Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Spadek PKB Grecji jednym z największych w historii w czasie pokoju

© ChiccoDodiFC - Fotolia.com

Aktualnie, szacowany spadek PKB Grecji, liczony od 2008 roku, wynosi –25%. To sporo, zwłaszcza mając na uwadze to, że nie jest on wywołany wojną.

 

Historia ostatnich 100 lat zna bardzo niewiele przypadków, w którym ekonomia rozwiniętego kraju, skurczyła się w większym stopniu i nie było to następstwo żadnej dużej wojny światowej. Dla przykładu, PKB Stanów Zjednoczonych spadło aż o 29% w latach 1930–1933. Był to skutek tzw. „Wielkiego Kryzysu” z lat 1929–1933. W tym samym okresie gospodarka Kanady, z tego samego powodu, skurczyła się o 30%!

 

Pozostałe znane przypadki największych spadków PKB to już bezpośrednie skutki działań wojennych. Począwszy od wojen domowych, takich jak np. ta w Hiszpanii, kiedy to PKB tego kraju spadło o 30% w latach 1936–1937, skończywszy na dwóch wojnach światowych z pierwszej połowy XX wieku. Największych zniszczeń doznały oczywiście Niemcy, które przegraną wojnę opłaciły spadkiem PKB aż o 66%. Co ciekawe, drugie miejsce, w tym jakże bolesnym rankingu, zajmuje Grecja, której PKB w latach 1938–1946 spadło aż o 64%.

 

 

Oczywiście w cytowanym zestawieniu znajdują się po pierwsze jedynie kraje rozwinięte lub umiarkowanie rozwinięte. A po drugie kraje, w których można było chociaż próbować mierzyć PKB. Mówimy także o ostatnich 145 latach. Gdyby próbować przejrzeć całą historię świata, z pewnością znalazłoby się więcej wojen, które bardziej spustoszyły różne kraje. Jako jeden z najbardziej jaskrawych przykładów ogromnych zniszczeń wojennych podaje się Potop Szwedzki z lat 1655–1660, który według historyków dokonał większych szkód naszego kraju niż dwie wojny światowe z XX wieku razem wzięte.

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

Spadek PKB Grecji jednym z największych w historii w czasie pokoju
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie