Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Kolejne problemy JSW? Obligatariusze mają prawo zażądać wykupu

© Dar1930 - fotolia.pl

JSW w lipcu 2014 roku podpisała umowę programu emisji obligacji na kwotę 700 mln zł i 163,75 mln USD z bankami PKO BP S.A., BGK S.A., ING BSK S.A. oraz PZU FIZAN BIS 1. Zgodnie z jej zapisami, JSW została zobowiązana do emisji obligacji na międzynarodowych rynkach kapitałowych do końca lipca tego roku, czego do dziś nie uczyniła.

 

Obligatariusze, zgodnie z zawartą umową, są uprawnieni do żądania wcześniejszego wykupu wyemitowanych obligacji ze środków pochodzących z emisji obligacji na międzynarodowych rynkach lub z innych źródeł.

 

Na koniec marca tego roku na kontach Grupy było 568,5 mln zł środków pieniężnych i ich ekwiwalentów przy zadłużeniu odsetkowym ponad 1,6 mld zł. Jednak można się domyślać, że wolne środki są niezbędne do finansowania bieżącej działalności (m.in. wypłat wynagrodzeń) czy obsługi zadłużenia i spółka nie może pozwolić sobie na przeznaczenie ich na inny cel. JSW w komunikacie bieżącym zadeklarowała, że jest w ciągłym procesie uzgodnień z obligatariuszami i zwróciła się do nich o wstrzymanie się z wykorzystaniem prawa do wcześniejszego wykupu do 31 października 2015 roku. Brak emisji obligacji na rynkach zagranicznych uzasadniła niekorzystną sytuacją rynkową.

 

Kurs akcji JSW nadal utrzymuje się w silnym trendzie spadkowym. Ostatnie tygodnie to konsolidacja wokół poziomu 12 zł. Jednak wielkimi krokami zbliża się przyspieszona linia trendu spadkowego, która będzie wywierać coraz większą presję na inwestorów. Wsparcie wyznacza historyczne minimum w okolicy 11 zł. Jego przełamanie będzie negatywnym sygnałem. O odzyskaniu przewagi przez stronę popytową będzie można mówić dopiero po przełamaniu kolejnych trzech linii trendu.

 

JSW - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Źródło: JSW S.A.

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Kolejne problemy JSW? Obligatariusze mają prawo zażądać wykupu