Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Jakie czynniki wpływają na silny spadek kursu akcji KGHM?

Kurs akcji KGHM od połowy maja tego roku spadł z okolic 125 zł do 90 zł. Tylko podczas ostatnich czterech sesji kapitalizacja firmy zmalała o około 11%.

 

Poniżej wskazujemy na czynniki, które mogą skłaniać inwestorów do sprzedaży akcji KGHM:

 

  • Spadek cen miedzi na rynkach światowych – od połowy maja miedź staniała z około 6400$ do 5400$ za tonę i obecnie jest na minimach ze stycznia tego roku. Są to najniższe poziomy od 2009 roku. Głównymi przesłankami do spadków cen miedzi jest obawa o kondycję chińskiej gospodarki, spadek cen surowców takich jak złoto, ropa i innych metali, wzrost wartości dolara, w którym wyceniana jest miedź na głównych rynkach.

 

Wykres ceny miedzi

 

  • Oddalająca się rynkowa cena miedzi od założeń budżetowych KGHM na obecny rok powoduje presję na oczekiwania w zakresie rentowności spółki. W opublikowanej przez KGHM strategii na lata 2015-2020 spółka założyła średnie ceny miedzi na poziomie 7 600 USD/t (w 2015 roku 6 800 USD/t). Firmie pomaga wyższy kurs złotego wobec dolara, który został założony na poziomie 3,00 (w 2015 roku 3,30 zł).
  • Słabe wyniki finansowe za I kw. 2015 roku, w którym wynik netto był niższy o 24% od konsensusu rynkowego. Firma wykazała też rosnące zadłużenie.
  • Obciążenie spółki podatkiem od kopalin oraz niższa rentowność jako pochodna mocno spadających cen miedzi, może powodować wypłacanie coraz niższych dywidend.
  • Słabość całego WIG20 w ostatnim czasie, w którym spadki napędzają banki i spółki energetyczne.
  • Analiza techniczna wykresu akcji KGHM wskazująca na trend spadkowy utrzymujący się od stycznia 2013 roku. Pokonanie strefy ważnych wsparć w przedziale 95-100 zł wzmacnia sygnały sprzyjające stronie podażowej.

 

KGHM - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

  • Ryzyko polityczne w Polsce przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi może zniechęcać inwestorów do inwestycji w polskie aktywa.
  • Zbliżająca się podwyżka stóp procentowych w USA, co może powodować odpływ kapitału z rynków surowcowych.

 

Więcej:

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

Jakie czynniki wpływają na silny spadek kursu akcji KGHM?
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie