Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Co z dywidendą w Ciechu?

Dzisiaj, tj. 30 czerwca, akcjonariusze Ciechu podejmą na Walnym Zgromadzeniu decyzję między innymi o dywidendzie z zysku za 2014 rok. Rano spółka podała raportem bieżącym, że Rada Nadzorcza popiera zdanie zarządu i będzie rekomendowała niewypłacanie dywidendy.

 

Pod koniec marca Ciech opublikował raportem bieżącym rekomendację zarządu w sprawie wypłaty dywidendy, w której proponował przeznaczyć cały zysk netto na kapitał zakładowy. Później z końcem maja spółka poinformowała kolejnym raportem bieżącym, że Rada nadzorcza podjęła uchwałę zgodnie z którą będzie rekomendowała wypłatę dywidendy w wysokości ustalonej przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy. Tuż przed WZ Rada Nadzorcza spółki zmieniła zdanie, argumentując to w raporcie bieżącym z dnia 30 czerwca 2015 roku w następujący sposób:

 

„(…) Rada Nadzorcza Spółki, na wniosek Zarządu Spółki zawarty w dokumencie „Wpływ wypłaty dywidendy na sytuację finansową Grupy CIECH" – podjęła uchwałę, w której rekomenduje Walnemu Zgromadzeniu Spółki przeznaczyć w całości zysk netto Spółki za rok 2014, w wysokości 92.128.904,38 zł (…) na kapitał zapasowy Spółki.”

 

Na dzień 31 marca 2015 roku akcjonariat Ciechu składał się z KI CHemistry (51,14% udziału w kapitale zakładowym) i ING OFE (9,49%). Pozostała część akcji znajdowała się w rękach akcjonariuszy mniejszościowych, których udział nie przekraczał 5% w kapitale zakładowym.

 

O polityce dywidendowej spółki mówił prezes Ciechu, Dariusz Krawczyk, na tegorocznej konferencji WallStreet podczas prezentacji spółki. Prezes zwrócił uwagę, że spółka w przyszłości będzie chciała się dzielić zyskiem z akcjonariuszami. Obecnie jednak argumentem przemawiającym za pozostawieniem zysku w spółce jest poziom zadłużenia Ciechu, który na koniec I kw. 2015 roku wyniósł 2 mierząc wskaźnikiem zadłużenia netto do wyniku EBITDA.

 

Przypomnijmy, że KI Chemistry jest właścicielem Ciechu od 9 czerwca 2014 roku, kiedy podczas wezwania na akcje objął 51,14% udziałów w spółce. Sprzedającym był między innymi Skarb Państwa i OFE PZU „Złota Jesień”. Od momentu przejęcia Ciech poprawił wyniki. W 2014 roku pomimo spadku przychodów o blisko 7% rok do roku, wypracowany zysk netto był ponad czterokrotnie większy i wyniósł 166,4 mln zł. Więcej o wynikach rocznych pisaliśmy tutaj. Podobne wyniki spółka odnotowała w I kw. 2015 roku, gdzie również przy niższych przychodach rok do roku wypracowany zysk netto był wielokrotnie wyższy. Więcej o wynikach kwartalnych pisaliśmy tutaj.

 

Na wykresie spółki widać wyraźny trend wzrostowy zapoczątkowany z końcem 2011 roku, który przybrał na sile pod koniec 2013 roku. W ty okresie akcje spółki wzrosły z okolic 10 zł do 60 zł obecnie. Wczorajsze spadki (poniedziałek, 20.06) zanotowane na giełdach z powodu braku porozumienia pomiędzy Grecją a jej wierzycielami odbiły się również na walorach Ciechu. Tego dnia akcje traciły w ciągu sesji nawet ponad 9%, a na koniec dnia strata spadła do 1,8%. Spadki zatrzymały się w okolicach linii trendu wzrostowego, która przebiega obecnie w okolicach 54 zł i wyznacza najbliższe wsparcie dla dalszego ruchu. 

 

Ciech - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Źródło: Ciech

 

Więcej:

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

Co z dywidendą w Ciechu?
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie