Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Portfel SII: kupiliśmy akcje Energi i Grodna

Skład Portfela SII powiększył się dzisiaj (tj. 14.05.2015) o dwie nowe spółki. Zakupiliśmy 76 akcji Energi po kursie 23,56 zł oraz 350 akcji Grodna po kursie 4,30 zł. Po tych transakcjach posiadamy już walory sześciu spółek. Akcje stanowią obecnie 1/3 udziału w portfelu, a pozostała część to gotówka w kwocie niespełna 20 tys. zł.

 

Zgodnie z zapowiedziami inwestycja w akcje Energi to pochodna braku realizacji zlecenia na akcje CD Projektu. Producent Wiedźmina wygrał w ostatniej sondzie i zgodnie z założeniami wystawiliśmy 4 maja br. zlecenie kupna po cenie 20 zł z terminem ważności do 13 maja br. Niestety, zlecenie nie zostało zrealizowane, a najniżej w tym czasie kurs akcji wyniósł 20,30 zł. Zabrakło 1,5%. Mamy czego żałować, gdyż po informacjach o dobrej przedsprzedaży (1 mln kopii) oraz bardzo wysokich ocenach od recenzentów, kurs akcji poszybował w górę osiągając w najwyższym momencie 25,74 zł. Tym samym zrealizowane byłoby zlecenie take profit na poziomie 24 zł. Uczymy się na błędach i przy następnych sondach będziemy dopuszczać możliwość kilkuprocentowej modyfikacji widełek w zależności od bieżących wydarzeń rynkowych. Nasze obawy, które wskazaliśmy w sondzie niestety sprawdziły się już przy pierwszej okazji. Brzmiały one następująco:

 

„Jesteśmy świadomi, że formuła głosowania przez okres tygodnia na zlecenia o określonych warunkach może przysparzać problemów. W przypadku, gdy pojawi się ważna informacja na temat wybranej spółki, na rynku stanie się coś istotnego, bądź kurs akcji danej spółki zbyt mocno „odjedzie” w czasie tygodniowego głosowania, wówczas zdecydujemy się na realizację zlecenia spółki z drugiego miejsca.”

 

Propozycja zakupu akcji Energi zajęła właśnie drugie miejsce osiągając 15,96% wszystkich głosów. W argumentacji wskazaliśmy, że akcje spółki utrzymują trend wzrostowy a duża zasługa przypada wysokości dywidendy proponowanej przez Zarząd w kwocie 1,44 zł na akcję (stopa dywidendy ponad 5%). Dzień dywidendy został ustalony na 7 maja 2015 roku i o taką kwotę rynek miał prawo skorygować kurs. W trakcie głosowania, na rynek trafiła informacja o wymianie członków zarządu w Enerdze, na co rynek zareagował negatywnie, a akcje spadły na wartości prawie 10% w ciągu kilku dni. Z kolei 12 maja br. został opublikowany raport finansowy za I kw. 2015 roku. W opinii analityków wyniki były dobre. Grupa Energa odnotowała w tym okresie zysk netto na poziomie 355 mln zł (wzrost o 13% r/r), EBITDA wyniosła 691 mln zł (wzrost o 7%), a przychody ukształtowały się na poziomie 2 913 mln zł (wzrost o 6%). Również PGE i Tauron pokazały wyższe wyniki w ujęciu rok do roku, co przy spadających cenach energii jest pozytywem w naszej opinii. Zlecenie take profit ustawiamy na poziomie 27,56 zł (29 zł – 1,44 zł dywidendy). Przypomnijmy, że horyzont inwestycyjny w segmencie inwestycji pochodzących z sondy na stronie SII to 4 miesiące.

 


 

Partner strategiczny

 

Biuro Maklerskie Alior Bank

 


 

Chcesz wygrać książkę o tematyce giełdowej?

Zgłoś propozycję do naszego portfela na forum SII

 


 

Z kolei zakup akcji Grodna zaliczamy do segmentu własnych inwestycji. Jest to spółka notowana na NewConnect, zajmująca się dystrybucją artykułów elektrotechnicznych i oświetleniowych w Polsce. Grodno podało dziś przed sesją (14.05.2015) wyniki za I kwartał 2015 r. i to one w głównej mierze skusiły nas do inwestycji w akcje tej spółki. Poniżej prezentujemy wszystkie argumenty, które wpłynęły na nasza decyzję:

 

  • Podwojenie zysku netto w ujęciu rok do roku (1,84 mln zł vs 0,95 mln zł). Pod względem poprawy wyników finansowych, Grodno najlepiej wypadło na tle innych spółek ze swojej branży.

Pełna treść artykułu dostępna po zalogowaniu się i opłaceniu 25 punktów.

Zaloguj się Zarejestruj się

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Zobacz również:

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

23.05.2018, Aktualności

Akcje Mex Polska pod lupą Domu Analiz SII

Dom Analiz SII opublikował rekomendację inwestycyjną dla Grupy Mex Polska – zarządzającej lokalami gastronomicznymi „The Mexican”, „Pijalnia Wódki i Piwa” oraz „PanKejk”.

Zobacz więcej

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

25.05.2018, Ze spółek

Mintos – globalny gracz oferujący inwestycje w pożyczki z wysoką stopą zwrotu z inwestycji

Mintos to klasyczny fintech, który działa jako internetowy rynek pożyczek o globalnym zasięgu. Oferujemy inwestorom detalicznym możliwość inwestowania, w sposób łatwy i przejrzysty, w pożyczki udzielane przez pozabankowe firmy pożyczkowe z całego świata. Misją firmy jest ułatwienie swobodnego i skutecznego przepływu kapitału.

Zobacz więcej

Portfel SII: kupiliśmy akcje Energi i Grodna
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie