Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Grecja uratowana, INI w górę! Czy czeka nas hossa?

W temacie Grecji powiedziano i napisano wszystko co można było. Dotknięcie dna, kryzys, zamykanie banków i limity wypłat gotówki z bankomatów do 50 euro na obywatela. Było już kilka szczytów ostatniej szansy, były groźby z obu stron, było referendum i nawet pojawił się wątek polski. To Donald Tusk uratował Europę, zatrzymują w drzwiach negocjujących. Historia z dynamicznymi zwrotami akcji niczym brazylijska telenowela. W obu znajdziemy również happy end.

 

Grecja została uratowana, a może Grecja została jedynie podratowana? Cały czas obecnie są te same problemy, które nie znikną w ciągu 2 miesięcy. Trudno wyobrazić sobie, że niebotycznie zadłużony kraj, który większość swoich środków musi przeznaczać na spłatę wierzytelności, stanie na nogi, a co dopiero spłaci kolejną ratę długu. Sztucznie utrzymywanie Grecji w strefie euro i odwlekania grexitu może tylko zaszkodzić obu stronom jeszcze bardziej. Do tego czasu jednak na GPW może pojawić się większy popyt, który będzie generował wzrosty na giełdach. Według prognoz taki wzrost może potrwać do końca września kiedy mogą wrócić problemy eurogrupy.

 

 

WIG20 po ustanowieniu dwuletniego minimum odbił się odrabiając kilka procent strat. Analiza techniczna wskazuje jednak na ryzyka kolejnego minimum. Obecnie nastąpiła korekta w trendzie co skutkowało spadkiem udziału niedźwiedzi z zbliżeniu do siebie obu wskaźników, które powinny dlaej podążać ku sobie.

 

 

Po informacji o konsensusie pomiędzy Grecją, a Brukselą, który odsuwa w czasie ryzyko grexitu, nastroje poprawiły się. Optymiści powiększyli swoje szeregi o 4,5 pkt. proc. przy jednoczesnym spadku pesymistów o 4,4 pkt. proc. To pozwoliło podnieść wynik INI. O dziwo inwestorzy neutralni pozostali na swoich pozycjach. W USA byki wracają do dominacji, którą utraciły jeszcze w czerwcu co wróży wzrosty na Wall Street.

 

 

Indeks Nastrojów Inwestorów po wzroście do 11,7 pkt. proc. znajduje się najwyżej od ponad 2 miesięcy. Wciąż ma jednak duże pole do wzrostu po długim okresie złych nastrojów. Na fali porozumienia w Grecji średnioterminowo koniunktura na GPW może się poprawić. Tak naprawdę jednak problemy rynkowe nie zostały rozwiązane i zażegnane a jednie „przypudrowane”. Problem pojawi się już we wrześniu gdzie znowu Grecy będą musieli spłacać wierzytelności, a trudno uwierzyć, że będą mieli z czego.

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

Grecja uratowana, INI w górę! Czy czeka nas hossa?
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie