Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Duża emisja akcji w Hawe, kurs na historycznym minimum

© katie_martynova - Fotolia.com

Tylko wczoraj, tj. 4 sierpnia bieżącego roku, w czasie jednej sesji akcje Hawe spadły o 27%. Przecenie towarzyszyły ogromne obroty, wolumen sięgnął niemal 14 mln akcji. Była to reakcja na obawy o planowaną emisję akcji, a także zdolność do wykupu obligacji, który przypada na sierpień.

 

Wczoraj odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Hawe, na którym podjęto uchwałę o wysokości planowanej emisji akcji. Wstępnie spółka planowała emisję do 53 mln akcji, jednak na WZ uchwalono, że emisja będzie obejmować do niemal 161 mln akcji. Oznacza to, że przy pełnym objęciu akcji nowej emisji kapitał zakładowy powiększy się ponad dwukrotnie, z obecnych 107 mln zł do 268 mln zł. Wartość nominalna akcji nowej emisji została ustalona na kwotę 1 zł. W NWZ wzięli udział akcjonariusze posiadający łącznie 22,83% udziałów w kapitale zakładowym spółki.

 

Emisja akcji odbędzie się w trybie subskrypcji zamkniętej, co oznacza, że do objęcia akcji będą upoważnieni jedynie aktualni akcjonariusze. Ostatni dzień z prawem poboru ustalono na 19 sierpnia 2015 roku. W warunkach emisji ustalono, że na jedną akcję przysługuje jedno prawo poboru, przy czym dwa prawa poboru upoważniają do nabycia trzech akcji nowej emisji. Ponadto jeden z zapisów podjętej uchwały mówi, że rozliczenie nabycia akcji nowej emisji może odbyć się w drodze potrącenia wierzytelności spółki o zapłatę ceny emisyjnej z wierzytelnością lub wierzytelnościami podmiotu obejmującego akcje nowej emisji. Cena emisyjna akcji została ustalona na 1 zł.

 

Uchwalone warunki oraz wielkość nowej emisji akcji potwierdzają obawy akcjonariuszy o płynność finansową Hawe. Na dzisiaj, to jest 5 sierpnia 2015 roku, przypada termin wykupu obligacji serii L_01 o wartości nominalnej 8,29 mln zł. Obligacje te zostały wyemitowane 3 czerwca 2015 roku aby pokryć zobowiązania wynikające z innej serii obligacji. Spółka tłumaczyła ten fakt opóźnieniem w rozliczeniach prowadzonych projektów. Kilka dni później, tj. 8 sierpnia 2015 roku, przypada termin wykupu obligacji serii K_01 o wartości nominalnej 20,8 mln zł, a 13 sierpnia br. kolejne 5 mln zł za obligacje serii K_02. Łącznie daje to kwotę ponad 34 mln zł do spłaty w sierpniu, do czego należy doliczyć jeszcze należne odsetki. Dodajmy do tego, że na dzień 31 marca 2015 roku spółka wykazała w bilansie 5 mln zł środków pieniężnych i ekwiwalentów, w porównaniu do 20 mln zł na 31 grudnia 2014 roku.

 

Do tego dochodzą jeszcze zmiany w akcjonariacie Hawe, jakie miały miejsce w lipcu bieżącego roku. Jedynym akcjonariuszem posiadającym ponad 5% w kapitale zakładowym był Trinitybay Investments Ltd, który posiadał 26,13% udziału w kapitale zakładowym. Trinitybay zbyła część posiadanych akcji, przez co jej udział w kapitale zakładowym spadł do 14,37%, a 100% udziałów w podmiocie 13 lipca br. nabyła spółka Tele-Polska Holding S.A. Z kolei 31 lipca br. roku Hawe poinformowało, że Tele-Polska Holding sprzedało swoje udziały w Trinitybay Investments spółce Misami Ltd z siedzibą w Larnace na Cyprze.

 

Akcje Hawe znajdują się w trendzie spadkowym. Silna przecena w ciągu ostatnich sesji spowodowała spadek kursu z okolic 1,30 zł nawet do 0,76 zł. Podczas dzisiejszej sesji (05.08.2015) kurs akcji spadł poniżej dołka z 2009 roku, notując historyczne minimum. Pierwszym pozytywnym sygnałem płynący z analizy technicznej będzie powrót i utrzymanie się powyżej 1 zł. Jednak aby mówić o zmianie trendu kurs musiałby przebić linię trendu spadkowego, która obecnie przebiega powyżej 2 zł. Należy też pamiętać, że jeśli kurs akcji będzie się utrzymywał poniżej 1 zł Hawe trafi na Listę Alertów GPW, co będzie oznaczało między innymi przejście na notowania jednolite. Kryterium kwalifikowania na Listę jest średnia wartość kursu za ostatnie trzy miesiące poniżej 1 zł.

 

Hawe - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Źródło: Hawe

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

Duża emisja akcji w Hawe, kurs na historycznym minimum
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie