Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Techniczny tydzień na rynkach

W zeszłym tygodniu na rynku miały miejsce bardzo ważne wydarzenia – decyzja Banku Centralnego Anglii oraz publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy. Nadchodzące dni nie przyniosą porównywalnie ważnych odczytów, lecz na kilka pozycji w kalendarzu makroekonomicznym warto zwrócić uwagę. 

 

Indeks ZEW a notowania DAX30

 

We wtorek poznamy odczyt indeksu ZEW z Niemiec, który tworzony jest na podstawie ankiety wśród inwestorów instytucjonalnych i analityków. Jest to jeden z indeksów, który w średnim i długim terminie koreluje ze zmianami DAX30. Ostatnio indeks bardzo drastycznie spadł, co także było widać po kondycji niemieckiego parkietu. Obecnie konsensus rynkowy zakłada, że indeks wzrośnie nieznacznie do poziomu 31,1 punktów z 29,7 pkt. Może to stanowić bazę do powrotu DAX30 do szerszych wzrostów w kolejnych tygodniach, gdyby dane makro dalej pokazywały poprawę.

 

Wielka Brytania - wzrost płacy realnej

 

W środę zdecydowanie najważniejsze dane będą pochodzić z Wielkiej Brytanii skąd poznamy wartość wzrostu wynagrodzeń. Na Wyspach płace rosną najszybciej ze wszystkich rozwiniętych gospodarek. To pozwoliło inwestorom oczekiwać, iż Bank Anglii może nawet podnieść stopy procentowe przed Rezerwą Federalną Stanów Zjednoczonych. Zeszłotygodniowa decyzja BOE, gdzie tylko jeden z członków dziewięcioosobowej rady zagłosował za podwyżkami, chociaż oczekiwano przynajmniej dwóch głosów „za” pokazało, że jednak FED znajduje się około 4-5 miesięcy przed BOE z pierwszą podwyżką. Z tego powodu funt dynamicznie tracił po ogłoszeniu danych. Niemniej jednak dane o płacach pozostają wciąż kluczowe. Jeśli tak dynamiczny wzrost zostanie utrzymany to przełoży się to bezpośrednio na wzrost inflacji, czego obecnie Bank Anglii oczekuje. Niemniej jednak spadające ceny ropy naftowej oraz względnie silny funt powstrzymują BOE przed podjęciem konkretnych działań.

 

USA - sprzedaż detaliczna

 

W czwartek inwestorzy na całym świecie będą oczekiwać odczytu sprzedaży detalicznej z Stanów Zjednoczonych. Sektor ten w ostatnim czasie mocno zawodzi i w skali rocznej widzimy spadającą dynamikę od 2011 roku. Odbicie w sprzedaży detalicznej byłoby kolejnym sygnałem dla dolarowych byków przemawiającym za szybką podwyżką stóp procentowych. Po zeszłym tygodniu wyraźnie wzrosło prawdopodobieństwo podwyżek we wszystkich kolejnych miesiącach. Wrzesień ponownie znajduje się „w grze”. Każde dobre dane napływające z USA w kolejnych tygodniach będą to wzmagać.

 

Polska - inflacja

 

Polscy inwestorzy będą jeszcze oczekiwać na odczyt inflacji, który poda GUS. Konsensus rynkowy zakłada, że inflacja pozostanie na poziomie -0,8% r/r, a w skali miesięcznej spadnie o 0,2%. Niemniej jednak ryzyko występuje zdecydowanie po stronie negatywnej. Spadająca cena ropy naftowej przekłada się ponownie powoli na spadek cen paliwa na stacjach benzynowych a to naturalnie odbije się ponownie na inflacji.

 

Strefa euro - PKB

 

W piątek otrzymamy odczyty dynamiki wzrostu produktu krajowego brutto z poszczególnych krajów. Szczególnie ciekawie wygląda odczyt z strefy euro za drugi kwartał. Prognozy wskazują, że dynamika wzrostu pozostanie na poziomie pierwszego kwartału, czyli 0,4%. Najprawdopodobniej dużo do całego odczytu dołoży niemiecka gospodarka, która według prognoz miała urosnąć o 0,5% kw/kw względem 0,3% kwartał wcześniej. W dalszym ciągu zawodzi gospodarka Francja, gdzie spodziewany jest jedynie wzrost o 0,2%.

 

Polska - PKB

 

W ten sam dzień poznamy także wartość dynamiki wzrostu PKB dla polskiej gospodarki za drugi kwartał. Prognozy wskazują na wzrost rzędu 3,6% rok do roku, czyli identycznie tyle samo, co w pierwszym kwartale bieżącego roku.

 

Podsumowując, nadchodzący tydzień to w większości publikacje tak zwanych miękkich danych makroekonomicznych, które wpływ na rynek mają tylko pośredni. Oznacza to, że najbliższe dni mogą być doskonałym środowiskiem dla inwestorów posługujących się analizą techniczną na rynkach finansowych. 

 

Partner strategiczny

 

Investio

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

19.02.2018, Newsroom

Grupa Master Pharm podwoiła zysk netto w IV kw. 2017 roku

19.02.2018, Newsroom

Grupa Master Pharm podwoiła zysk netto w IV kw. 2017 roku

Zgodnie z opublikowanymi szacunkami wyników grupa osiągnęła w 2017 roku 8,9 mln zł zysku netto. Po przeliczeniu, zysk netto w samym IV kw. wyniósł 5,1 mln zł wobec 2,7 mln zł przed rokiem.

Zobacz więcej

Techniczny tydzień na rynkach