Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

PZU przejmuje Aliora, chce stworzyć bank z pierwszej piątki

© Tiberius Gracchus - Fotolia.com

PZU poinformował w dniu 30 maja 2015 roku o zawarciu umowy zakupu 25,25% akcji Alior Banku. Transakcja opiewa na 1,63 mld zł, co oznacza, że cena za jedną akcję wyniesie 89,25 zł.

 

Sprzedającym jest Carlo Tassara. Przypomnijmy, że poprzez spółki zależne jest on akcjonariuszem większościowym Alior Banku. Zgodnie z prospektem emisyjnym banku, zobowiązał się on do sprzedaży swojego pakietu akcji inwestorowi strategicznemu, a we wrześniu poprzedniego roku termin sprzedaży został wydłużony do 30 czerwca 2016 roku. Transakcja ma odbyć się w trzech transzach, które będą następowały po sobie po upływie 70 dni od zakończenia poprzedniej transzy. Aby doszło do transkacji potrzebna jest między innymi zgoda KNF, UOKiK oraz ukraińskiego Urzędu Antymonopolowego.

 

Akwizycja Alior banku to zaledwie pierwszy krok PZU w realizacji ambitnych planów inwestycyjnych. Spółka zamierza przejmować kolejne banki, a następnie stworzyć z nich jeden duży podmiot, który będzie znajdował się w pierwszej piątce banków w Polsce pod względem wielkości aktywów. Na konferencji prasowej Przemysław Dąbrowski, CEO i członek zarządu PZU, powiedział, że w procesie konsolidacji polskiego sektora bankowego spółka liczy na doświadczenie i pomoc obecnego prezesa Alior Banku, Wojciecha Sobieraja, wraz z kadrą zarządzającą bankiem. Prezes PZU, Andrzej Klesyk, skomentował, że objęcie udziałów w PZU jest inwestycją finansową, a w dłuższym okresie brana pod uwagę jest współpraca na zasadzie bankassurance. Inwestycja nie wpłynie na wielkość dywidendy za 2014 rok.

 

„Dzisiejsza akwizycja jest pierwszym krokiem do konsolidacji polskiego sektora bankowego z udziałem Grupy PZU. W dalszym ciągu jesteśmy zainteresowani inwestycjami w tym obszarze. Nabycie znaczącego udziału w Alior Banku pozwoli nam stworzyć platformę do konsolidacji rodzimego sektora bankowego. W efekcie umożliwi nam uzyskanie premii wynikającej z faktu bycia liderem tych procesów. Będzie to istotnym elementem wzrostu wartości Grupy PZU w kolejnych latach” – skomentował Andrzej Klesyk.

 

W komunikacie prasowym PZU przedstawiono Alior Bank jako podmiot innowacyjny, o wysokim poziomie zaawansowania komercyjnego i technologicznego oraz doświadczoną kadrę menedżerską. Posiada on bardzo silną pozycję w segmencie bankowości detalicznej, wiodące i innowacyjne rozwiązania w zakresie systemów IT, czy wysoką efektywność kosztową.

 

W mediach już od pewnego czasu odżyły spekulacje o możliwych przejęciach PZU w sektorze bankowym. Zgodnie z doniesieniami „PB” na celowniku PZU jest również Raiffeisen Polbank oraz Bank BPH, które są obecnie wystawione na sprzedaż.

 

Z technicznego punktu widzenia sytuacja PZU nie rysuje się w kolorowych barwach. Kurs ponad pół roku konsolidował się wokół poziomu 500 zł, a w ciągu ostatniego półtora miesiąca odnotowane spadki przebiły linię trendu wzrostowego. Od połowy kwietnia akcje spadły z 500 zł do około 440 zł obecnie, co daje około 12% przecenę. Najbliższe wsparcie można wyznaczyć w okolicach 430 zł, a poniżej na równym poziomie 400 zł.

 

PZU - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Źródło: PZU

 

Zobacz również:

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

20.02.2018, Aktualności

8 Fund Forum Analiz Online

Reforma polskiego systemu emerytalnego, rewolucja w dystrybucji produktów inwestycyjnych, w końcu dynamiczny rozwój sektora fintech. To właśnie przełomowe zmiany będą tematem przewodnim 8 Fund Forum organizowanego przez Analizy Online, a którego partnerem jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Konferencja odbędzie się 15 marca w hotelu Hilton w Warszawie.

Zobacz więcej

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

23.02.2018, Felietony

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji w 2017 roku wyniósł 16%. Jest dobrze, ale…

Według danych opublikowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku akcji na rynku głównym wyniósł w 2017 roku 16% i był wyższy o 3 p.p. niż w 2016 roku.

Zobacz więcej

PZU przejmuje Aliora, chce stworzyć bank z pierwszej piątki