Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Fatalna sytuacja na rynku węgla zmusza Zarząd Bogdanki do reakcji. Kurs pikuje

© Petair - Fotolia.com

Zarząd Bodanki postanowił zmienić swoją rekomendacje w zakresie podziału zysku za rok 2014. Pierwotna rekomendacja zakładała wypłatę dywidendy w wysokości 3 zł na akcję (łącznie 102 mln zł), a pozostała część zysku, tj. 170,9 mln zł miała pozostać w spółce z przeznaczeniem na kapitał zapasowy. 

 

Nowa rekomendacja zarządu, opublikowana dzisiejszym komunikatem bieżącym, zakłada następujący podział zysku roku ubiegłego: 102 mln zł z przeznaczeniem na kapitał rezerwowy z przeznaczeniem na wypłatę dywidendy, a pozostała kwota tj. 170,0 mln zł miałaby niezmiennie trafić na kapitał zapasowy. Przypomnijmy, że zysk netto Bogdanki za 2014 rok wyniósł 272,9 mln zł. Po zapoznaniu się z treścią wniosku Zarządu do Walnego Zgromadzenia dotyczącego podziału zysku netto za 2014 r., Rada Nadzorcza Spółki nie podjęła uchwały w sprawie pozytywnego zaopiniowania przedmiotowego wniosku. Ostateczną decyzję dotyczącą podziału zysku za 2014 rok podejmie ZWZ Bogdanki, które odbędzie się 18 czerwca 2015 roku. W komunikacie bieżącym Zarząd wskazuje na czynniki, które wpłynęły na zmianę decyzji:

 

„Decyzja Zarządu o zmianie rekomendacji, o której Spółka informowała w raporcie bieżącym nr 5/2015 z dnia 5.05.2015 r. wynika z coraz trudniejszej sytuacji rynkowej, związanej z dalszą znaczną presją cenową wynikającą z nadpodaży węgla na rynku polskim i agresywną polityką cenową ze strony dotowanej przez rząd Kompanii Węglowej S.A. Skutkiem powyższych czynników jest zagrożenie ograniczania wolumenów sprzedaży do odbiorców Spółki w 2015 r. i w dalszej perspektywie czasowej.”

 

„Przyjęcie za cel długoterminowego zabezpieczenia płynności finansowej Spółki, przy obecnej sytuacji rynkowej i założeniach sprzedażowych są czynnikami, które mają bezpośredni wpływ na aktualizację rekomendacji Zarządu w sprawie podziału zysku netto za 2014 r.”

 

Zarząd tłumaczy też, że utworzenie kapitału rezerwowego z przeznaczeniem na wypłatę dywidendy ma zapewnić bezpieczeństwo finansowe spółce. Zaznaczył jednak, że Zarząd za zgodą Rady Nadzorczej może wypłacić zaliczkę na poczet przewidywanej dywidendy za rok 2015. Decyzja w zakresie potencjalnej zaliczki na dywidendę i jej wysokości ma zostać podjęta do 30 listopada tego roku.

 

Spółka zmieniła też założenia produkcyjne na obecny rok. Nowa prognoza to 8,5 mln ton. Wcześniej założenia dotyczące sprzedaży węgla na ten rok obejmowały 9,3-9,5 mln ton. Z kolei prezentowany przyrost możliwości produkcyjnych spółki na 2015 rok wynosi 10,5 mln ton.

 

Zarząd uaktualnił też wielkość nakładów inwestycyjnych na obecny rok, które mają wynieść 460 mln zł dla całej Grupy. W komunikacie wskazał plany restrukturyzacyjne:

 

„Spółka prowadzi działania mające na celu łagodzenie skutków związanych z ograniczonymi możliwościami sprzedażowymi. Zarząd zdecydował o wdrożeniu programu restrukturyzacji obejmującego m.in. optymalizację planu produkcyjnego, znaczącą redukcję stałego poziomu zatrudnienia i usług outsourcingowych, utrzymanie kosztów jednostkowych na obecnym poziomie oraz redukcję planu inwestycyjnego do poziomu niezbędnego z punktu widzenia zachowania ciągłości działalności Spółki. W związku z wdrożeniem planu restrukturyzacji, nakłady inwestycyjne na 2015 r. przewidziane są na poziomie ok. 440 mln zł dla Spółki i 460 mln zł dla całej Grupy Kapitałowej LW BOGDANKA. Jednocześnie prowadzone są działania sprzedażowe mające na celu pozyskanie dodatkowych odbiorców węgla.”

 

Ostatnie dni przynoszą załamanie notowań akcji Bogdanki. Po przełamaniu wsparcia na poziomie 80 zł, kurs w 3 dni spadł poniżej 70 zł. Dziś z kolei utworzyła się luka spadkowa. Pierwszym optymistycznym sygnałem będzie powrót powyżej 80 zł oraz przełamanie krótkoterminowej linii trendu spadkowego, która obecnie przebiega w okolicy 87 zł, ale szybko się obniża.

 

LW Bogdanka - Analiza techniczna
Źródło: Stooq.pl

 

Źródło: LW Bogdanka S.A.

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

20.03.2018, Newsroom

3 branże o najniższym poziomie wskaźnika P/E

20.03.2018, Newsroom

3 branże o najniższym poziomie wskaźnika P/E

Niska wartość wskaźnika P/E może świadczyć o wysokim poziomie zysków spółek należących do danego sektora przy stosunkowo niskiej wycenie rynkowej ich akcji.

Zobacz więcej

Fatalna sytuacja na rynku węgla zmusza Zarząd Bogdanki do reakcji. Kurs pikuje
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie