Chat with us, powered by LiveChat

Czat inwestorski: Omówienie wyników LW Bogdanka SA po I półroczu 2015 r.

© malajscy - Fotolia.com

 

Czat inwestorski

Temat czata:

Omówienie wyników LW Bogdanka SA

po I półroczu 2015 r. 

21 sierpnia 
godzina 12:00

LW Bogdanka SA

 

 

Na pytania internautów odpowiadał  Zbigniew Stopa, Prezes Zarządu LW Bogdanka SA

 

Zbigniew Stopa

Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Wydziału Górniczego, Kierunku Górnictwa i Geologii, specjalność - Technika Eksploatacji Złóż. W roku 1997 r. ukończył podyplomowe studia w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach w zakresie Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy. Od początku pracy zawodowej związany jest z Lubelskim Węglem „BOGDANKA” S.A. Przeszedł wszystkie szczeble kariery, od stażysty pod ziemią do Kierownika Działu Robót Górniczych. Uczestniczył w wielu szkoleniach i kursach, ukończył kurs dla kandydatów na członków rad nadzorczych JSSP. Zbigniew Stopa pełnił funkcję z-cy Prezesa Zarządu ds. Technicznych od 2006 roku i aktywnie uczestniczył w procesie upublicznienia spółki na GPW oraz realizacji strategicznych celów rozwojowych LW BOGDANKA S.A. w ostatnich latach. Od końca września 2012 roku był pełniącym obowiązki Prezesa Zarządu Spółki, a od końca listopada 2012 r. pełni funkcję Prezesa Zarządu.

 

Kilka słów o Spółce:

 

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.  jest jedną  z najnowocześniejszych i największych kopalń węgla kamiennego w Polsce oraz krajowym liderem rynku producentów węgla energetycznego. W 2013 r. produkcja węgla handlowego Bogdanki wyniosła 8,35 mln ton.

 

Kopalnia Bogdanka zaopatruje przede wszystkim odbiorców przemysłowych, zlokalizowanych we wschodniej i północno-wschodniej Polsce. Rynek odbiorców jest ustabilizowany, a sprzedaż  realizowana jest głównie w oparciu o umowy wieloletnie. Główne kierunki zbytu węgla handlowego z LW Bogdanka to energetyka zawodowa i energetyka przemysłowa.

 

Spółka wyróżnia się na tle branży pod względem osiąganych wyników finansowych, wydajności wydobycia węgla kamiennego oraz planów inwestycyjnych.

 


Zapis czatu inwestorskiego


 

Moderator: Zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z LW Bogdanka SA, który odbędzie się 21 sierpnia (piątek) o godz. 12:00. Na pytania inwestorów odpowiadać będzie Zbigniew Stopa, Prezes Zarządu LW Bogdanka SA. Zapraszamy do zadawania pytań już dziś w opcji off-line.

 

Zbigniew Stopa: Dzień dobry Państwu, zapraszam do zadawania pytań.

 

inwestycjepl: Witam, kiedy zamierzacie Państwo uruchomić II etap programu restrukturyzacji? Jak długo musi utrzymywać się jeszcze trudna sytuacja na rynku?

 

Zbigniew Stopa: W przypadku utrzymania się negatywnej sytuacji rynkowej Spółka planuje wdrożyć II etap programu restrukturyzacji zakładający kontynuację działań optymalizacyjnych i oszczędnościowych, jednakże decyzja nastąpi do połowy przyszłego roku. Wynika to z faktu, że uruchomione fronty eksploatacyjne i wykonane roboty przygotowawcze musza zostać zakończone.

 

inwestycjepl: Jaka jest Pana opinia na temat planów rządu ratowania górnictwa?

 

Zbigniew Stopa: Pierwszy projekt restrukturyzacji przedstawiony przez Rząd, wydawał się być dobrą próbą wyjścia z trudnej sytuacji Górnictwa w Polsce, jednakże kolejne zmiany sprawiają, że plan restrukturyzacji jest coraz bardziej niezrozumiały, niejasny oraz ciężko doszukać się w nim poszczególnych etapów dojścia do określonych celów. Według mnie konieczne jest jednak definitywne zamknięcie nierentownych kopalń i ograniczenie nadprodukcji węgla w Polsce.

 

katarzyna: Witam, jakie działania zostały podjęte aby wejść na rynki zagraniczne?

 

Zbigniew Stopa: Prowadzimy intensywne rozmowy i udaje nam się pozyskać pierwszych odbiorców.

 

saldokredyt: Pomimo trudnego otoczenia spółka wypracowała bardzo dobre wyniki w II kwartale. Co było tego przyczyną?

 

Zbigniew Stopa: Wyniki osiągnięte w drugim kwartale, biorąc pod uwagę bardzo trudną sytuację na rynku, utrzymującą się nadpodaż węgla energetycznego i jego wyraźnie spadające ceny, również oceniam bardzo dobrze. Ich osiągnięcie było możliwe dzięki ścisłej kontroli kosztów oraz optymalizacji CAPEX-u.

 

rataj: Czy Pana zdaniem jest to możliwe aby za rok sytuacja poprawiła się na tyle, albo przynajmniej nie pogorszyła, aby zarząd rekomendował wypłatę dywidendy?

 

Zbigniew Stopa: W związku ze zmiennością sytuacji na rynku węgla, Zarząd będzie rekomendował politykę dywidendową razem z publikacją strategii na przyszłe lata. 8 października 2015 zostanie wypłacona dywidenda za rok 2014 na poziomie 3,50 zł na akcję.

 

kuba: Czy spółce udało się zmniejszyć koszty związane ze świadczeniami górników, na przykład zmiany w deputatach węglowych?

