Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

KGHM: Jako jedyni płacimy podatek od kopalin

W wywiadzie udzielonym Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych Marcin Chmielewski, Wiceprezes Zarządu KGHM, odniósł się do podatku od kopalin i jego wpływu na działalność KGHM oraz do bieżących planów rozwoju spółki.

 

Wprowadzony w 2012 roku podatek od kopalin dotyka tylko KGHM. Jest to jedyny podmiot na polskim rynku, który jest płatnikiem tego podatku. Wiceprezes stwierdził w udzielonym wywiadzie, że wprowadzenie podatku od kopalin spowodowało wzrost efektywnej stopy podatkowej, odprowadzanej przez KGHM do Fiskusa, z 30% do 90%. Zawiłą konstrukcję tego podatku obrazuje przykład podany przez Wiceprezesa KGHM. Mianowicie, gdyby ceny miedzi wzrosły o 8%, to obciążenie z tytułu podatku od kopalin wzrośnie o 12%.

 

Wiceprezes odniósł się również do flagowej inwestycji KGHM, czyli Sierra Gorda, gdzie osiągnięto już 80% dziennego przerobu, a 100% zostanie osiągnięte w czerwcu br. Ponadto w wywiadzie wstępne plany odnośnie debiutu giełdowego spółki zależnej Nitroerg, oraz o strategii KGHM do 2020 roku, która przewiduje między innymi:

 

  • produkcję ponad 1 mln ton miedzi ekwiwalentnej do 2020 roku,
  • rozwój bazy zasobowej w Polsce i na świecie,
  • obniżenie kosztu produkcji o około 10% do 2020 roku.

 

 

Marcin Chmielewski, Wiceprezes Zarządu ds. korporacyjnych KGHM Polska Miedź S.A., będzie gościem Konferencji WallStreet 19, podczas której weźmie udział między innymi w debacie: Lokomotywy polskiej giełdy, czyli perspektywy rozwoju gospodarki w opinii zarządów spółek z indeksu WIG30.

 

WallStreet 19

 

Więcej:

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

16.03.2018, Newsroom

Zmiany w indeksach na GPW. Producent gier po raz pierwszy w gronie blue chipów

Wśród największych spółek notowanych na GPW producent serii gier o Wiedźminie zastąpi informatyczną firmę Asseco Poland.

Zobacz więcej

KGHM: Jako jedyni płacimy podatek od kopalin
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie