Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Inwestorzy nabierają wiatru w żagle. Czy to już koniec przeceny?

Miniony tydzień zapowiadał oczekiwaną korektę wśród blue chipów. Wszystko posypało się za sprawą niespodziewanie przyjętej przez Sejm ustawy, dotyczącej przewalutowania kredytów we frankach. W efekcie kolejny tydzień zakończył się mocną przeceną sektora bankowego.

 

Polityka ponownie odcisnęła swoje piętno na wycenie banków. Zgodnie z przyjętą przez Sejm ustawą banki poniosą 90% kosztów przewalutowania kredytów w walutach obcych. We wcześniejszych projektach ustawy była mowa o 50%. Tym samym analitycy szacują, że koszty takiego rozwiązania mogą wynieść dla banków nawet blisko 20 mld zł, a nie jak wcześniej prognozowano 9-9,5 mld zł. A to jeszcze nie koniec zawirowania wokół banków choć kolejne poprawki mogą nieco zmniejszyć obciążenia banków. Mowa tu o wypowiedziach senatorów, którzy chcą powrotu do 50%.

 

Po raz kolejny warto zaznaczyć przewagę małych i średnich spółek względem indeksu WIG20. Podczas gdy ten drugi wyznacza kolejne minima, indeksy mWIG40 i sWIG80 pną się do góry od dołka z początku lipca, będąc coraz bliżej kwietniowych szczytów. W mijającym tygodniu większe spadki zanotował mWIG40 niż sWIG80, co wynika z większej ekspozycji tego indeksu na banki. Jednak na razie z punktu widzenia analizy technicznej wzrosty dalej są prawdopodobne. W sierpniu może pojawić się dużo impulsów wzrostowych wśród małych spółek, związanych z sezonem wynikowym, dlatego warto śledzić na bieżąco rynek.

 

INI WIG20

 

WIG20 już trzeci tydzień porusza się w okolicach 2 200 punktów. Kierunek wybicia z tego poziomu może zadecydować o dalszym ruchu z punktu analizy technicznej. Rozpiętość pomiędzy wykresem indeksu a udziałem niedźwiedzi wskazuje na możliwość korekty ruchu spadkowego, jednak należy mieć na uwadze, że indeksem rządzi w ostatnich tygodniach polityka, i może tak pozostać co najmniej do wyborów.

 

INI wyniki

 

Wśród inwestorów nastąpiła dość istotna zmiana w rozkładzie sił. Byki zyskały 7,4 pkt. proc., a ich udział wzrósł do 46,7%. Należy mieć jednak na uwadze, że inwestorzy nie mieli okazji zdyskontować czwartkowej przeceny w badaniu. Jej wpływ na nastroje poznamy dopiero w badaniu w przyszłym tygodniu. Warto także zwrócić uwagę na zmianę nastrojów w USA. W poprzednim tygodniu niespodziewanie do poziomu 40% zwiększyli swój udział inwestorzy opowiadający się za spadkami. Był to jednorazowy wyskok i obecnie większość ponownie stanowią neutralni – 44%.

 

INI indeks

 

W minionym tygodniu indeks INI zyskał 12 pkt. proc., wzrastając do 15,9 pkt. proc. Taka poprawa nastrojów mogła wynikać z długo wyczekiwanej korekty na WIG20. Jednak zanim zaczęła się ona na dobre, politycy wkroczyli do akcji, ponownie. Pozostaje pytanie jak będzie zachowywał się rynek w przyszłym tygodniu. Już teraz pojawiają się głosy w Senacie, aby zmniejszyć koszty dla banków związane z przewalutowaniem z obecnych 90% do 50%. Określone zostało także drugie ryzyko związane z bankami, podatek od aktywów tych instytucji może wejść najwcześniej w 2016 roku. Czy politycy zaskoczą jeszcze jakimś pomysłem, który zachwieje giełdą?

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

16.02.2018, Newsroom

Mercor z wyraźną poprawą wyników po trzech kwartałach

16.02.2018, Newsroom

Mercor z wyraźną poprawą wyników po trzech kwartałach

Skonsolidowane przychody netto ze sprzedaży wzrosły rok do roku o 24,6%, a wynik operacyjny o 45,9%.

Zobacz więcej

Inwestorzy nabierają wiatru w żagle. Czy to już koniec przeceny?