Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Fundusz Banku Norwegii zmniejsza zaangażowanie w polskich akcjach?

© vepar5 - Fotolia.com

Synektik we wczorajszym komunikacie bieżącym poinformował, że Norges Bank zszedł poniżej progu 5% w kapitale zakładowym spółki. Jest to już trzeci przypadek firmy, w której Fundusz Banku Norwegii zmniejszył zaangażowanie w akcjonariacie.

 

Tylko w samym czerwcu podmiot ten zszedł poniżej progu 5% w Mostostalu Zabrze i Relpolu. Na początku roku Norges Bank zmniejszył z kolei swój pakiet w Grupie Kęty również poniżej 5%.

 

Zgodnie z rocznym sprawozdaniem norweskiego funduszu, na koniec 2014 roku posiadał on w swoim portfelu akcje polskich spółek o wartości 10,86 mld koron norweskich. Z kolei na koniec 2013 roku wartość ta wyniosła 9,65 mln koron. Na koniec roku wartość jednej korony norweskiej wynosiła 0,47 zł. Zgodnie z raportem rocznym, norweski fundusz posiadał akcje w ponad 100 spółkach z GPW. Największe pakiety akcji pod względem wartości posiadał na koniec ubiegłego roku w: PKO BP, BZ WBK, Immofinanz, PKN Orlen, IPF, PZU, Orange PKP Cargo, MOL i Grupie Lotos. W znacznej większości spółek, fundusz nie przekracza progu 5% i tym samym nie musi raportować o ewentualnym zmniejszaniu swojego zaangażowania. O dokładnym składzie jego portfela dowiemy się zapewne z raportu rocznego za 2015 rok.

 

Przypomnijmy, że Fundusz Banku Norwegii zarządza rządowym funduszem emerytalnym. Inwestowane w ramach niego środki pochodzą przede wszystkim z wpływów z eksportu ropy naftowej. Na koniec 2014 roku wartość portfela funduszu wynosiła 6,43 bln koron, a zaangażowanie w akcje wynosiło 61,3%. Agencja Bloomberg pod koniec kwietnia tego roku donosiła, że w I kw. fundusz zarobił 5,3%, co przełożyło się na 53 mld dolarów, a czynnikiem sprzyjającym  według prezesa norweskiego funduszu były zmiany polityki monetarnej przez poszczególne banki centralne.

 

Źródło: Bloomberg, PAP

 

Zobacz również:

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

13.02.2018, Aktualności

SII Poleca: Świece japońskie i analiza wykresów cenowych – Steve Nison

Biblia wykresów świecowych Steve'a Nisona 5 lutego 2018 powróciła na półki księgarni maklerska.pl! Odświeżona, zaktualizowana i w nowej oprawie graficznej, a co najważniejsze – w języku polskim.

Zobacz więcej

21.02.2018, Newsroom

Rekordowy rok Orbisu – spółka osiągnęła 232,4 mln zł zysku netto

21.02.2018, Newsroom

Rekordowy rok Orbisu – spółka osiągnęła 232,4 mln zł zysku netto

W 2017 roku Orbis poprawił wyniki finansowe oraz wskaźniki operacyjne. Przychód na 1 dostępny pokój, tak zwany wskaźnik RevPAR, wyniósł 184,8 zł i był o 9,2% wyższy niż przed rokiem.

Zobacz więcej

Fundusz Banku Norwegii zmniejsza zaangażowanie w polskich akcjach?