Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Nowy większościowy akcjonariusz TVN ogłosi wezwanie na akcje po 20 zł?

W październiku 2014 roku Grupa ITI oraz Grupa Canal+, posiadający łącznie 51,75% udziału w kapitale zakładowym TVN, poinformowały, że rozważają sprzedaż posiadanego pakietu kontrolnego. W marcu bieżącego roku została zawarta umowa sprzedaży ze Scripps Networks opiewająca na kwotę 584 mln euro.

 

Proces zmiany właścicielskiej w Grupie TVN obecny jest w mediach już od 2011 roku. Wtedy to obecny akcjonariusz większościowy, Grupa ITI zadecydowała o sprzedaży pakietu kontrolnego, a kupującym miała być Grupa Canal+, należąca do francuskiego koncernu Vivendi. Sprzedaż miała odbyć się w dwóch turach, z czego druga przypadała na lata 2016-2017, kiedy TVN miał spłacić swoje długi, szacowane wówczas na ponad 2 mld zł.

 

Ostatecznie pakiet kontrolny akcji przejmie amerykański Scripps Networks, który za 100% udziałów w N-Vision zapłaci 584 mln euro. Spółka N-Vision posiada 52,7% udziału w kapitale TVN. W komunikacie TVN poinformowano, że Scripps Networks przejmie również zobowiązania wynikające z wyemitowanych obligacji na łączną wartość 840 mln euro.

 

Scripps Networks przejmie pakiet kontrolny w TVN poprzez spółkę zależną Southbank Media, zarejestrowaną w Wielkiej Brytanii. Zgodnie z obowiązującym prawem, po przekroczeniu progu 33% akcji w TVN, spółka będzie musiała ogłosić wezwanie na akcje w takiej ilości, aby udziały spółki odpowiadały w sumie do 66% głosów na walnym zgromadzeniu.

 

Na podstawie prospektu dotyczącego emisji obligacji Scripps Networks wynika, że spółka ogłosi wezwanie na akcje po cenie 20 zł za jeden walor. Przy obecnej cenie w okolicach 18 zł daje to premię w wysokości 11%. Na dzień 4 maja 2015 roku akcjonariuszami posiadającymi ponad 5% głosów na walnym zgromadzeniu są: ING OFE (7,84%), Aviva OFE (7,35%), OFE PZU „Złota Jesień” (6,38%).

 

Wcześniej TVN informował, że w 2015 roku spółka zamierza przeprowadzić skup akcji własnych o wartości 225-250 mln zł, a także wypłacić dywidendę. W maju br. TVN przedstawił rekomendację zarządu odnośnie wypłaty dywidendy. Ma ona wynieść 0,30 zł na akcję, co da stopę dywidendy około 1,7% przy obecnej cenie.

 

Pod koniec marca bieżącego roku akcje TVN przebiły od góry linię trendu wzrostowego, zapoczątkowaną z końcem 2012 roku. Silnym wsparciem dla ruchu jest poziom 16,50 zł, na którym zatrzymały się ostatnie spadki, a kurs wszedł w miesięczną konsolidację. Wcześniejsza linia trendu wzrostowego stanowi teraz opór, na którym dwukrotnie zatrzymały się wzrosty.

 

TVN - Analiza techniczna
Źródło: stooq.pl

 

Źródło: TVN S.A., PAP

 

Więcej:

Zobacz również:

18.04.2018, Aktualności

Podmiot powołany przez SII będzie wydawać rekomendacje inwestycyjne!

18.04.2018, Aktualności

Podmiot powołany przez SII będzie wydawać rekomendacje inwestycyjne!

Zadaniem nowego podmiotu – Domu Analiz SII – będzie dostarczanie pokrycia analitycznego emitentów, którzy do tej pory nie cieszyli się dużym zainteresowaniem instytucji finansowych.

Zobacz więcej

Nowy większościowy akcjonariusz TVN ogłosi wezwanie na akcje po 20 zł?
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie