Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

ABC Data nową spółką dywidendową w Portfelu SII

© aluxum - Fotolia.com

W dniu dzisiejszym (9 czerwca 2015 roku) kupiliśmy 550 akcji ABC Daty po kurs 3,80 zł. Walory te zaliczamy do segmentu spółek dywidendowych o horyzoncie inwestycyjnym długoterminowym.

 

W ramach tego rodzaju inwestycji posiadamy obecnie udziały w PKP Cargo oraz PGE. Dlaczego zdecydowaliśmy się na ABC Datę? Poniżej przedstawiamy argumenty, którymi się kierowaliśmy:

 

  • Wysoka stopa dywidendy – Zarząd spółki rekomenduje wypłatę dywidendy w wysokości 36 groszy na akcję, co oznacza stopę dywidendy niespełna 10%. Jest to jedna z najwyższych stóp na GPW. W roku poprzednim dywidenda również wyniosła 36 groszy na akcję. Na ten cel ma być przeznaczony cały wypracowany zysk netto przez spółkę w roku ubiegłym oraz niewielka część zysków z lat poprzednich. Walne Zgromadzenie zwołane na 16 czerwca br. zadecyduje ostatecznie o poziomie dywidendy i terminie jej wypłaty.
  • Solidna poprawa wyników finansowych w I kw. 2015 roku. Przychody wzrosły z 1,17 mld zł do 1,35 mld zł, zysk operacyjny z 12,2 mln zł do 17,7 mln zł, a zysk netto z 6,8 mln zł do 12,9 mln zł. Pozytywny jest fakt poprawy rentowności w świetle wzrostu kursu usd/pln w tym okresie. Rosnąca zyskowność stwarza nadzieję na kontynuację wysokiej wartości dywidendy w roku następnym bądź nawet jej wzrost. Taka perspektywa może również sprzyjać wzrostowi kursu akcji.
  • Pozytywne tendencje widać też w ostatnim bilansie spółki – zadłużenie bankowe spadło z 197,1 mln zł do 131,2 mln zł (przy wzroście EBITDA w I kw. ‘15 z 12,7 mln zł do 18,4 mln zł), poprawiają się wskaźniki rotacji i zadłużenia. Wskaźniki płynności utrzymują swój bezpieczny poziom.

 

Partner strategiczny

 

Biuro Maklerskie Alior Bank

 


 

Chcesz wygrać książkę o tematyce giełdowej?

Zgłoś propozycję do naszego portfela na forum SII

 


  • Polityce wysokiej dywidendy sprzyja prawdopodobnie obecność pośrednio w akcjonariacie funduszu MCI (MCI Venture Projects sp. z o.o. VI S.K.A. dysponuje 61,52% kapitału zakładowego ABC Daty).

Pełna treść artykułu dostępna po zalogowaniu się i opłaceniu 25 punktów.

Zaloguj się Zarejestruj się

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Zobacz również:

18.04.2018, Aktualności

Podmiot powołany przez SII będzie wydawać rekomendacje inwestycyjne!

18.04.2018, Aktualności

Podmiot powołany przez SII będzie wydawać rekomendacje inwestycyjne!

Zadaniem nowego podmiotu – Domu Analiz SII – będzie dostarczanie pokrycia analitycznego emitentów, którzy do tej pory nie cieszyli się dużym zainteresowaniem instytucji finansowych.

Zobacz więcej

ABC Data nową spółką dywidendową w Portfelu SII
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie