Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

PZU chce przeprowadzić split akcji w stosunku 1:10

W ogłoszonych dziś projektach na Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy zaplanowane na 30 czerwca 2015 r., znaleźć można projekt uchwały dotyczący podziału akcji PZU  oraz zmiany statutu spółki. Proponowana uchwała zakłada split akcji w stosunku 1:10.

 

Obecny kapitał zakładowy dzieli się na 86 523 000 akcji, który zostałby zwiększony do 863 523 000 akcji. Oznacza  to, że każdy posiadacz jednej akcji otrzymałby kolejne 9 akcji, jednak wartość nominalna jednej akcji zmniejszyłaby się z 1 zł do 0,1 zł. Zazwyczaj po przeprowadzeniu splitu cena rynkowa akcji spada również w tym samym stosunku na ile opiewa split.

 

W uzasadnieniu do projektu uchwały spółka podała, że celem splitu akcji jest przede wszystkim zwiększenie dostępności akcji dla inwestorów indywidualnych oraz dywersyfikacja akcjonariatu.

 

„Podział (split) akcji to operacja przeprowadzana przez spółkę akcyjną polegająca na obniżeniu wartości nominalnej akcji przy zachowaniu tej samej wielkości kapitału zakładowego. Podział akcji nie powoduje zmian w strukturze akcjonariatu (udziałów akcjonariuszy w kapitale zakładowym spółki), natomiast po przeprowadzeniu podziału akcji odpowiednio obniża się cena rynkowa akcji oraz zwiększa się ilość akcji w obrocie, ale kapitalizacja rynkowa spółki pozostaje bez zmian” – napisano w komunikacie spółki.

 

PZU - Wykres
Źródło: Stooq.pl

 

Wraz z dokonaniem splitu akcji występuje konieczność zmiany treści statutu spółki. Chodzi w tym przypadku o zmianę określającą ilość akcji składających się na kapitał zakładowy spółki. Najbliższe WZA ma również decydować w zakresie wypłaty dywidendy za rok 2014. Przypomnijmy, że proponowana wysokość dywidendy to 30 zł na akcję, dzień przyznania praw do dywidendy to 30 wrzesień br., a wypłata ma nastąpić 21 października tego roku.

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

23.03.2018, Newsroom

Getback z listem intencyjnym przed decyzją w sprawie emisji akcji

23.03.2018, Newsroom

Getback z listem intencyjnym przed decyzją w sprawie emisji akcji

Zarząd Getback zwrócił się do akcjonariuszy z wnioskiem o podwyższenie kapitału spółki w dwóch transzach.

Zobacz więcej

PZU chce przeprowadzić split akcji w stosunku 1:10
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie