Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Inflacja ponownie w centrum uwagi

W odróżnieniu od ubiegłego tygodnia, kiedy to inwestorzy poznali nieliczne ważne publikacje danych makroekonomicznych, tak w nadchodzących dniach kalendarz prezentuje się dużo bardziej okazale. Wśród najważniejszych pozycji można wyróżnić odczyty inflacji konsumenckiej z Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych a także publikacje minutek z ostatniego posiedzenia FOMC.

 

Wielka Brytania - Inflacja r/r

 

Wpierw we wtorek poznamy dane z Wielkiej Brytanii na temat inflacji. Pozostaje ona głównym czynnikiem, który wstrzymuje MPC przed dokonaniem podwyżki stóp procentowych. Coraz lepsza sytuacja na rynku pracy wraz z bardzo dynamicznym wzrostem wynagrodzeń pokazuje, że strona popytowa zaczyna rosnąć w siłę. Niemniej jednak nie tylko czynniki wewnętrzne, a wręcz głównie zewnętrzne, trzymają inflację na bardzo niskim poziomie. Oczywiście odpowiadają za to spadające ceny ropy naftowej a w średnim terminie może także przyczynić się do tego dewaluacja juana przez Ludowy Bank Chin.

 

Wzrost płac realnej r/r - Polska

 

W ten sam dzień poznamy dane z polskiego rynku pracy w kontekście wynagrodzeń, które na początku roku dynamicznie rosły, po czym w kolejnych miesiącach wzrost ten zdecydowanie wyhamował. W czerwcu nominalny wzrost wyniósł 2,5%, jednak dzięki utrzymującej się deflacji realny wzrost wynosi 3,3%, co wciąż jest jednym z najwyższych poziomów od lat. Prognozy za lipiec są optymistyczne i wskazują na nominalny wzrost rzędu 3,2%, co realnie przybliżyłoby nas do okolic 4%. 

 

Prawdopodobieństwo podwyżek stóp w USA

 

W środę oczy inwestorów będą zwrócone na Stany Zjednoczone, gdyż poznamy odczyt inflacji z USA a także minutki z ostatniego posiedzenia FOMC. Inflacja w skali miesiąca w lipcu miała urosnąć tylko o 0,2% wobec 0,3% miesiąc wcześniej. W skali rocznej inflacja konsumencka wynosi obecnie zaledwie 0,1%, chociaż aż 1,8% w wersji bazowej. Niemniej jednak obecnie amerykańska gospodarka zdecydowanie mocniej odczuwa presję deflacyjną niż inflacyjną. Powody są takie same jak dla pozostałych krajów – niższe ceny ropy naftowej oraz działania chińskich decydentów. Wszystko to oczywiście rozgrywa się w kontekście terminu pierwszej podwyżki stóp procentowych. W ostatnich dwóch tygodniach nastąpiło duże przetasowanie i wrzesień podawany jest ponownie, jako bardzo możliwy termin. Po notowaniach kontraktów terminowych na stopę procentową w USA widać 45% prawdopodobieństwo takiego scenariusza. Według nas podwyżka we wrześniu jest scenariuszem przewartościowanym. Jeszcze nigdy przy tak niskiej inflacji FED nie podnosił stóp procentowych, stąd możemy oczekiwać, że także i tym razem tak się nie stanie biorąc pod uwagę występowanie znacznego negatywnego ryzyka dla amerykańskiej gospodarki

 

Japonia - CPI i USDJPY r/r

 

W czwartek najważniejszym wydarzeniem będzie posiedzenie i decyzja Banku Centralnego Japonii. Poznany na początku tygodnia odczyt dynamiki wzrostu produktu krajowego brutto pokazał, że w drugim kwartale japońska gospodarka skurczyła się o 0,4% kw/kw. Inflacja również znajduje się na niższych poziomach, co pokazuje klęskę programu QE w tym kraju. Chociaż w kontekście inflacji wsparciem powinien obecnie okazać się kurs USDJPY, co pokazuje powyższy wykres to jednak ryzyka pozostają podobne, co dla pozostałych gospodarek na świecie. Co więcej, w wypadku Japonii luzowanie nie przyniosło praktycznie żadnych wymiernych korzyści. Pod znakiem zapytania stoją więc kolejne działania BOJ, które mogłyby zostać wprowadzone. Możemy zakładać, że przewodniczący Kuroda doskonale zdaje sobie sprawę, że podjęty program nie jest efektywny, lecz paradoksalnie jedną z nielicznych możliwości jest … zwiększenie wartości tego programu. Takiej decyzji oczekuje się na rynku na październikowym posiedzeniu BOJ.

 

PMI - przemysł

 

W piątek poznamy serię wstępnych odczytów indeksów PMI za sierpień. Niezmiennie to Francja pozostaje krajem, który ciągnie wynik dla całej strefy euro w dół. W sektorze przemysłowym zdecydowanie wyróżniają się Niemcy, jednak w sektorze usług widoczne jest wyhamowanie. Wpisuje się to dalej w retorykę Europejskiego Banku Centralnego, który wielokrotnie zaznaczał już, że wzrost w wspólnocie nie jest zagrożony, lecz przez dłuższy czas będzie on na umiarkowanym poziomie.

 

Nadchodzący tydzień pod względem publikacji danych makroekonomicznych zapowiada się więc wręcz bardzo ciekawie. Szczególną uwagę powinno się zwrócić na dane z Stanów Zjednoczonych, czyli na inflację oraz minutki z posiedzenia FOMC, a także na posiedzenie Banku Japonii gdyż potencjalne zmiany w polityce monetarnej są coraz bliżej.

 

Partner strategiczny

 

Investio

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Inflacja ponownie w centrum uwagi