Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Dobre wyniki PGNiG chłodno przyjęte przez rynek

© destina - Fotolia.com

Dziś przed sesją wyniki finansowe za pierwsze półrocze tego roku opublikował PGNiG. Akcjonariusze gazowej spółki mają prawo być zadowoleni, gdyż wykazane przychody i zyski były znacznie wyższe wobec porównywalnego okresu rok wcześniej.

 

Poniżej prezentujemy wybrane dane finansowe:

 

Wybrane dane finansowe (mln zł)

I półrocze 2015

I półrocze 2014

Przychody ze sprzedaży

20 390

16 381

Zysk operacyjny

2 609

2 169

Zysk brutto

2 551

2 063

Zysk netto

1 865

1 520

Źródło: PGNiG S.A.

 

W pierwszej połowie 2015 roku grupa PGNiG osiągnęła przychody ze sprzedaży w kwocie przekraczającej 20 mld zł. Były one o blisko 25% wyższe wobec porównywalnego okresu rok wcześniej. W ślad za wzrostem sprzedaży, wzrosły również zyski grupy. Zysk operacyjny wyniósł 2,6 mld zł wobec 2,2 mld zł rdr. Również zysk na poziomie brutto i netto wypadł lepiej rdr i osiągnął wartości odpowiednio 2,5 mld zł oraz 1,9 mld zł, co było wynikiem wyższym o 24% i 23%. Dobre wyniki w otoczeniu spadków cen ropy naftowej PGNiG tłumaczy realizacją programu poprawy efektywności. Spółka deklaruje, że tylko w pierwszej połowie tego roku zrealizowała 87% planowanych oszczędności na cały bieżący rok. Trwałe wydatki zostały obniżone o 437 mln zł. Na uwagę zwraca wysoki stan środków pieniężnych i ich ekwiwalentów. Na koniec czerwca tego roku wynosił on 5 435 mln zł wobec 2 958 mln zł rok wcześniej. Jednocześnie poziom zadłużenia oprocentowanego istotnie się nie zmienił, a suma kapitału obcego w pasywach spadła o 1 385 mln zł.

 

W samym drugim kwartale 2015 roku mocno poprawiły się wyniki finansowe w ujęciu rok do roku zarówno pod względem przychodów (wzrost o 15%), jak i pod względem zysku operacyjnego (wzrost o 55%) oraz zysku netto (wzrost o 83%). W wartościach nominalnych były to odpowiednio kwoty: 7 895 mln zł, 947 mln zł i 621 mln zł. Konsensus PAP wskazywał na zysk netto w kwocie 472,5 mln zł i tym samym wynik pokazany przez spółkę był znacznie powyżej oczekiwań. EBITDA w tym okresie wyniosła 1,67 mld zł (1,29 mld zł rok wcześniej) przy oczekiwaniach na poziomie 1,34 mld zł.

 

W okresie I półrocza 2015 roku nakłady inwestycyjne grupy PGNiG wyniosły 1 355 mln zł. Najwięcej inwestycji było zrealizowanych w segmencie poszukiwanie i wydobycie – 708 mln zł. W raporcie spółka wskazuje na czym będą skoncentrowane jej wydatki inwestycyjne:

 

„W kolejnych kwartałach Grupa Kapitałowa PGNiG zamierza utrzymać wysoki poziom nakładów finansowych na działalność inwestycyjną, w tym głównie na realizację projektów w zakresie rozbudowy podziemnych magazynów gazu, utrzymania zdolności wydobywczych, dywersyfikacji źródeł dostaw gazu, działalności związanej z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż ropy naftowej i gazu ziemnego oraz budowy sektora elektroenergetycznego. W dłuższej perspektywie czasowej w szczególności istotne dla rozwoju działalności GK PGNiG będą ewentualne akwizycje aktywów wydobywczych zlokalizowanych poza granicami Polski.”

 

PGNiG podtrzymała prognozy finansowe na 2015 rok. Zakładają one osiągnięcie 5,8 mld zł EBITDA i 40,9 mld zł przychodów ze sprzedaży. EBITDA po pierwszych 6 miesiącach tego roku wyniosła 4 mld zł, a przychody 20,4 mld zł.

 

Mimo dobrych wyników finansowych (powyżej konsensusu) inwestorzy reagują neutralnie. Kurs o godz. 13 oscyluje wokół wczorajszego zamknięcia. Z punktu widzenia analizy technicznej notowania walorów PGNiG pozostają w konsolidacji między poziomem 6,0-6,8 zł. Wybicie jednej z granic konsolidacji powinno wskazać dalszy kierunek ruchu. Należy też zauważyć, że po dość silnym ruchu w górę od początku tego roku, akcje zdrożały o ponad 50%.

 

PGNiG - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

 

 

Komentarz Rafała Irzyńskiego, Głównego analityka SII

 

Rafał Irzyński, Główny analityk SIIWyniki PGNiG oceniam dobrze. Mocno wzrosła sprzedaż, a zyski wypadły powyżej oczekiwań rynku. Silnie wygląda cashflow grupy, a struktura bilansu się poprawia. Mając ponad 5 mld zł na kontach, PGNiG pod tym względem jest z pewnością w czołówce firm z większościowym udziałem Skarbu Państwa, ale to może rodzić zakusy polityków przed wyborami. Inwestorzy mogą pozytywnie odbierać też informacje o nowych poziomach taryf, które zostały obniżone mniej niż rynek się spodziewał. In plus wygląda również prowadzona restrukturyzacja i jej tempo. Niewiadomą pozostają nadal rozmowy na linii PGNiG i Gazprom. W sytuacji, gdy istnieje zarówno kilka czynników pozytywnych i negatywnych dla spółki, warto zwracać uwagę na sygnały pochodzące z analizy technicznej kursu akcji.

 

 

Źródło: PGNiG S.A., PAP

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Dobre wyniki PGNiG chłodno przyjęte przez rynek