Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Akcje Orange Polska rosną po publikacji raportu półrocznego

© prettyboy80 - fotolia.pl

Orange Polska w II kw. 2015 roku zarobiła na czysto 126 mln zł wobec 94 mln zł rok wcześniej. Spółka opublikowała wczoraj po sesji raport finansowy za pierwsze półrocze 2015 roku.

 

Zysk netto Grupy po 6 miesiącach tego roku wzrósł do 297 mln zł. W poprzednim roku na koniec czerwca było to 365 mln zł. Poniżej prezentujemy wybrane dane finansowe Orange Polska.

 

Wybrane dane finansowe (mln zł)

II kw. 2015 r.

II kw. 2014 r.

Przychody ze sprzedaży

3 013

3 084

Zysk operacyjny

232

478

Skorygowana EBITDA

959

1 040

Zysk netto

126

94

Źródło: Orange Polska

 

W samym II kw. tego roku skorygowana EBITDA Grupy wyniosła 959 mln zł. Był to wynik o 81 mln zł gorszy niż rok temu, ale wyższy od oczekiwań analityków o 6,3%. Znacznie powyżej konsensusu spółka wypadła na poziomie wykazanego zysku netto. Oczekiwania były na poziomie 86,5 mln zł, a spółka osiągnęła 126 mln zł. Przychody na poziomie skonsolidowanym były niższe o 2,3% w ujęciu rok do roku. Niższą sprzedaż spółka tłumaczy niższym poziomem sprzedaży sprzętu i wpływem decyzji regulacyjnych obniżających stawki roamingowe w Unii Europejskiej. Orange podkreśla istotną poprawę w segmencie mobilnych usług abonamentowych, pozyskując 170 tys. przyłączeń netto w II kwartale. Nadal spadała baza klientów detalicznych stacjonarnych łączy głosowych (-6,2% r/r) oraz  detalicznego stacjonarnego dostępu szerokopasmowego (-5,3%). Z kolei mocno wzrosła liczba mobilnych dostępów szerokopasmowych (+28,9%).  Prezes Zarządu Bruno Duthoit w następujący sposób odniósł się do wyników za II kwartał:

 

„Intensywne działania marketingowe w 2 kw. przełożyły się na znaczącą poprawę dynamiki działalności komercyjnej w segmencie mobilnych usług abonamentowych. Osiągnęliśmy wysoką liczbę przyłączeń netto we wszystkich grupach klientów: biznesowych, indywidualnych i telemetrii (M2M). Jednak w obszarze usług stacjonarnych utrzymywała się duża presja na usługi głosowe i dostępu do Internetu w technologii ADSL. Przeciwdziałając tej sytuacji, w uzupełnieniu podjętych wcześniej działań, zadecydowaliśmy o obniżeniu cen Neostrady na obszarach regulowanych. W efekcie, w całej Polsce obowiązują obecnie jednolite stawki na wszystkie dostępne prędkości tej usługi. Ponadto, w celu dodatkowego wsparcia oferty konwergentnej, po raz pierwszy wprowadziliśmy dedykowane plany mobilne dostępne tylko dla użytkowników usług stacjonarnych.”

 

„Z uwagi na utrzymującą się dużą konkurencyjność rynku nasze plany na drugie półrocze obejmują kontynuację aktywnych działań marketingowych, w obszarze mobilnym i stacjonarnym. Zgodnie z naszymi założeniami, znacznie przyspieszy realizacja projektu budowy sieci światłowodowej. Potwierdzamy ogłoszone w lutym cele w zakresie liczby gospodarstw domowych w zasięgu tej sieci oraz wysokości nakładów inwestycyjnych. Jesteśmy przekonani, że długofalowo przełoży się to na znaczne zwiększenie przewagi konkurencyjnej Orange Polska.”

 

Organiczne przepływy operacyjne w samym II kw. wzrosły do 379 mln zł wobec 325 mln zł rok wcześniej. Lepszy wynik wynikał głównie z niższych o 46 mln zł  nakładów inwestycyjnych oraz wyższych o 53 mln zł wpływów z tytułu sprzedaży aktywów. Spółka podtrzymała w raporcie prognozę przepływów na cały rok. Członek zarządu Orange Polska Maciej Nowohański stwierdził, że operator nie przewiduje osłabienia konkurencji w drugiej części roku i dlatego spółka ma utrzymać dużą aktywność marketingową.

 

Inwestorzy pozytywnie przyjęli raport finansowy. Notowania akcji Orange Polska otworzyły się dwudziestogroszową luką wzrostową, a o godz. 11 zyskiwały 3,5%. Patrząc na wykres bykom udało się powrócić ponad linię trendu wzrostowego. Wyznacza ona jednak bliski poziom wsparcia na poziomie 8 zł. Oporem z kolei jest krótkoterminowa linia trendu spadkowego przebiegająca obecnie w okolicy 9,65 zł.

 

Orange Polska - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Źródło: Orange Polska, PAP

 

Więcej:

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

23.03.2018, Newsroom

Getback z listem intencyjnym przed decyzją w sprawie emisji akcji

23.03.2018, Newsroom

Getback z listem intencyjnym przed decyzją w sprawie emisji akcji

Zarząd Getback zwrócił się do akcjonariuszy z wnioskiem o podwyższenie kapitału spółki w dwóch transzach.

Zobacz więcej

Akcje Orange Polska rosną po publikacji raportu półrocznego
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie