Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Nowe kryteria kwalifikacji i kolejne wpisy na Liście ostrzeżeń SII

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych podjęło decyzję o wprowadzeniu dwóch kolejnych kryteriów kwalifikacji spółek na Listę ostrzeżeń SII. W konsekwencji dokonano kilkunastu nowych wpisów. Obecnie w niechlubnym wykazie znajduje się blisko 60 emitentów z rynku publicznego.

 

Od 14 sierpnia 2015 roku na Listę ostrzeżeń SII będą wpisywane spółki, w przypadku których biegły rewident wydał negatywną opinię do zbadanego sprawozdania finansowego (kryterium "Negatywna opinia biegłego rewidenta"),  a także w przypadku których biegły rewident odmówił wyrażenia opinii do rocznego sprawozdania finansowego lub odmówił wydania raportu z przeglądu półrocznego sprawozdania finansowego (kryterium "Odmowa wydania opinii biegłego rewidenta"). Pozostałe zasady umieszczania emitentów w wykazie publikowanym przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych pozostały bez zmian. Obecnie na Listę ostrzeżeń SII wpisana może zostać spółka z rynku publicznego, która spełnia co najmniej jedno z trzynastu obiektywnych kryteriów kwalifikacji.

 

W związku z wprowadzonymi zmianami Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych przeprowadziło weryfikację treści opinii i raportów biegłych rewidentów wydanych do sprawozdań finansowych za rok 2014. Na tej podstawie na Liście ostrzeżeń SII znalazło się 14 nowych wpisów w związku z odmową wydania opinii przez niezależnego audytora, które dotyczą spółek: Advadis, B3System, Drewex, Europejski Fundusz Hipoteczny, e-Kancelaria, Fota, Ideon, PBG, PC Guard, Petrolinvest, BGE, Genesis Energy, MSI Bioscience i Molmedica. Ponadto dwa nowe wpisy, dotyczące spółek Abpol oraz Aton-HT, dokonane zostały w związku z tym, że opinia do raportu okresowego była negatywna.

 

Lista ostrzeżeń SII, będąca autorskim projektem Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, publikowana jest od 19 lutego 2015 roku. Jej adresatem są wszyscy uczestnicy rynku kapitałowego, w tym w szczególności akcjonariusze spółek publicznych oraz osoby planujące inwestycje na rynku giełdowym. Lista ostrzeżeń SII opiera się na dziewięciu obiektywnych kryteriach kwalifikacji i ma za zadanie ułatwiać procesy analityczne inwestorom oraz selekcję tych emitentów, których papiery wartościowe obarczone są większym ryzykiem, w tym także ryzykiem zawieszenia bądź wykluczenia z obrotu giełdowego. 

 

Zasady kwalifikacji spółek na listę ostrzeżeń SII oraz aktualne wpisy śledzić można na stronie: www.sii.org.pl/listaostrzezen.

 

Lista ostrzeżeń SII

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Nowe kryteria kwalifikacji i kolejne wpisy na Liście ostrzeżeń SII