Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Bez niespodzianek na Walnym PKO BP. Dywidendy nie będzie

© pab_map - Fotolia.com

Dzisiejsze Zwyczajne Walne Zgromadzenie PKO Banku Polskiego S.A. podjęło uchwałę dotyczącą przeznaczenia zysku osiągniętego w 2014 roku.

 

Zgodnie z rekomendacją Zarządu, PKO BP nie wypłaci dywidendy za ubiegły rok. W 2014 roku jednostkowy zysku netto banku wyniósł 3 079 471 tys. zł.

 

„Zarząd PKO Banku Polskiego S.A. ("Bank") informuje, że 25 czerwca 2015 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Banku, postanowiło dokonać podziału zysku Banku za rok obrotowy 2014 oraz niepodzielonego zysku z lat ubiegłych, przeznaczając zysk zgodnie z rekomendacją Zarządu Banku na kapitały zapasowy i rezerwowy oraz pozostawiając kwotę niepodzieloną w wysokości 1 250 000 tys. złotych, bez przeznaczania kwot na wypłatę dywidendy” – napisano w komunikacie bieżącym spółki.


Przypomnijmy, że Komisja Nadzoru Finansowego zaleciła zatrzymanie PKO BP całego zysku wypracowanego w ubiegłym roku do czasu ustalenia przez KNF wysokości dodatkowego wymogu kapitałowego. Tym samym uchwała podjęta przez akcjonariuszy banku jest zgodna z tym zaleceniem. W akcjonariacie PKO BP największy udział ma Skarb Państwa z pakietem stanowiącym 31,39% wszystkich akcji. Ponad progiem 5% są jeszcze dwa Otwarte Fundusze Emerytalne– Aviva OFE (6,72%) i ING OFE (5,17%). W komunikacie z dnia 31 marca 2015 roku PKO BP podało, że podstawą polityki dywidendowej jest wypłacanie dywidendy w długim terminie z zachowaniem wszelkich norm ostrożnościowych. Zarząd banku zatwierdził wówczas, że dywidenda będzie wypłacana z nadwyżki kapitału powyżej minimalnych wskaźników adekwatności kapitałowej. Wartości tych wskaźników zostały ustalone na poziomie 12,5% dla łącznego współczynnika kapitałowego, i 12% dla kapitału podstawowego Tier 1. Zgodnie ze sprawozdaniem finansowym PKO BP współczynnik wypłacalności na koniec 2014 roku wyniósł 12,96%, a rok wcześniej miał wartość 13,58%.

 

 „Celem polityki dywidendowej jest optymalne kształtowanie struktury funduszy własnych Banku i Grupy Kapitałowej Banku z uwzględnieniem zwrotu z kapitału i jego kosztu, potrzeb kapitałowych związanych z rozwojem, przy jednoczesnej konieczności zapewnienia odpowiedniego poziomu współczynników adekwatności kapitałowej. (…) Polityka dywidendowa uwzględnia czynniki związane z działalnością Banku i spółek Grupy Kapitałowej, a w szczególności wymogi i rekomendacje nadzorcze w zakresie adekwatności kapitałowej” – podano w komunikacie banku z dnia 31 marca tego roku.

 

Kurs akcji PKO BP od początku roku spadł o około 10%. Patrząc na wykres widoczny jest wyraźny kanał spadkowy trwający od marca ubiegłego roku. Obecnie dolna jego granica przebiega na poziomie około 30,50 zł, a górna w okolicy 37,0 zł. Lokalne minimum wynosi 30,96 zł w cenach zamknięcia.

 

PKO BP - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

 

Źródło: PKO BP S.A., PAP

 

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

21.02.2018, Newsroom

Rekordowy rok Orbisu – spółka osiągnęła 232,4 mln zł zysku netto

21.02.2018, Newsroom

Rekordowy rok Orbisu – spółka osiągnęła 232,4 mln zł zysku netto

W 2017 roku Orbis poprawił wyniki finansowe oraz wskaźniki operacyjne. Przychód na 1 dostępny pokój, tak zwany wskaźnik RevPAR, wyniósł 184,8 zł i był o 9,2% wyższy niż przed rokiem.

Zobacz więcej

Bez niespodzianek na Walnym PKO BP. Dywidendy nie będzie