Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Małe spółki siłą Portfela SII. Przegląd bieżącej sytuacji

© bisonov - Fotolia.com

Ostatnie dni pokazują tendencję, która utrzymuje się już od dobrych nastu tygodniu. Tak jak i na całym rynku bardzo dobrze mają się akcje małych i średnich spółek. Słabo, a wręcz fatalnie zachowują się walory dużych firm, szczególnie tych z udziałem Skarbu Państwa.

 

Zacznijmy najpierw od przeglądu naszych silnych spółek. Na czele mocno rosnących akcji, na których zarabiamy, jest Grodno i Vistula. Walory pierwszej z nich kupiliśmy po 4,30 zł trzy miesiące temu, obecna ich cena to 5,50 zł. Są to nowe maksima historyczne, a te są regularnie poprawiane w ostatnim czasie. Dziś ukazał się wywiad z prezesem Grodna, Andrzejem Jurczakiem. Z najważniejszych rzeczy prezes podtrzymał plany przenosin na rynek główny i ma nadzieje, że stanie się to już w III kw. tego roku. Polityka dywidendowa ma zostać utrzymana (do 30% zysku). Prezes ocenił opublikowane niedawno wyniki za I kw. roku obrotowego jako bardzo dobre i podtrzymał prognozę finansową. Nie wykluczył też akwizycji, choć dodał, że nie ma konkretnych celów. Akcje Vistuli kupiliśmy niemal tydzień temu, a dokładnie 5 sierpnia po cenie 2,38 zł. Obecnie cena skoczyła do 2,68 zł, ale dopóki nie zrealizujemy zysku powstrzymujemy naszą radość. Rynek oczekuje dobrych wyników za II kw. W międzyczasie pojawiła się rekomendacja od DM BOŚ wyceniająca akcje Vistuli na 2,85 zł wraz z zaleceniem „kupuj”. Autorzy raportu oczekują znacznej poprawy wyników finansowych za II kw. w ujęciu rok do roku. Według nich marże mają wykazać stabilizację, przychody mają wzrosnąć, a korzystnie na wyniki całej grupy ma wpływać poprawa w spółce zależnej Deni Cler.  Jeśli cena rynkowa akcji Vistuli wzrośnie w szybkim czasie do przedziału 2,8 zł - 3,0 zł zastanowimy się nad realizacją zysków.

 


 

Partner strategiczny

 

Biuro Maklerskie Alior Bank

 


 

Chcesz wygrać książkę o tematyce giełdowej?

Zgłoś propozycję do naszego portfela na forum SII

 


 

Portfelowi SII mocno ciążą akcje PGE oraz PKP Cargo. Obydwie inwestycje zaliczane są do segmentu długoterminowych, dywidendowych. Przy takim podejściu okresowe spadki nie powinny wywoływać jeszcze panicznych ruchów. Czynniki powodujące spadek kapitalizacji PGE wydają się być okresowe (czysto polityczne) tj. związane z ratowaniem branży górniczej. Dodatkowo rynek może obawiać się sprzedaży kolejnego pakietu akcji będącego w posiadaniu Skarbu Państwa, czyli efektu tzw. nawisu podażowego. Nie widzimy na razie zagrożenia w zakresie wypłat dywidend ze spółki w kolejnych latach.

Pełna treść artykułu dostępna po zalogowaniu się i opłaceniu 25 punktów.

Zaloguj się Zarejestruj się

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Zobacz również:

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

Człowiekiem Corporate Governance 2017 została Agnieszka Gontarek – Prezes Zarządu BONDSpot SA, która swoją pracą zawodową przyczyniła się do budowy i rozwoju ładu korporacyjnego w Polsce.

Zobacz więcej

23.11.2017, Czat inwestorski

Czat inwestorski: Omówienie wyników LW Bogdanka S.A. za trzeci kwartał 2017 r.

23.11.2017, Czat inwestorski

Czat inwestorski: Omówienie wyników LW Bogdanka S.A. za trzeci kwartał 2017 r.

Serdecznie zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z Prezesem Zarządu LW Bogdanka SA, Krzysztofem Szlagą. Czat odbędzie się 27 listopada (poniedziałek) o godzinie 12:00. Zapraszamy do zadawania pytań już dziś w opcji off-line.

Zobacz więcej

Małe spółki siłą Portfela SII. Przegląd bieżącej sytuacji