Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Kryzys w sektorze bankowym trwa i nabiera rozpędu

© Brian Jackson - Fotolia.com

Wczoraj wieczorem, tj. 5 sierpnia 2015 roku, posłowie przegłosowali w Sejmie ustawę pozwalającą na przewalutowanie kredytów w walutach obcych. Ustawodawcy oszacowali koszt takiego rozwiązania dla banków na 9-9,5 mld zł, chociaż wraz z naniesionymi poprawkami może się on zwiększyć o dodatkowe 7 mld zł. Spowodowało to kolejną falę spadków na giełdzie, notowania dwóch banków zostały zawieszone.

 

Zgodnie z zapisami przyjętej ustawy przewalutowanie hipotecznych kredytów walutowych następowałoby po kursie z dnia sporządzenia umowy restrukturyzacyjnej. Będzie ono polegało na obliczeniu różnicy pomiędzy wartością kredytu po przewalutowaniu, a wartością tego samego kredytu gdyby był on pierwotnie zaciągnięty w złotych zamiast w walucie obcej. Następnie bank ma umarzać 90% tej kwoty. Podobne propozycje były przedstawiane już wcześniej jednak wtedy mówiono, że bank będzie umarzał jedynie połowę tej różnicy. Zgodnie z ustawą umorzona część kredytu będzie zwolniona z podatku dochodowego. Z kolei Reuters podał, że w Senacie pojawiły się głosy o powrocie do pierwotnej propozycji, a więc umorzenia przez banki 50% różnicy.

 

Aby skorzystać z możliwości przewalutowania kredytu należy spełnić kilka warunków. Po pierwsze relacja wartości kredytu do wartości zabezpieczenia (wskaźnik LTV) musi być większa niż 80%. Po drugie powierzchnia posiadanego mieszkania nie może być większa niż 100 m2, a w przypadku domu 150 m2. Warunek ten nie dotyczy osób z trójką i więcej dzieci. Aby skorzystać z możliwości przewalutowania nie można także posiadać innego mieszkania ani domu, chyba że został on nabyty w drodze spadku już po zaciągnięciu restrukturyzowanego kredytu.

 

Na prezentacji Przewodniczącego KNF z dnia 3 lutego 2015 roku oszacowano, że 135,5 tys. kredytów we frankach charakteryzuje się wskaźnikiem LTV większym niż 100%, a wartość tych kredytów to 54,5 mld zł. Z kolei wskaźnik LTV w przedziale 80%-100% charakteryzuje 67,8 tys. kredytów w CHF o łącznej wartości 22,7 mld zł. Razem daje to 203,3 tys. kredytów we frankach o wartości 77,2 mld zł, które spełniają kryterium LTV z ustawy. Na koniec 2013 roku liczba kredytów mieszkaniowych we frankach wyniosła 562,5 tys. o łącznej wartości 135,7 mld zł.

 

Reakcja rynku była szybka, a w trakcie sesji spadki mają coraz większą skalę. Już na otwarciu WIG20 tracił 0,7%, po czym szybko osunął się jeszcze niżej, a przed południem spadek przekroczył 3%. Wyniki poszczególnych banków w trakcie sesji do południa to: mBank -12%, PKO BP -8%, BZ WBK do -9,7%, Pekao -4%, Getin Noble -28% (notowania były zawieszone), Millennium -18,5% (notowania były zawieszone), BOŚ -8,6%, Bank BPH -9,9%, Handlowy -5%.

 

Przegląd wykresów wybranych banków

mBank

Dzisiejsze spadki na walorach mBanku zatrzymały się w okolicach 325 zł – w strefie konsolidacji z 2008 roku, szczytu 2011 roku i krótkiego zatrzymania przed dalszymi wzrostami w 2013 roku. Jeśli dzisiaj do końca sesji walor obroni ten poziom wsparcia z technicznego punktu widzenia spadki mogą zostać zatrzymane.

 

mBank - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

Millennium

Przecena na walorach Millennium zatrzymała się na poziomie 5 zł. Jest to psychologiczny poziom, który wcześniej był wielokrotnie respektowany. Dopiero przebicie tego poziomu będzie silnym, pesymistycznym sygnałem płynącym z analizy technicznej.

 

Millennium - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

PKO BP

Walory PKO BP przebiły podczas dzisiejszej sesji istotny poziom wsparcia na poziomie 27,50 zł, na którym czterokrotnie zatrzymywały się spadki na przełomie 2011 i 2012 roku. Jeszcze do godziny 12 cena wróciła powyżej tego poziomu. Kolejne silne wsparcie można wyznaczyć przy cenie 25 zł, czyli dołka wyznaczonego we wrześniu 2011 roku.

 

PKO BP - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

BZ WBK

Spadki na BZ WBK nie przekroczyły dołka wyznaczonego w lipcu. Po silnej przecenie, która sięgała w trakcie sesji do niemal 10%, do południa kurs akcji odbił, a strata wynosiła 4,8%. Kurs akcji wciąż porusza się wokół poziomu 300 zł, obecnie pozostając poniżej niego. Również coraz bliżej 300 zł przebiega linia trendu spadkowego zapoczątkowana w maju bieżącego roku. Wsparcie dla ruchu można wyznaczyć w okolicach 270 zł.

 

BZ WBK - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

Zobacz również:

18.01.2018, Aktualności

SII Poleca: Webinar Rafała Glinickiego „Wolumen – energia, która rządzi ceną”

18.01.2018, Aktualności

SII Poleca: Webinar Rafała Glinickiego „Wolumen – energia, która rządzi ceną”

SII Poleca webinar Rafała Glinickiego „Wolumen - energia, która rządzi ceną”. Wtorek, 23 stycznia, godz. 19:00

Zobacz więcej

18.01.2018, Newsroom

Spółka z NewConnect zainwestuje w technologię blockchain

18.01.2018, Newsroom

Spółka z NewConnect zainwestuje w technologię blockchain

Co ciekawe, to nie jest pierwszy taki przypadek na polskiej giełdzie.

Zobacz więcej

Kryzys w sektorze bankowym trwa i nabiera rozpędu