Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Przedstawiamy zestawienie 5 spółek, które jeszcze w tym roku wypłacą wysoką dywidendę mierzoną stopą dywidendy. Przypomnijmy, że od 6 października 2014 roku obowiązuje cykl rozliczeniowy T+2, co oznacza, że aby otrzymać dywidendę należy posiadać akcje spółki na dwa dni przed dniem dywidendy. Więcej na ten temat tutaj.

Aqua – 7%

Aqua jest spółką notowaną na rynku New Connect. Akcjonariusze podjęli już decyzję o wypłacie dywidendy w wysokości 1 zł na akcję. Przy obecnym kursie Aqua daje to stopę dywidendy w wysokości 7%. Dzień dywidendy został ustalony na 17 czerwca br., a dzień wypłaty na 2 lipca br.

 

Spółka Aqua prowadzi działalność wodociągowo-kanalizacyjną na terenie Bielska-Białej i sąsiednich gmin. W swojej pracy Spółka stosuje ekologiczne rozwiązania poprzez wykorzystywanie energii odnawialnej. Rozwiązania te mają charakter uniwersalny dla całej branży wodociągowo-kanalizacyjnej. W 2014 roku spółka wypracowała 141 mln zł przychodów, 14,8 mln zł zysku operacyjnego i 11,4 mln zł zysku netto.

Netia – 9,4%

Dywidenda w Netii jest niemałym zaskoczeniem dla rynku. Zgodnie z rekomendacją zarządu dywidenda miała wynieść 0,42 zł na akcję jednak podczas Walnego Zgromadzenia w dniu 2 czerwca 2015 roku, akcjonariusze przegłosowali wypłatę dywidendy w wysokości 0,60 zł na akcję. Przy obecnej cenie daje to stopę dywidendy na poziomie 9,4%. Dzień dywidendy został ustalony na 12 czerwca br., a dzień wypłaty dywidendy na 26 czerwca bieżącego roku.

 

Netia prowadzi obecnie wiele inwestycji, między innymi kupi TK Telekom od PKP za 221 mln zł. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj. W komentarzu dla Gazety Giełdy Parkiet prezes Netii, Paweł Szymański, skomentował, że decyzja o wypłacie dywidendy większej o 60 mln zł jest neutralna dla spółki, której zadłużenie kształtuje się na niskim poziomie mierząc wskaźnikiem długu netto do wyniku EBITDA. Z kolei wiceprezes ds. finansowych Katarzyna Iwuć stwierdziła, że wyższa dywidenda w tym roku może odbić się na wysokości przyszłych dywidend.

ABC Data – 9,4%

Podobną dywidendę, bo również o stopie dywidendy 9,4% dla obecnego kursu akcji, może wypłacić dystrybutor IT ABC Data. Zgodnie z rekomendacją zarządu dywidenda ma wynieść 0,36 zł na akcję. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, na którym zostanie podjęta decyzja o wysokości dywidendy, jest zaplanowane na 16 czerwca 2015 roku. Dzień dywidendy w projekcie uchwał na WZ ustalono na 23 czerwca br., a dzień wypłaty dywidendy na 8 lipca br. Warto przypomnieć, że polityka dywidendowa ABC Daty zakłada wypłatę dywidendy z jednostkowego zysku netto.

 

Po trudnym 2014 roku dla spółki, kiedy ABC Data musiała skorygować w listopadzie prognozy na cały rok, w wynikach za I kw. 2015 roku widać znaczną poprawę. Przychody spółki w tym okresie wzrosły o 15,1% r/r, do 1,35 mld zł, a zysk netto wzrósł o 89,6% r/r, do 12,9 mln zł. W czerwcu ma zostać ogłoszona nowa strategia. 

EBC Solicitors – 10%

Na wysoką dywidendę mogą również liczyć akcjonariusze notowanej na rynku NewConnect EBC Solicitors. Przy rekomendacji zarządu wypłaty dywidendy w wysokości 2 zł na akcję, stopa dywidendy kształtuje się na poziomie 10%. Walne Zgromadzenie zostało ustalone na dzień 30 czerwca 2015 roku. W projekcie uchwał dzień dywidendy ustalono na 30 września br., a dzień wypłaty dywidendy na 20 października br.

 

 

EBC Solicitors jest niezależną polską firmą doradczą, specjalizującą się w profesjonalnej obsłudze podmiotów gospodarczych. Spółka ma bogate doświadczenie w obsłudze podmiotów inwestujących na rynku kapitałowym, w tym private equity lub funduszy podwyższonego ryzyka, potwierdzone wieloma projektami, zrealizowanymi dotychczas w tym obszarze. Drugim, dynamicznie rozwijającym się  filarem działalności Grupy są inwestycje w innowacyjne projekty biznesowe. W 2014 roku spółka wypracowała 4,3 mln zł przychodów, 0,85 mln zł zysku operacyjnego oraz 1,72 mln zł zysku netto.

Euro-Tax – 20%

Akcjonariusze Euro-Tax mogą liczyć na dywidendę sięgającą 20%. Spółka wypłaci 0,38 zł na akcję. Dzień dywidendy jest ustalony na 11 czerwca br., a dzień wypłaty na 15 czerwca. Notowany na NewConnect Euro-Tax przeznaczy na dywidendę w tym roku 100% osiągniętego zysku netto – 113,4 tys. zł, a także kwotę 786,6 tys. zł z kapitału zapasowego.

 

Grupa Euro-Tax pomaga swoim klientom odzyskać pieniądze z podatków za pracę za granicą. Obsługuje kraje, takie jak Wielka Brytania, Irlandia, Niemcy, Holandia, USA czy Norwegia.

 

Źródło: Netia, ABC Data, EBC Solicitors, Aqua, Euro-Tax, Parkiet

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

5 spółek o wysokiej stopie dywidendy