Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Polityka monetarna nadaje ton

Grecki kryzys wszedł w kolejną fazę, która powinna przebiegać w sposób o wiele bardziej spokojny niż miało to miejsce w ostatnich tygodniach. Częściowe ustabilizowanie sytuacji pozwala zwrócić większą uwagę na wydarzenia w innych krajach, gdzie zmiany w polityce monetarnej są coraz bliższe. W tym tygodniu szczególnie ciekawie zapowiada się decyzja w sprawie stóp procentowych w Nowej Zelandii oraz dane o wynikach głosowania z ostatniego posiedzenia Banku Anglii.

 

Wpływ cen rudy żelaza na AUDUSD

 

Tydzień na dobre rozpocznie się we wtorek, kiedy to poznamy sprawozdanie z ostatniego posiedzenia Banku Rezerwy Australii. Publikacja nie powinna być powodem do zwiększonej zmienności na rynku, gdyż kurs obrany przez RBA jest inwestorom doskonale znany. Bank centralny Australii jest w cyklu luzowania polityki monetarnej, lecz ostatnio stopy procentowe zostały utrzymane na niezmienionym poziomie. Swoistym buforem bezpieczeństwa dla RBA jest taniejący australijski dolar, który amortyzuje skutki relatywnie wysokich stóp procentowych. Dla samego australijskiego dolara perspektywy obecnie dalej nie pozostają pozytywne, gdyż spadające ceny rud żelaza oraz innych surowców powinny wpływać na przecenę tej waluty.

 

Wielka Brytania - wzrost płacy realnej

 

W środę warto zwrócić uwagę na kolejne dwa banki centralne. Wpierw poznamy rozkład głosów podczas głosowania nad poziomem stóp procentowym w Wielkiej Brytanii na ostatnim posiedzeniu. Naturalnie stopy procentowe pozostały na niezmienionym poziomie 0,50%, lecz coraz bardziej na rynku widoczne jest przekonanie, iż Bank Anglii może podnieść stopy jeszcze w tym roku. W związku z tym największe jastrzębie w MPC powinny już teraz, albo na kolejnym posiedzeniu głosować za podwyżką, biorąc pod uwagę scenariusz mówiący o zacieśnianiu polityki monetarnej w tym roku. Do niedawna w Wielkiej Brytanii nie było powodów, aby przyspieszyć początek cyklu podwyżek, niemniej jednak obecnie sytuacja diametralnie się zmieniła. Inflacja dalej pozostaje bardzo niska, lecz wzrost płac w tym roku w ujęciu nominalnym jest najszybszy od 2007 roku. Niski poziom wzrostu cen sprawia, że realne wynagrodzenia rosną równie szybko, co oznacza, że transmisja wyższych zarobków na wzrost wydatków i pobudzenie inflacji jest tylko kwestią czasu. 

 

Global Dairy Trade Price Index

 

Drugi bank centralny, który będzie w środę bardzo ważny to Bank Rezerwy Nowej Zelandii. Konsensus rynkowym zakłada, że stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie. Niemniej jednak na rynku są obecne oczekiwania względem obniżek stóp. Do końca tego roku rynek wycenia jeszcze przynajmniej 2 obniżki o 25 punktów bazowych, z czego pierwsza mogłaby mieć miejsce już w najbliższą środę. RBNZ może być zmuszone do działania, gdyż gospodarka Nowej Zelandii w ostatnim miesiącach zdecydowanie spowolniła, głównie ze względu na tendencje globalne. Lokalnie dużym problemem są drastycznie spadające ceny nabiału. Sprawiają one jednak, że tanieje na rynku nowozelandzki dolar, a więc podobnie jak w wypadku Australii, także i w Nowej Zelandii, deprecjonująca waluta stanowi amortyzację dla działań banku centralnego.

 

UK - sprzedaż detaliczna

 

W czwartek ponownie warto zwrócić uwagę na dane z Wielkiej Brytanii, skąd poznamy wyniki sprzedaży detalicznej za czerwiec. W związku z rosnącymi płacami realnymi istnieje duże przeświadczenie na rynku, że sprzedaż detaliczna w kolejnych miesiącach będzie dynamicznie zyskiwać. W skali miesiąc do miesiąca wzrost ma wynieść 0,4%. W skali rok do roku widać, iż sektor sprzedaży detalicznej rozwija się już dynamicznie od początku 2014 roku. Wzrost dochodu rozporządzalnego powinien jednak jeszcze bardziej wspomóc wzrost w tym sektorze. W związku z tym każde negatywne zaskoczenie, czyli odczyt niższy od prognoz, byłby dla inwestorów dużym zawodem, który mocno osłabiłby brytyjskiego funta, co ma związek z rosnącymi oczekiwaniami względem podwyżek stóp procentowych na Wyspach. Aby jednak tak się stało to za rosnącymi płacami musi być widoczny efekt zwiększenia wydatków.

 

PMI

 

Piątek to już przede wszystkim publikacje wstępnych indeksów PMI dla Chin jak i krajów strefy euro z uwzględnieniem sektora przemysłowego oraz usługowego. Oczekiwania względem tych kluczowych indeksów obrazujących aktywność w biznesie są umiarkowane. W Państwie Środka oczekiwana jest lekka poprawa, natomiast w strefie euro łącznie aktywność w sektorze przemysłowym według prognoz była bez zmian a w sektorze usługowym miała w czerwcu nieznacznie spaść. Wpisuje się to ogólnie w kształt narracji, jaką prowadzi Europejski Bank Centralny. Wzrost gospodarczy w strefie euro jest faktem, lecz jest on dość słaby i z tego powodu EBC będzie w dalszym ciągu stymulować gospodarkę za pomocą programu Quantitative Easing.

 

Podsumowując, nachodzący tydzień to przede wszystkim decyzja Banku Rezerwy Nowej Zelandii w sprawie stóp procentowych, lecz również warto zwrócić uwagę na informacje napływające od Banku Anglii. Coraz częściej na rynku mówi się o tym, że BOE podniesie stopy procentowe jeszcze w tym roku, co potencjalnie stwarza możliwość, iż to właśnie Bank Anglii rozpocząłby cykl zacieśniania polityki monetarnej przed Rezerwą Federalną Stanów Zjednoczonych, co miałoby na rynku daleko idące implikacje.

 

 

Partner strategiczny

 

Investio

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

Polityka monetarna nadaje ton
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie