Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

LPP z mniejszą stratą w I kw. 2015 roku niż oczekiwał rynek

Źródło: www.lppsa.com

LPP opublikowało wyniki za I kw. 2015 roku. Poniżej w tabeli prezentujemy wybrane pozycje wynikowe wraz z ich odniesieniem do I kw. 2014 roku.

 

Wybrane pozycje wynikowe [mln zł]

I kw. 2015

I kw. 2014

Przychody ze sprzedaży

1 002,6

945

Wynik z działalności operacyjnej

23,7

48,4

EBITDA

74,1

88,4

Wynik brutto

-29,7

-12,4

Wynik netto

-37,3

-14,3

Źródło: LPP S.A.

 

W I kw. 2015 roku przychody LPP przekroczyły 1 mld zł w porównaniu do 945 mln zł przychodów osiągniętych w analogicznym okresie roku poprzedniego. Z kolei zysk na działalności operacyjnej okazał się mniejszy o 51% rok do roku i wyniósł 23,7 mln zł. Mniejsza różnica widoczna jest na zysku EBITDA, który wyniósł 74,1 mln zł w relacji do 88,4 mln zł w I kw. 2014 roku. Strata brutto i netto wyniosły odpowiednio 29,7 mln zł oraz 37,3 mln zł, kiedy rok temu w I kw. spółka odnotowała stratę na poziomie odpowiednio 12,4 mln zł oraz 14,3 mln zł. Opublikowane wyniki okazały się lepsze od oczekiwań rynku, który zakładał stratę już na poziomie działalności operacyjnej w wysokości 15 mln zł. Strata netto zgodnie z konsensusem PAP miała wynieść 56,5 mln zł.

 

LPP poinformowało w raporcie, że główną przyczyną niższych wyników rok do roku był spadek sprzedaży w sklepach porównywalnych, a także spadek wartości waluty w Rosji i na Ukrainie. Spółka zaraportowała, że sprzedaż w sklepach porównywalnych w I kw. 2015 roku spadła o 0,7%, z pominięciem wpływu zmian kursów walutowych. W celu utrzymania zyskowności spółka stara się zmniejszać koszty poprzez renegocjację warunków czynszów za najem, a także dostosowując strukturę zatrudnienia do aktualnego poziomu sprzedaży.

 

Spółka podjęła decyzję o dalszym spowolnieniu tempa rozwoju w Rosji i na Ukrainie. W I kw. br. powierzchnia handlowa została zwiększona o 25 tys. m2, czyli o 3,5%. Uruchomiono kolejne sklepy w Czechach i Niemczech. Ponadto spółka uruchomiła pierwszy sklep na Bliskim Wschodzie, w Egipcie.

Ekspansja w tym kierunku ma być kontynuowana. Jeszcze w 2015 roku ma powstać 8 salonów sprzedaży w tym regionie, a w ciągu najbliższych pięciu lat 30. W II kw. br. otwarto pierwsze sklepy w Katarze i Kuwejcie.

 

„Od wielu lat strategia rozwoju LPP zakłada ciągłe inwestycje i coraz bardziej globalny zasięg sieci sprzedaży. Dzisiejsze otwarcie salonu RESERVED w Egipcie to dla nas chwila symboliczna – robimy pierwszy krok w zupełnie nowym kierunku. Po ubiegłorocznym udanym debiucie na największym rynku zachodnioeuropejskim, w Niemczech, nasze produkty obecne są na bliskim Wschodzie – dziś w Egipcie, a niebawem w kolejnych krajach tego niezwykle dynamicznie rozwijającego się regionu” – skomentował w lutym br. Hubert Komorowski, Wiceprezes Zarządu.

 

Kurs akcji LPP już od ponad półtora roku porusza się w kanale bocznym 7 000 zł – 10 000 zł. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy byliśmy świadkami dwóch fałszywych wybić dołem z tego przedziału cenowego. Sytuacja techniczna LPP jest o tyle ciekawa, że coraz bliżej znajduje się długoterminowa linia trendu wzrostowego, zapoczątkowana zaraz po debiucie giełdowym spółki w 2001 roku. Obecnie przebiega ona na poziomie 6 400 zł i stanowi silne wsparcie dla kursu.

 

LPP - Analiza Techniczna
Źródło: Stooq.pl

 

 

Źródło: LPP, PAP

Zobacz również:

11.06.2018, Aktualności

Amibroker praktycznie – szkolenie on-line Pawła Szczepanika i 200 zł zniżki dla członków SII

11.06.2018, Aktualności

Amibroker praktycznie – szkolenie on-line Pawła Szczepanika i 200 zł zniżki dla członków SII

Tylko do piątku, 15 czerwca 2018 r. trwać będą zapisy na szkolenie on-line Amibroker Praktycznie, autorstwa Pawła Szczepanika.

Zobacz więcej

14.06.2018, Newsroom

Sprawdź, jak radzą sobie tegoroczni debiutanci na GPW

14.06.2018, Newsroom

Sprawdź, jak radzą sobie tegoroczni debiutanci na GPW

W czasie niespełna 6 miesięcy tego roku na rynku głównym warszawskiej giełdy zadebiutowały tylko cztery spółki.

Zobacz więcej

LPP z mniejszą stratą w I kw. 2015 roku niż oczekiwał rynek
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie