Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Kupujemy kontrakty terminowe na parę EUR/PLN

Ostatnie dni przynoszą duże ruchy na rynkach kapitałowych. Tematem numer jeden na świecie jest załamanie na chińskiej giełdzie, co pociąga za sobą m.in. spadek cen surowców. Spodziewany powrót podaży ropy naftowej z Iranu spowodował z kolei obsunięcie cen tego surowca, tak ważnego dla światowych gospodarek i wycen wielu firm powiązanych z ropą. Mało tego, indeksy na GPW ostatnich dni i tygodni też nie zaliczą do udanych.

 

Oprócz czynników zagranicznych mocno odbija się dyskontowanie ryzyka politycznego. Coraz to nowe pomysły polityków rodem z Grecji, nie skłaniają inwestorów do podejmowania nowych inwestycji związanych z polskimi akcjami czy obligacjami. Szczególnie dwa bardzo realne do wdrożenia plany dotyczące pomocy frankowiczom uderzające w sektor bankowy oraz dofinansowanie polskich kopalń bijące w spółki energetyczne powodują spore spadki głównych indeksów GPW. WIG 20 w ciągu miesiąca spadł z poziomu 2384 punktów, by otrzeć się trzy dni temu o 2200 punktów. Z kolei WIG Banki i WIG Energia spadły w ostatnim miesiącu o około 8%.

 

Niekorzystne otoczenie dla sektora energetycznego pociągnęły w dół kursy akcji obecnych w Portfelu SII dwóch spółek – Energi i PGE. Walory pierwszej z nich trafiły do naszego portfelu w skutek wyników sondy, którą przeprowadziliśmy w ostatnim tygodniu kwietnia tego roku. Akcje Energi sprzedaliśmy po cenie 21,36 zł tracąc na tej inwestycji około 9%. Na wykresie doszło do przełamania głównej linii trendu wzrostowego, co wygenerowało negatywny sygnał z punktu widzenia analizy technicznej.

 

Energa - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

 

Z kolei akcje PGE posiadamy w ramach inwestycji długoterminowej, prodywidendowej, zakładając horyzont inwestycyjny kilkuletni. Czekamy obecnie na wypłatę dywidendy za 2014 rok.

 


 

Partner strategiczny

 

Biuro Maklerskie Alior Bank

 


 

Chcesz wygrać książkę o tematyce giełdowej?

Zgłoś propozycję do naszego portfela na forum SII

 


 

Reagując na wzrost ryzyka politycznego w naszym kraju, podjęliśmy próbę zarobienia na nim. Zdecydowaliśmy się zagrać na osłabienie polskiej złotówki względem euro. W tym celu kupiliśmy w dniu dzisiejszym 3 kontrakty terminowe FEURU15 po cenie 419,26. Specyfikacja tego instrumentu zakłada, że jeden kontrakt opiewa na 1000 euro, a cena wyrażana jest w 100 euro (a nie na 1 euro tak jak w kantorach). Kupując kontrakt zajmujemy pozycję długą, czyli

Pełna treść artykułu dostępna po zalogowaniu się i opłaceniu 25 punktów.

Zaloguj się Zarejestruj się

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

Kupujemy kontrakty terminowe na parę EUR/PLN