 

Zbigniew Stopa: Zarząd współpracuje ze związkami zawodowymi, mając na celu zmianę ZUZP ukierunkowaną na zwiększenie aspektu motywacyjnego. Nie kwestionujemy praw nabytych ale deputat węglowy w przyszłości powinien zostać zlikwidowany, tj. włączony do płacy zasadniczej.

 

mikos: Jak ma się sprawa z pozyskiwaniem koncesji na złoża K6 i K7? Ile ta sprawa może się jeszcze ciągnąć?

 

Zbigniew Stopa: Sprawa jest w Sądzie Administracyjnym, oczekujemy na termin rozprawy.

 

alicante: Ile osób straciło pracę w ramach procesu restrukturyzacji ?

 

Zbigniew Stopa: Na koniec lipca zatrudnienie obniżyło się o ok. 300 osób, głównie są to odejścia na emerytury i wygaśnięcie umów terminowych.

 

członek sii: Jakie działania wpłynęły na wykazanie tak dobrego wyniku w II kwartale?

 

Zbigniew Stopa: Dobre wyniki są efektem wdrożenia programu optymalizacji kosztów produkcji i programu inwestycyjnego.

 

jarek: Ile lat wydobycia gwarantują obecnie posiadane przez spółkę złoża?

 

Zbigniew Stopa: W oparciu o obecna koncesję, LW Bogdanka posiada zasoby na minimum 20 lat wydobycia.

 

Wit: Jak kształtują się ceny węgla? Kiedy Pana zdaniem można spodziewać się odbicia?

 

Zbigniew Stopa: Bieżące ceny są niskie ze względu na dumpingową politykę KW i nie pokrywają jej kosztów wydobycia, taka polityka musi szybko się skończyć. Negocjacje cenowe na rok 2016 są trudne, ze względu na nadpodaż węgla produkowanego w nierentownych kopalniach.

 

Jarosław: Pomimo rekomendacji zarządu WZ postanowiło o wypłacie dywidendy. Jak ta decyzja wpłynęła na kondycję finansową spółki i jak się ona prezentuje obecnie?

 

Zbigniew Stopa: Zarząd rekomendował wypłatę dywidendy ale odsunięcie w czasie decyzji o wysokości i terminie wypłaty. Zarząd realizuje decyzję akcjonariuszy i Spółka zabezpieczyła środki na ten cel. Sytuacja finansowa Spółki jest dobra co pokazuje Sprawozdanie Finansowe za 1H 2015.

 

wlodek: Jakie główne działania zostały podjęte w celu szukania oszczędności?

 

Zbigniew Stopa: Mamy elastyczną strukturę kosztów, która pozwala nam na szybka reakcję na zmieniające się otoczenie, m.in.: prace sobotnio niedzielne, outsourcing robót przygotowawczych i pomocniczych.

 

ewa: Z jakich inwestycji spółka postanowiła zrezygnować, ograniczając plan inwestycyjny?

 

Zbigniew Stopa: Główny program inwestycyjny jest już zrealizowany, w tym bardzo istotne było oddanie ZPMW. Aktualnie dostosowujemy plan inwestycyjny do poziomu produkcji np. poprzez redukcję liczby chodników przygotowawczych. W każdej chwili jesteśmy w stanie wrócić do planu produkcji na poziomie 10-11 mln ton.

 

money: Jaki może być plan sprzedaży węgla na 2016 rok?

 

Zbigniew Stopa: Naszym celem jest zwiększenie produkcji w przyszłym roku. Nasz plan będzie ustalony po zakończeniu kontraktacji, w dużej mierze zależy to od rozwoju sytuacji na Śląsku.

 

wlodek: Kiedy można się spodziewać odwrócenia trendu w cenach węgla?

 

Zbigniew Stopa: Konsensus analityków rynku globalnego twierdzi, że odwrócenie trendu cenowego może nastąpić od 2017 roku. Uzależnione to jest głównie od tempa rozwoju gospodarki Chin, a na polskim rynku od kształtu restrukturyzacji górnictwa.

 

mikos: Jak duża jest obecnie nadpodaż węgla na rynku w Polsce?

 

Zbigniew Stopa: Nadpodaż węgla wynosi od 5-10 mln ton, natomiast pocieszający jest wzrost eksportu w I półroczu, który wynosił ponad 3 mln ton.

 

roma: Czy upały ostatnie i ograniczenia w dostawach energii wpłynęły na produkcję?

 

Zbigniew Stopa: Ograniczenia nie dotyczą jednostek strategicznych, takich jak LW Bogdanki, w związku z tym nie doświadczyliśmy zakłóceń związanych z dostawa energii.

 

janek: Dlaczego Bogdanka twierdzi, że rok 2016 pod względem cen węgla będzie cięższy niż 2015?

 

Zbigniew Stopa: Finansowanie ze strony Państwa nierentownych kopalń powoduje utrzymywanie się nadpodaży węgla i wysokich zapasów, co ma wpływ na negocjację cen na rok 2016.

 

Bartek Wojtasiewicz: Prairie Mining planuje debiut na giełdzie w Londynie i Polsce. Czy jest to poważne zagrożenie dla działalności Bogdanki?

 

Zbigniew Stopa: Węgiel jest i będzie podstawą produkcji energetyki w Polsce. Podstawowym elementem strategii energetycznej powinna być modernizacja bloków w celu podniesienia wydajności i ograniczenia emisji. Istotne jest również likwidacja nadpodaży i trwale nierentownych kopalń oraz zapewnianie zdrowej konkurencji.

 

Zbigniew Stopa: Bardzo dziękuję za wszystkie zadane pytania i zapraszam do kontaktu z naszym działem Relacji Inwestorskich. Pozdrawiam.

 

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie