Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej na ten temat. Zamknij

Czym jest SII?

Słabsze wyniki finansowe KGHM-u powodują spadek kursu akcji

© denisismagilov - Fotolia.com

KGHM zaprezentował w piątek po sesji giełdowej wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2015 roku. Wynik netto na tle konsensusu rynkowego był niższy o prawie 24%. Nadal pod kreską jest spółka zależna KGHM International. Kurs akcji KGHM na otwarciu sesji zniżkował o 1,5%.

 

Poniżej prezentujemy wybrane dane finansowe:

 

Wybrane pozycje wynikowe

[mln zł]

I kw. 2015

I kw. 2014

Przychody

4 731

4 650

Wynik z działalności operacyjnej

713 

674 

EBITDA

1 277

1 075

Wynik brutto

577

625

Wynik netto

398

417

Źródło: KGHM S.A.

 

Przychody ze sprzedaży w pierwszych trzech miesiącach br. wyniosły 4,73 mld zł i były wyższe o 2% r/r. Zysk na poziomie operacyjnym grupy oraz EBITDA były wyższe na tle porównywalnego okresu o odpowiednio 6% i 19%, a w wartościach nominalnych były to kwoty 713 mln zł oraz 1,27 mld zł. Wynik brutto i netto wypadł już na niższych poziomach w ujęciu rok do roku – odpowiednio 577 mln zł wobec 625 mln zł oraz 398 mln zł wobec 417 mln zł. Taki poziom zyskowności był negatywnym zaskoczeniem dla analityków, którzy uczestniczyli w tworzeniu konsensusu rynkowego. Odchylenie zaprezentowanego zysku netto przez KGHM, a oczekiwań analityków było ujemne i wyniosło -23,6%. Na niższy wynik finansowy wpływ miał m.in. wynik z tytułu realizacji i wyceny transakcji zabezpieczających oraz różnice kursowe. Na poziom sprzedaży, wpływ spadku kursu miedzi i srebra (o kilkanaście procent w ujęciu rocznym) zostało zniwelowane osłabieniem złotówki do dolara. Sprzedaż miedzi w raportowanym okresie wyniosła 132 tys. ton (spadek o 4,3%), a srebra 245 ton (wzrost o 11%).

 

KGHM International wykazał w I kw. 2015 roku 92 mln zł straty netto i 605 mln zł sprzedaży. Wynik na poziomie operacyjnym był również ujemny i wyniósł -78 mln zł, przy zysku EBITDA o wartości 101 mln zł. Stronę przychodową obciążały niższe ceny miedzi, której średnie uzyskane ceny w raportowanym okresie wyniosły 5 556 USD/t wobec 6 349 USD/t w ujęciu rok do roku. Spółka podała, że zamierza osiągnąć docelowe moce I fazy projektu Sierra Gorda w drugiej połowie 2015 roku. Przypomnijmy, że jest to koronny projekty zagraniczny KGHM, który poprzez KGHM International posiada w nim 55% udziałów, a pozostałe udziału są w ręku japońskiego koncernu Sumitomo.

 

Rynek negatywnie odebrał zaprezentowane wyniki finansowe. Na otwarciu kurs akcji KGHM zniżkował o 1,5%. Na wykresie widać w ostatnim czasie wyłamanie górą ze spadkowego trendu, który trwa od końca 2012 roku. Reakcja inwestorów na najbliższych sesjach pokaże, czy uda się kontynuować ruch w górę, czy potencjalnie będziemy mieli do czynienia z fałszywym wybiciem i powrotem poniżej linii trendu spadkowego.

 

KGHM - Analiza Techniczna
Źródło: Stooq.pl

 

 

Komentarz Rafała Irzyńskiego, Głównego Analityka SII

 

Rafał Irzyński, Główny Analityk SIIOpublikowane wyniki finansowe, mimo, że są poniżej konsensusu rynkowego, niezbyt mocno jak na razie wpływają na kurs akcji KGHM. Spółka z jednej strony pokazała dalszy wzrost poziomu zadłużenia netto, które zbliża się już do bariery 5 mld zł, oraz wciąż wysokie przepływy z działalności operacyjnej w kwocie 1,2 mld zł. Spółce nadal ciążą wyniki KGHM International, a inwestorzy coraz bardziej mają prawo obawiać się w tym roku o dotrzymanie zakładanych wolumenów produkcji. Coraz większe znaczenie dla finansów spółki ma też kurs dolara, a co za tym idzie różnice kursowe. W ciekawym miejscu z punktu analizy technicznej jest też kurs akcji. Najbliższe dni powinny przynieść rozstrzygnięcie w zakresie potwierdzenia przełamania średnioterminowej linii trendu spadkowego. Nadal najważniejszym czynnikiem dla kapitalizacji KGHM jest kurs miedzi i to on w długim horyzoncie będzie decydował o kondycji finansowej KGHM. Warto dodać, że od styczniowych dołków (tego roku) w okolicy 5500 USD/t miedź odbiła i obecnie oscyluje już wokół 6400 USD/t.

 

Więcej:

Zobacz również:

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

07.03.2018, Aktualności

SII poleca: Turniej Prawa Rynków Kapitałowych

15 marca 2018 roku w sali Imperium Centrum Giełdowego w Warszawie odbędzie się II edycja Turnieju Prawa Rynków Kapitałowych organizowanego przez Koło Naukowego Prawa Rynków Kapitałowych działające na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej

19.03.2018, Czat inwestorski

Czat inwestorski: Omówienie wyników rocznych Grupy PZU za 2017 rok

19.03.2018, Czat inwestorski

Czat inwestorski: Omówienie wyników rocznych Grupy PZU za 2017 rok

Zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z Grupą Kapitałową PZU, który odbędzie się 22 marca (czwartek) o godz. 12:00. Na pytania inwestorów odpowie Tomasz Kulik, Członek Zarządu PZU SA i PZU Życie SA.

Zobacz więcej

Słabsze wyniki  finansowe KGHM-u powodują spadek kursu akcji
Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Przygotowanie Długoterminowej Strategii Biznesowej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Więcej informacji o projekcie