatnich sesji akcje przełamały górne ograniczenie tego kanału, a obecnie kurs testuje te poziomy. Skuteczna obrona może otworzyć drogę do dalszych wzrostów.

 

Lotos - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

3 spółki Skarbu Państwa na historycznych maksimach