Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Możliwe zmiany w podatku od kopalin jeszcze w tym tygodniu

Na najbliższym zamiejscowym posiedzeniu Rady Ministrów we wtorek mogą zapaść decyzje na temat podatku od kopalin. Minister Skarbu Andrzej Czerwiński dodał, że „jeżeli będzie decyzja, to będzie ona pozytywna”.

 

KGHM jako jedyna spółka w Polsce płaci podatek od kopalin. Przedstawiciele spółki już nie raz podkreślali potrzebę zmiany sposobu jego naliczania. W jednym z wywiadów udzielonym kanałowi Inwestorzy.tv Wiceprezes Zarządu KGHM, Marcin Chmielewski, powiedział, że wprowadzenie tego podatku spowodowało wzrost efektywnej stopy podatkowej, odprowadzanej przez KGHM do Fiskusa, z 30% do 90%. Posługując się przykładem, obecna konstrukcja podatku od kopalin powoduje, że wzrost cen miedzi o 8% spowodowałby zwiększenie obciążenia z tytułu podatku o 12%. Z całym wywiadem można zapoznać się tutaj.

 

Od maja bieżącego roku kurs akcji KGHM spadł z ponad 120 zł do poniżej 90 zł obecnie. Mocną przecenę walorów spółki można tłumaczyć między innymi spadkami cen miedzi - głównego dla KGHM surowca. Szerzej o przyczynach spadku kursu KGHM pisaliśmy tutaj. Wprowadzenie pozytywnych zmian w podatku od kopalin zmniejszyłoby nieco presję na dalszy spadek kursu.

Update

Szef klubu parlamentarnego PiS, Mariusz Błaszczak, poinformował, że partia zamierza złożyć do sejmu projekt ustawy zwalniające firmy z podatku od miedzi i srebra. Na tę informację kurs KGHM-u wystrzelił w górę, zyskując do 11,7%, wzrastając nawet do 101,3 zł. Do godziny 15:00 wzrosty już nieco stopniały, a kurs zyskuje 6,7%, przy cenie 96,80 zł za akcję.

Budowa fabryki paneli fotowoltaicznych

Jak informują media KGHM prowadzi rozmowy z firmami z Niemiec, zajmującymi się technologią fotowoltaiczną. O pomyśle na budowę fabryki paneli fotowoltaicznych przedstawiciel KGHM wspominał już podczas tegorocznej konferencji WallStreet, która miała miejsce w Karpaczu. Produkowane panele mógłby wykorzystać również KGHM, w szczególności do pozyskiwania tańszej energii dla swojego flagowego projektu Sierra Gorda w Chile, gdzie nasłonecznienie jest zdecydowanie większe niż w Polsce. Jak donosi Gazeta Giełdy Parkiet, KGHM spotkał się z niemiecką Solar Technik Mainz, ale nie jest to jedyna firma, z którą prowadzone są rozmowy. Na razie nie wiadomo jak miałaby wyglądać potencjalna współpraca, żadne decyzje nie zapadły, dlatego też trudno oszacować koszty tej inwestycji dla spółki.

 

KGHM - wykres
Źródło: stooq.pl

 

Źródło: Bankier, GG Parkiet

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

Możliwe zmiany w podatku od kopalin jeszcze w tym tygodniu
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie