Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Uwaga na trend osłabiania się złotówki!

© djedzura - Fotolia.com

Trend osłabiania polskiej waluty trwa w najlepsze. Tylko w ostatnich dwóch miesiącach para euro/pln wzrosła z poziomu 4,04 na 4,22, a dolar/pln z 3,60 na 3,82.

 

W złotówkę bije kilka niekorzystnych czynników. Zaliczymy do nich wciąż nierozwiązaną sprawę Grecji, trwającą destabilizację na linii Ukraina-Rosja i przede wszystkim festiwal obietnic ze strony polityków przed wyborami parlamentarnymi w naszym kraju. Jutro, tj. 10 lipca, mija okres dwóch miesięcy od pierwszej tury wyborów prezydenckich wygranych przez Andrzeja Dudę, który to termin można traktować jako moment wzrostu prawdopodobieństwa wdrażania obietnic wyborczych negatywnie ocenianych przez rynek. Z kolei każdy kolejny sondaż przed październikowymi wyborami do Sejmu, wskazujący zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości, uprawdopodabnia realizację zapowiadanych reform przez tą partię. Te z kolei negatywnie są oceniane przez ekonomistów. Obecnie rządząca koalicja walcząc o głosy wyborców również postanowiła działać, czego dowodem jest projekt ustawy dotyczący pomocy osobom zadłużonym we frankach, czy zbieranie środków od wybranych spółek z większościowym udziałem Skarbu Państwa, by ratować Kompanię Węglową przed upadkiem. Wskazane działania mocno biją w notowania przede wszystkim akcji spółek z sektora bankowego i energetycznego. Niestety w krótkim terminie nie widać końca negatywnego działania wymienionych czynników, a w czarnym scenariuszu mogą one nawet zwiększać swoją siłę.

 

Patrząc na wykresy kursów par walutowych euro/pln i dolar/pln widzimy w ostatnim czasie solidne trendy wzrostowe. Złotówka względem euro po krótkim zejściu w kwietniu poniżej bariery 4,00 zaczęła dość szybko tracić. Ostatnie dni przyniosły pokonanie poziomu 4,20, co z punktu widzenia analizy technicznej otwiera drogę do testowania strefy 4,35-4,40. Z kolei para dolar/pln czwarty dzień jest lekko powyżej silnej strefy oporów w przedziale 3,80-3,82. Zdecydowane pokonanie tych poziomów może zwiastować atak byków na ostatnie maksima w okolicy 3,95.

 

EUR/PLN - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

 

USD/PLN - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

 

Słabnąca złotówka względem głównych walut zagranicznych nie pozostanie bez wpływu na wyniki finansowe spółek. Szczególną uwagę należy zwrócić na eksporterów i importerów oraz na firmy posiadające po stronie kosztów pozycje w obcej walucie. Przykładem takiej branży może być sektor handlowy, w którym firmy wynajmujące powierzchnię handlową, np. w centrach handlowych, płacą czynsz w euro.

Zobacz również:

23.04.2018, Aktualności

Pierwsza rekomendacja Domu Analiz SII jest już dostępna!

23.04.2018, Aktualności

Pierwsza rekomendacja Domu Analiz SII jest już dostępna!

Analitycy Domu Analiz SII wydali dla akcji CDRL rekomendację "kupuj" z 12-miesięczną ceną docelową ustaloną na poziomie 42,62 zł. W momencie wydania rekomendacji giełdowy kurs tych walorów wynosił 32 zł, co oznacza potencjał wzrostu równy 33,2%.

Zobacz więcej

23.04.2018, Newsroom

Udany koniec roku PlayWay. Spółka zarobiła w 2017 roku prawie 16 mln zł

23.04.2018, Newsroom

Udany koniec roku PlayWay. Spółka zarobiła w 2017 roku prawie 16 mln zł

W IV kw. 2017 roku spółce PlayWay udało się utrzymać momentum wynikowe z III kw. W relacji kwartał do kwartału zyski okazały się nieco mniejsze, jednak już w porównaniu do IV kw. 2016 roku widać znaczną poprawę.

Zobacz więcej

Uwaga na trend osłabiania się złotówki!
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie