Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Podaż zwiększa przewagę na wykresach spółek energetycznych

© chungking - Fotolia.com

Wyniki finansowe za I kw. 2015 roku pokazały poprawę zyskowności wszystkich 4 największych spółek energetycznych z udziałem Skarbu Państwa. Jednak nie przełożyło się to na wzrosty kursów ich akcji. Inwestorzy obawiają się kilku czynników ryzyka, które negatywnie mogą wpłynąć na sytuację spółek energetycznych.

 

Zaliczymy do nich wciąż spadające ceny energii elektrycznej, niewiadomy kształt procesu konsolidacji polskich spółek energetycznych z udziałem SP, wysokie potrzeby inwestycyjne (negatywnie oddziałujące np. na zdolności do wypłaty dywidend) oraz potencjalne zaangażowanie w ratowanie sektora węglowego. Te cztery ryzyka tworzą solidne bariery dla strony popytowej i mogą wzmacniać podaż. Poniżej prezentujemy wykresy akcji największych spółek energetycznych.

 

PGE

 

Początek czerwca br. przyniósł na wykresie kursu akcji PGE przełamanie średnioterminowej linii trendu wzrostowego. Ruch w dół prawdopodobnie był  konsekwencją informacji o rekomendacji niższej od spodziewanej przez rynek kwocie dywidendy za 2014 rok. PGE jako największa polska spółka energetyczna jest również wskazywana przez specjalistów do zaangażowania w ratowanie pogrążonych w kłopotach finansowych kopalń węgla na Śląsku. Po przełamaniu linii trendu, notowania akcji szybko dotarły do pierwszego wsparcia, jakim były dołki z grudnia 2014 roku – okolice 18,40 zł, które obecnie są wsparciem. O odzyskaniu dominującej pozycji przez stronę popytową będziemy mogli powiedzieć dopiero po powrocie ponad linię trendu wzrostowego, czyli ponad 20,50 zł.

 

PGE - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

 

 

Tauron

 

Spółka skupiająca swoją działalność głównie na Śląsku również łączona jest z ratowaniem sektora węglowego. Tauron posiada już własne kopalnie węgla, z których surowiec trafia do własnych elektrowni. Rocznie spółka potrzebuje około 10 mln ton węgla, a posiadane 2 kopalnie zapewniają ok. 4 mln ton. Tauron analizuje możliwość przejęcia kopalni Brzeszcze, która wcześniej należała do Kompanii Węglowej, a teraz należy do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Wykres akcji Tauronu wygląda podobnie jak wykres walorów PGE. Została przełamana linia trendu średnioterminowego (poziom 4,55 zł), a obecnie mamy do czynienia z klasycznym powrotem do niej z drugiej strony. Kurs akcji po impulsie spadkowym również zatrzymał się na ostatnim, lokalnym dołku – poziom 4,40 zł. Trwające od grudnia ubiegłego roku spadki można zamknąć w kanale spadkowym, którego granice obecnie wyznaczymy na poziomach 4,20 oraz 4,80.

 

Pełna treść artykułu dostępna za darmo po zalogowaniu się.

Zaloguj się Zarejestruj się

Zobacz również:

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

09.11.2017, Aktualności

Agnieszka Gontarek Człowiekiem Corporate Governance 2017

Człowiekiem Corporate Governance 2017 została Agnieszka Gontarek – Prezes Zarządu BONDSpot SA, która swoją pracą zawodową przyczyniła się do budowy i rozwoju ładu korporacyjnego w Polsce.

Zobacz więcej

22.11.2017, Newsroom

CD Projekt poniżej oczekiwań w III kw. – tego nie grali od dwóch lat

22.11.2017, Newsroom

CD Projekt poniżej oczekiwań w III kw. – tego nie grali od dwóch lat

CD Projekt nie rozpieszcza inwestorów w ostatnich dniach. Najpierw mocna przecena po doniesieniach o problemach z Cyberpunkiem 2077, a teraz wyniki finansowe słabsze od oczekiwań.

Zobacz więcej

Podaż zwiększa przewagę na wykresach spółek energetycznych