Chat with us, powered by LiveChat

Inwestorzy nabierają wiatru w żagle. Czy to już koniec przeceny?

Skomentuj artykuł

Miniony tydzień zapowiadał oczekiwaną korektę wśród blue chipów. Wszystko posypało się za sprawą niespodziewanie przyjętej przez Sejm ustawy, dotyczącej przewalutowania kredytów we frankach. W efekcie kolejny tydzień zakończył się mocną przeceną sektora bankowego.

 

Polityka ponownie odcisnęła swoje piętno na wycenie banków. Zgodnie z przyjętą przez Sejm ustawą banki poniosą 90% kosztów przewalutowania kredytów w walutach obcych. We wcześniejszych projektach ustawy była mowa o 50%. Tym samym analitycy szacują, że koszty takiego rozwiązania mogą wynieść dla banków nawet blisko 20 mld zł, a nie jak wcześniej prognozowano 9-9,5 mld zł. A to jeszcze nie koniec zawirowania wokół banków choć kolejne poprawki mogą nieco zmniejszyć obciążenia banków. Mowa tu o wypowiedziach senatorów, którzy chcą powrotu do 50%.

 

Po raz kolejny warto zaznaczyć przewagę małych i średnich spółek względem indeksu WIG20. Podczas gdy ten drugi wyznacza kolejne minima, indeksy mWIG40 i sWIG80 pną się do góry od dołka z początku lipca, będąc coraz bliżej kwietniowych szczytów. W mijającym tygodniu większe spadki zanotował mWIG40 niż sWIG80, co wynika z większej ekspozycji tego indeksu na banki. Jednak na razie z punktu widzenia analizy technicznej wzrosty dalej są prawdopodobne. W sierpniu może pojawić się dużo impulsów wzrostowych wśród małych spółek, związanych z sezonem wynikowym, dlatego warto śledzić na bieżąco rynek.

 

INI WIG20

 

WIG20 już trzeci tydzień porusza się w okolicach 2 200 punktów. Kierunek wybicia z tego poziomu może zadecydować o dalszym ruchu z punktu analizy technicznej. Rozpiętość pomiędzy wykresem indeksu a udziałem niedźwiedzi wskazuje na możliwość korekty ruchu spadkowego, jednak należy mieć na uwadze, że indeksem rządzi w ostatnich tygodniach polityka, i może tak pozostać co najmniej do wyborów.

 

INI wyniki

 

Wśród inwestorów nastąpiła dość istotna zmiana w rozkładzie sił. Byki zyskały 7,4 pkt. proc., a ich udział wzrósł do 46,7%. Należy mieć jednak na uwadze, że inwestorzy nie mieli okazji zdyskontować czwartkowej przeceny w badaniu. Jej wpływ na nastroje poznamy dopiero w badaniu w przyszłym tygodniu. Warto także zwrócić uwagę na zmianę nastrojów w USA. W poprzednim tygodniu niespodziewanie do poziomu 40% zwiększyli swój udział inwestorzy opowiadający się za spadkami. Był to jednorazowy wyskok i obecnie większość ponownie stanowią neutralni – 44%.

 

INI indeks

 

W minionym tygodniu indeks INI zyskał 12 pkt. proc., wzrastając do 15,9 pkt. proc. Taka poprawa nastrojów mogła wynikać z długo wyczekiwanej korekty na WIG20. Jednak zanim zaczęła się ona na dobre, politycy wkroczyli do akcji, ponownie. Pozostaje pytanie jak będzie zachowywał się rynek w przyszłym tygodniu. Już teraz pojawiają się głosy w Senacie, aby zmniejszyć koszty dla banków związane z przewalutowaniem z obecnych 90% do 50%. Określone zostało także drugie ryzyko związane z bankami, podatek od aktywów tych instytucji może wejść najwcześniej w 2016 roku. Czy politycy zaskoczą jeszcze jakimś pomysłem, który zachwieje giełdą?

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie