Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Wrogie przejęcie KGHM?

© lassedesignen - Fotolia.com

Prezes KGHM, Herbert Wirth, powiedział w wywiadzie dla tygodnika „Wprost”, że nie wyklucza opcji wrogiego przejęcia. „Jesteśmy mocno niedoszacowani. Wycena KGHM na giełdzie jest o 30% - 40% niższa niż porównywalnych spółek zagranicznych” – powiedział Wirth w wywiadzie.

 

Jeszcze w 2012 roku za akcje KGHM płacono ponad 190 zł. Obecnie kurs akcji spadł poniżej poziomu 100 zł. Oznacza to, że wycena rynkowa spółki spadła od 2012 roku z poziomu 38 mld zł do 18 – 19 mld zł. Obecnie jedynym akcjonariuszem spółki, posiadającym ponad 5% udziału w kapitale zakładowym, jest Skarb Państwa z udziałem 31,79%. Akcjonariat spółki jest rozproszony na cały świat, co pokazuje poniższa grafika. Polscy inwestorzy posiadają ponad 50% udziału. Z zagranicznych krajów największy udział posiadają inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych – 12,94%.

 

Geograficzna struktura akcjonariatu KGHM

Źródło: KGHM 

 

W ostatnich dniach swojej prezydentury Bronisław Komorowski podpisał ustawę, która chroni strategiczne polskie spółki przed wrogim przejęciem. Ochrona dotyczy tylko firm, które prowadzą działalność w określonych kluczowych branżach, w tym przede wszystkim są to firmy z sektora energetycznego i zbrojeniowego. Ponadto aby uzyskać status chronionej spółka musi mieć istotny udział w rynku, a jej przejęcie może rodzić poważne zagrożenie dla fundamentalnych interesów państwa, przy czym zastrzeżono, że takie rozwiązanie będzie stosowane jedynie w przypadku gdy nie będzie można wykorzystać innych środków ochrony. Ustawa nakłada obowiązek na inwestorów poinformowania MSP o planowanym kupnie udziałów w jednej ze strategicznych spółek, a minister skarbu będzie uprawniony do zablokowania takiej transakcji.  Taka decyzja będzie mogła zostać zaskarżona do sądu. Z kolei posłowie PiS chcieliby, aby każda transakcja tego typu była akceptowana przez parlament.

 

Spadający kurs akcji KGHM jest pochodną spadających cen miedzi. Cena tego surowca spadła do poziomów 5 100 USD/t podczas gdy strategia spółki na lata 2015-2020 zakładała średnie ceny na poziomie 7 600 USD/t, a w samym 2015 roku 6 800 USD/t. Spadek kursu spółki można tłumaczyć także innymi czynnikami, o których pisaliśmy szerzej tutaj.

 

„Mamy plan awaryjny, gdyby realizował się czarny scenariusz. Nie chciałbym jednak nawet w trudnych czasach ograniczać wydatków na badania i rozwój. To fundament rozwoju firmy i jej przyszłość. Interesuje mnie, jak KGHM będzie wyglądał za 5-10 lat” – powiedział Herbert Wirth w wywiadzie dla tygodnika „Wprost”.

 

Z punktu widzenia analizy technicznej akcje KGHM znajdują się w trendzie spadkowym od początku 2013 roku. Cena akcji spadła poniżej 100 zł, który ze wsparcia zamienił się w opór przed wzrostami. Na wykresie skorygowanym o dywidendy najbliższym wsparciem dla kursu jest poziom 80 zł, a następnie 70 zł, czyli dołek z 2011 roku. 

 

KGHM - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Źródło: Tygodnik Wprost, PAP

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

Spółka osiągnęła w styczniu 2018 roku przychody na poziomie około 160 mln dolarów, czyli o 73% więcej niż przed rokiem.

Zobacz więcej

Wrogie przejęcie KGHM?