Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Grecja zadecyduje o nastrojach na giełdzie

Negocjacje Grecji z wierzycielami trwają i wszystko wskazuje na to, że ewentualne porozumienie zostanie osiągnięte na ostatnią chwilę. Rynki zagrały pod taki obrót zdarzeń już w poniedziałek, silnie zwyżkując po ostatniej serii spadków.

 

Grecja ma czas na osiągnięcie porozumienia z wierzycielami do 30 czerwca, czyli do przyszłego wtorku. W mediach można spotkać się z rozbieżnymi opiniami na temat tego, czy zostały poczynione jakieś postępy w negocjacjach. Grecja twardo stoi na swoim i nie chce zgadzać się na propozycje reform Trójki. W szczególności chodzi tu o zmiany w systemie emerytalnym, podatkach, czy też cięciach w wydatkach na wojskowość. Kolejne spotkanie Eurogrupy zaplanowane jest na sobotę.

 

Pod zawarcie porozumienia zagrały rynki finansowe w miniony poniedziałek, kiedy indeksy mocno odreagowały serię spadków, zapoczątkowanych w połowie kwietnia. Niemiecki DAX zyskał tego dnia aż 3,8%, a wtórował mu francuski CAC40 z podobnym wzrostem. Nieco słabiej zachował się polski WIG20, gdzie wzrosty sięgnęły 2,2%. Obecnie indeksy te pozostają na poziomie szczytów z poniedziałku. Natomiast kolejnej silnej reakcji można oczekiwać już w kolejny poniedziałek jako reakcję na doniesienia z sobotniego szczytu Eurogrupy.

 

Odbiegając od sprawy Grecji warto również zwrócić uwagę na odczyty PMI w strefie euro, które wskazują na ożywienie gospodarki. Wskaźnik PMI dla usług wyniósł w czerwcu 54,4 pkt. względem przewidywanych 53,6 pkt., a wskaźnik dla przemysłu wyniósł 52,5 pkt. względem szacunków na poziomie 52,2 pkt. Równie pozytywne odczyty odnotowano w Niemczech, gdzie PMI dla usług osiągnął wartość 54,2 pkt. (prognoza 53 pkt.), a dla przemysłu 51,9 pkt. (prognoza 51,2 pkt.).

 

INI WIG20

 

Wykresy udziału niedźwiedzi i indeksu WIG20 rozjechały się w przeciwnych kierunkach. Pomimo tego, że przestrzeń pomiędzy wykresami jest duża, przecięcie może nastąpić w najbliższych tygodniach. Osiągnięcie przez Grecję porozumienia z wierzycielami będzie zdarzeniem, które pozwoli odetchnąć inwestorom i zapewne popchnie indeksy w górę.

 

INI wyniki

 

Od minionego tygodnia nie nastąpiła istotna zmiana rozkładu sił wśród inwestorów. Byki to wciąż nieco ponad 40% ankietowanych, udział niedźwiedzi waha się w okolicach 31%, a osoby opowiadające się za trendem bocznym stanowią około 28% inwestorów. Znacznych zmian należy oczekiwać dopiero po rozwiązaniu sprawy Grecji. Natomiast znaczna zmiana rozkładu sił nastąpiła w USA. Byki zyskały 10,2 pkt. proc., a ich udział wzrósł do 35,6%. Tym samym przeważają nad niedźwiedziami, których udział wyniósł 21,7%, notując spadek o 12,6 pkt. proc. Wciąż dominują inwestorzy opowiadający się za trendem bocznym, których udział wyniósł 42,8%.

 

INI indeks

 

Piąty tydzień z rzędu indeks INI spada. Tempo spadków jest już coraz mniejsze, w minionym tygodniu indeks spadł o zaledwie 1,7 pkt. proc., a jego wartość wyniosła 8,8 pkt. proc. Do tej pory w historii badania indeks spadał sześć tygodni pod rząd tylko jeden raz, od 18 września do 23 października 2014 roku. Ogłoszenie przez Grecję bankructwa i ewentualne wyjście ze strefy euro będzie przysłowiowym gwoździem do trumny i pociągnie indeks INI w dół. Przy takim obrocie zdarzeń niewykluczone, że na indeksie zostaną zanotowane historyczne minima i najdłuższy ciąg spadków następujących po sobie.

 

 

Zachęcamy do oddania głosu w badaniu INI (Indeks Nastrojów Inwestorów).

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

Spółka osiągnęła w styczniu 2018 roku przychody na poziomie około 160 mln dolarów, czyli o 73% więcej niż przed rokiem.

Zobacz więcej

Grecja zadecyduje o nastrojach na giełdzie