Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Prokom wychodzi z Biotonu, kupują Chińczycy

China CEE Investment Cooperation Fund zwiększa swoje zaangażowanie w spółce Bioton. Po ostatnich zakupach udział chińskiego funduszu wzrósł do niemal 22%.

 

Raportem bieżącym z dnia 24 lipca 2015 roku Bioton poinformował, że Prokom Investments sprzedał cały posiadany pakiet akcji stanowiący 11,82% udziału w kapitale spółki. Kupującym jest Bimeda, podmiot zależny od chińskiego funduszu. Ponadto poinformowano, że środki pozyskane z tej transakcji zostaną przeznaczone przez Prokom na spłatę zobowiązań wobec banków finansujących Prokom oraz banków finansujących Petrolinvest.

 

China CEE Investment Cooperation Fund już wcześniej rozpoczął nabywanie akcji Biotonu. W połowie lipca nabył on 6% akcji od funduszu Altus TFI, który przed transakcją posiadał 8,66% udziałów w Biotonie. Chiński fundusz nabył również 3,94% udziałów od Troqueera Enterprises Limited z siedzibą w Limassol. Co ciekawe, Altus TFI, który wcześniej sprzedawał, ponownie nabył pakiet akcji i przekroczył próg 5%. W raporcie bieżącym z dnia 24 lipca 2015 roku Bioton poinformował, że Altus TFI zwiększył swoje zaangażowanie w spółce z 2,99% do 5,28%.

 

Przypomnijmy, że CEE Investment Cooperation Fund nie jest jedynym chińskim inwestorem, który interesuje się zakupem Biotonu. Wcześniej wezwanie na 33% kapitału zakładowego Biotonu ogłosiła spółka NovoTek Pharmaceuticals Limited z siedzibą w HongKonku, ustalając cenę na wezwaniu powyżej wyceny rynkowej, w wysokości 7 zł za akcję. Wezwanie zostało jednak wstrzymane na dwa dni przed jego rozpoczęciem, możliwe, że z powodów technicznych. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

 

Kursem Biotonu kierowały w ostatnim miesiącu doniesienia o zainteresowaniu przez chińskich inwestorów zakupem pakietu akcji spółki. Na informację o planowanym wezwaniu po 7 zł, kurs akcji otworzył się luką wzrostową. Z kolei po informacji o zawieszeniu wezwania kurs zniżkował podczas sesji nawet do 8%, chociaż na koniec kurs zamknął się neutralnie. Dzisiaj, to jest 24 lipca br., na informację o sprzedaży pakietu akcji przez Prokom chińskiemu funduszowi, kurs Biotonu rośnie o 2,5%, a cena za akcję dochodzi niemal do 6,80 zł.

 

Bioton - wykres
Źródło: stooq.pl

 

Źródło: Bioton

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Prokom wychodzi z Biotonu, kupują Chińczycy