Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Jednak będzie dywidenda z Bogdanki!

© eunikas - Fotolia.com

Dzisiejsze Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy LW Bogdanka przegłosowało uchwałę o wypłacie dywidendy za rok 2014 w wysokości 3,5 zł na akcję. Propozycję takiej uchwały zgłosił największy akcjonariusz spółki – Aviva OFE (dysponuje 15,16% akcji).

 

Na wypłatę dla akcjonariuszy zostanie przeznaczona kwota 119,05 mln zł, a pozostała część z zysku za rok ubiegły (272,94 mln zł) została przeznaczona na kapitał zapasowy. Jest to dość zaskakująca decyzja akcjonariuszy w perspektywie rekomendacji Zarządu spółki. Tydzień temu Zarząd zmienił swoją pierwotną rekomendację w zakresie podziału zysku za rok ubiegły i chciał, by całość zysku pozostała w spółce (102 mln zł miało zostać przeznaczone na kapitał rezerwowy z przeznaczeniem na wypłatę dywidendy, a pozostała kwota tj. 170,0 mln zł miałaby niezmiennie trafić na kapitał zapasowy). Pierwotna rekomendacja Zarządu z 29 kwietnia tego roku zakładała rekomendację wypłaty dywidendy w kwocie 3 zł na akcję tj. łącznie 102 mln zł.

 

Podjęta dzisiaj uchwała WZA wyznacza dzień dywidendy na 17 września tego roku, a wypłaty na 8 października.

 

W strukturze akcjonariatu Bogdanki dominują trzy fundusze z pakietami powyżej progu 5%. Są to OFE Aviva BZ WBK – 15,16% akcji, OFE PZU Złota Jesień – 9,76% i ING OFE – 9,63%. Free float stanowi 65,45%, a w nim również duży udział mają fundusze inwestycyjne.

 

Kurs akcji w trakcie sesji lekko optymistycznie zareagował na uchwalenie dywidendy wzrostem o około 2%. Jednak od początku miesiąca akcje spadły z poziomu 84 zł do nawet 57 zł.

 

LW Bogdanka - Wykres - Źródło: Stooq.pl
Źródło: Stooq.pl

 

 

 

Komentarz Rafała Irzyńskiego, Głównego Analityka SII

 

Rafał Irzyński, Główny Analityk SIIW mojej opinii Zarząd spółki zmieniając niedawno swoją rekomendację w zakresie wypłaty dywidendy, chciał pozostawić sobie „płynnościową” poduszkę bezpieczeństwa. Uchwalona przez fundusze wypłata dywidendy w kwocie 119 mln zł nie rodzi jeszcze zagrożeń dla spółki, gdyż Bogdanka na koniec marca tego roku posiadała 275 mln zł gotówki i mimo mocnych spadków cen węgla, nadal jest rentowna. Taka decyzja akcjonariuszy powinna jeszcze bardziej wymusić na Zarządzie wdrażanie procesów oszczędnościowych. W scenariuszu dalszych spadków cen węgla mogą być one niezbędne.

 

Niedawna reforma OFE zmusza również je do przykładania większej uwagi do zapewniania odpowiednich strumieni pieniężnych trafiających do OFE. Dlatego też nie można się dziwić, że fundusze przegłosowały dywidendę.  Należy mieć na uwadze, że muszą one regularnie już wypłacać środki z racji funkcjonowania mechanizmu „suwaka”. Taka zmiana postępowania OFE wobec spółek musi być już uwzględniana przez szeroki rynek.

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

22.02.2018, Newsroom

Przychody Asbisu w styczniu większe o 73% rdr

Spółka osiągnęła w styczniu 2018 roku przychody na poziomie około 160 mln dolarów, czyli o 73% więcej niż przed rokiem.

Zobacz więcej

Jednak będzie dywidenda z Bogdanki!