Chat with us, powered by LiveChat

Chiny ciągną rynki w dół, tym razem dewaluując juana

Skomentuj artykuł
© Pio Si - Fotolia.com

W ciągu ostatnich dwóch dni juan osłabił się do dolara z 6,21 do nawet 6,40. Było to spowodowane obniżeniem kursu referencyjnego juana o 1,9% przez Ludowy Bank Chin. Bank tłumaczył taką decyzję światową sytuacją ekonomiczną i finansową, w tym coraz silniejszym dolarem, a przy tym słabnącym euro i japońskim jenem.

 

USD/CNY
Źródło: stooq.pl

 

Z powodu postępującego umacniania się dolara i oczekiwaniem na pierwszą podwyżkę stóp procentowych w USA jeszcze w tym roku, zdaniem Ludowego Banku Chin juan był relatywnie zbyt silny w porównaniu do pozostałych walut. Dewaluacja juana miała na celu pomóc gospodarce chińskiej w konkurowaniu na rynku globalnym. Bank poinformował, że podjęta decyzja była jednorazowa, zaznaczając, że rynek może potrzebować czasu aby dostosować się do obecnej sytuacji. Bank dodał w komunikacie, że zmiana spowoduje zwiększenie roli rynku w kształtowaniu się kursu. Zaznaczył również, że w przyszłości nie planuje dalszej dewaluacji waluty.

 

Gospodarka Chin coraz bardziej spowalnia chociaż wciąż jest jedną z najszybciej rozwijających się na świecie. Wzrost PKB w I połowie 2015 roku wyniósł 7%, chociaż pamiętajmy, że jeszcze kilka lat temu gospodarka chińska rosła w tempie 12%. Przyglądając się również danym opublikowanym w tym tygodniu wzrost sprzedaży detalicznej w lipcu wyniósł 10,5% rok do roku (prognoza 10,6% rdr), a sprzedaż przemysłowa 6% rdr (prognoza 6,6% rdr). Z kolei eksport w lipcu spadł o 8,3% rok do roku.

 

PKB Chin
Źródło: Ludowy Bank Chin

 

 

Dewaluacja juana odbiła się echem na rynkach światowych, w tym także również na surowcach. Miedź wyznaczyła nowe minima, spadając nawet do 5 065 USD/t. Taka przecena może być spowodowana obawami o zmniejszenie siły nabywczej importerów z Chin, które są największym importerem tego surowca. Z kolei światowe indeksy tracą drugi dzień z rzędu. Przecena na niemieckim DAX przekroczyła 5%, francuskim CAC40 sięgnęła 4,9%, a amerykański S&P500 tracił około 1%. Przecena nie ominęła także polskiego WIG20, który osunął się dzisiaj w okolice 2 190 punktów, czyli ostatnich dołków, uwzględniając ceny zamknięcia.

 

Źródło: Ludowy Bank Chin

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie